Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Fildişi Sahili’nin Filleri Yeni Evlerine Taşınıyor

0 7

Panikleyen fil koşmaya başlar ve veteriner tetiği çeker. Sadece birkaç dakika içinde bu devasa hayvan bilincini kaybederek yere yığılır. Fildişi Sahili’nden ayrılacak ilk fil taşınmaya hazır!

fildişi fil

Bu avcılar fil dişleriyle ilgilenmiyorlar. Onun yerine hayvanları insanlardan, insanları da hayvanlardan korumak istiyorlar. Çünkü ülkenin merkezindeki Daloa kentinde insanlar ile filler son zamanlarda anlaşmazlık içerisindeler.

Bunun nedeni ise hayvanların yerel yaşama alanı olan Marahoue ulusal parkının tarım alanlarının genişlemesi yüzünden gittikçe daralması.

“Orman insanlar tarafından tahrip edildi ve filler de bu yüzden parktan kaçmaya başladı.Gün geçtikçe buraya daha fazla sayıda gelmeyebaşladılar.” diyor Daloa’nın hemen dışında bulunan Tapeguhe köyünün yetkilisi IboNahonain.

Beş tonluk hayvanlarla yaşamanın iyi yanlarıyla beraber kötü yanları da var. Nahonain: “Bazen köyün 100 metre yakınına geliyorlar ve köydeki herkes işini gücünü bırakıp onları izlemeye gidiyor. Fakat tarlalarda çalışmaya gitmek zorunda olan kadın ve çocuklar korku içinde…”

Şimdiye kadar üç kişi filler tarafından ezilerek hayatını kaybetti ve birçok kişi de yaralandı. Ayrıca köylülerin ekinlerinin çoğu da mahvoldu.

“Geldiklerinde üç gün boyunca gitmiyorlar.” diyor AristideSeryBrito. “Kakao ve muz ağaçlarıma hasar verdiler ve yamlarımın bir kısmını yok ettiler.”

fildişi fili

Sonunda anlaşıldı ki bölgede huzurun sağlanabilmesi için iki taraftan birinin ayrılmasıgerek ve hükümet de çözüm olarak Azagny ulusal parkındaki hayvanların yerlerini değiştirmeye karar verdi. Park Daloa şehrinin 400 km güneyinde 20.000 hektar balta girmemiş ormandan oluşuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda vahşi yaşam yetkilisi ElvireJoelleMailly:“Bu hayvanları başka bir bölgeye taşırken aslında çevreci bir tutum sergilemiş oluyoruz. Aynı zamanda nüfuzun sağlığını ve güvenliğini de koruyoruz.”

Hükümetin yaptığı açıklamalara göre Fildişi Sahili eskiden binlerce filin yuvasıydı fakat sayıları zamanla sadece birkaç yüze düştü.

Aylarca süren hazırlıktan sonra ormandaki hayvanların izlerini bulma çalışmaları 19 Ocak’ta başladı. Veterinerler sakinleştiricileri enjekte etmek amacıyla ya yayan bir şekilde ya da helikopterle ormanın derinliklerine gönderildiler.

İlgili Yazılar
1 250

Uluslararası Hayvan Koruma Derneğiile birlikte çalışan veteriner Pete Morkel’in dediğine göre “Bundan sonra artık en zor iş onları araçlara yüklemek.” Dernek ise parasal destek sağlayarak ve hayvanları yeniden yerleştirme işini yürüterek onlara yardım etmekte.

Veterinerlerin aldıkları önlemlere rağmen iki fil işlem sırasında hayatını kaybetti. Bir tanesi sakinleştirici nedeniyle kalp krizi geçirdi, diğeri ise sakinleştirici ile vurulduktan sonra göle düşüp boğuldu.

fildişi sahili fili

“Çok üzücü. Risklerin farkındaydık fakat şimdi gerçek oldular.” diyor Uluslararası Hayvan Koruma Derneği Fransa ve Fransızca konuşan Afrika bölgesi müdürü Celine SisslerBienvenu.

“Bu durum bizi çok etkiledi ve bize filleri başka bir yere taşımanın ancak son çare olması gerektiğini gösterdi.”

Başarılı bir fotoğraf, köylülerin de yardımlarıyla veterinerler tarafından yana yatırılmadan önce arka bacaklarının üstüne oturan sakinleştiricinin etkisindeki bir fili gösteriyor.

Fil daha sonra bir vinç yardımıyla aracın platformuna çıkarılıyor ve içinde sürekli ilaç kontrolünde olduğu metalden yapılmış beyaz devasa bir kafeste güvenlik altına alınıyor.

Hayvan daha sonra normalde tankları taşımak için kullanılan bir treylerdeki başka bir kafese yerleştiriliyor ve ülke boyunca yol alacağı seyahatine başlıyor.

Yüzlerce insan fil Daloa’yı terk etmek üzereyken onu uğurlamak için toplanıyor ve araç yol almaya başlayınca da birçok insan gözyaşlarını tutamıyor.

Araç 15 saat geçtikten sonra istikametine varınca kafes açılıyor. Yumuşak bir trampet sesi yükselmeye başlıyor ve hayvan etrafında nelerolduğunu ve nereye geldiğini anlamaya çalışır gibi yavaş ve şaşkın bir şekilde hareket etmeye başlıyor.

SisslerBienvenu: “Nüfus sayımının gösterdiğine göre burada filler zaten yaşıyormuş. Umarız ki taşıdığımız filler buradaki arkadaşlarıyla sağlıklı ve güzel bir ilişki edinmişlerdir. Eğer doğum oranını da arttıysa bizler çok mutlu olacağız.”

Sadece tek bir sorunumuz var. O da şimdiye kadar buraya taşıdığımız 4 filin de erkek olması.

 

Haber: Onur Alan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.