Fethiye’de İki Bin Yıllık Kaya Mezarları Depo Oldu !!!


Tarih hiçe sayılıyor: Kaya Mezarları’na depo muamalesi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde M.Ö. 4’üncü yüzyıldan kalma tarihi kaya mezarlarının vatandaşlar tarafından depo olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

İki bin yıllık mezarlar depo oldu

Fethiye’nin simgelerinden ortalama 1.5 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğindeki mezarların tarihi ve antik değeri hiçe sayılırken, bölge halkı fazla eşyasını mezarlarda saklıyor. Yazın içindekileri serin tutan, kışın ise yağmur almayan tarihi mezarların bu özelliğini fırsat bilen ahali mezarları depo olarak kullanıyor.

Antik kaya mezarının içinde karton kutular, araba lastikleri, tahta parçaları ve plastik şişeler depolanıyor. Bakımsızlıktan çevresi ot ve çalılarla kaplanmış mezarlardan bazıları ise sokak köpekleri tarafından barınak olarak kullanılıyor.

Depo olarak kullanılmasının yanında yine bölge halkı tarafından çevresine zeytin ağaçları dikilen mezarlar, Amintas Kaya Mezarları’nı görmek isteyenler tarafından güçlükle fark ediliyor.

‘Turistler yüzümüze vuruyor’

fethiye-kaya-mezarlari2

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) Salih Taşçı, Likya uygarlığına ait Telmessos Antik Kenti’nden geriye kalan en önemli kalıntının Amintas Kaya Mezarları olduğunu kaydederken, mezarların bir kısmının hala perişan halde olduğunu anlattı.

Taşçı, “Hala turistlerle birlikte haftanın belirli günleri tura çıkıyorum. Bölgedeki tarihi kalıntıları inceleyen Avrupalı turistler, Türklerin tarihe saygı duymadığını ve korumadığını yüzümüze vuruyor. Halkımıza bu mezarları sahip çıkma ve koruma çağrısı yapmak istiyorum. Bu bölgeler Fethiye için cazibe merkezi. Fethiye’nin sembolü olmuş bu anıt mezarların korunması çok önemli” diye konuştu.   

fethiye-kaya-mezarlari3

Haber: diken.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in