Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Everest’e Tırmanmak Yasaklandı

Nepal Everest'e tek başına tırmanmayı yasakladı

Everest'e Tırmanan Dağcılar
0 78

Nepal, 2018 tırmanış sezonu öncesinde kazalara karşı aldığı önlemler kapsamında Everest de dahil ülkedeki dağlara tek başına tırmanmayı yasakladı. Karara yalnız tırmanmayı tercih eden profesyonel dağcıların tepki göstermesi bekleniyor.

Nepal Gezi Notlarımızı Okumak İçin Tıklayınız

Gazete Duvar’dan aldığımız habere göre, Nepal bütün profesyonel dağcılar için çok büyük önem taşıyan Everest de dahil dağcıların ülkedeki dağlara yalnız başlarına tırmanmalarını yasakladı. Perşembe geç saatlerde Himalayalar’daki ülkenin dağcılık düzenlemelerine bir revizyon getiren kabine daha önce birçok ünlü dağcının hayatını kaybettiği dağlarda tekrar kazaların olmasını istemiyor.

İlgili Yazılar
1 252

Süper Nepal İnsanları Yazımızı Okumak İlginizi Çekebilir

Ülkenin Kültür, Turizm ve Sivil Havacılık Bakanı Maheshwor Neupane, “Değişiklikler sadece yalnız başına yapılan yolculukları yasaklıyor. Daha önce bu yalnız seferlere izin veriliyordu” dedi ve revizyonun amacının dağcılığı daha güvenli hale getirmek ve ölümlü tırmanışları azaltmak olduğunu söyledi.

Nisan ayında deneyimli İsviçreli dağcı Ueli Steck, Everest yakınlarındaki Nuptse zirvesine çıkarken kayarak düşmüş ve hayatını kaybetmişti. İki bacağını da donma sebebiyle kaybeden Yeni Zelandalı Mark Inglis 2006 yılında 8.848 metrelik Everest’e tırmanan ilk çifte ampute dağcı olmuştu.

Doğa ve Coğrafya Yazılarımız İçin Bu Başlıklarımıza Bakabilirsiniz

Kaynak Gazeteduvar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.