Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Etrüsklere Ait Nekropol’de 17 Mezar Açığa Çıkarıldı

0 8

Vulci Etrüsk’de yeni mezarlar bulundu

Böylesine küçük bir alanda bulunan mezar sayısının etkileyici olduğunu söyleyen Roma Arkeoloji Amiri Alfonsina Russo,  17 mezardan yüzük, vazo, süs eşyası gibi son derece farklı eşyalar çıkarıldığını ifade etti.

Viterbo yakılarında Vulci Etrüsk nekropolünde çalışan arkeologlar, ölünün yakınları tarafından geçişi kolaylaştıracağını düşündükleri çeşitli süs eşyaları ve takıları içeren 17 mezar buldular. Poggetto Mengarelli olarak bilinen bölgede bulunan ve üçüncü ila dokuzuncu yüzyıllar arasından kalma mezarlardan Golden Scarab olarak bilinen ünlü bir tanesinde arkeologlar, son aylarda yağmacılar tarafından yapılan yasa dışı kazıların da yardımı ile MÖ 700 civarında gömülü bir Etrüsk prensesi ortaya çıkardılar. Yapılan kazılarda bulunan nesneler gümüş yüzük, bronz süs eşyaları ve bir erkeğin mezarında keşfedilen vazoyu da içeriyor. Bir genç kıza ait başka bir mezarda da altın küpe ve siren heykelleri bulundu. Mezardaki diğer ayrıntılar; bronz bir ayna,  yüzük gibi bazı metal eşyalar ve resmedilmiş bir vazo olarak açıklandı.

İlgili Yazılar
1 252

vulci
Böylesine küçük bir alanda bulunan mezar sayısının etkileyici olduğunu söyleyen Roma Arkeoloji Amiri Alfonsina Russo,  içlerinde bulunan nesnelerinde son derece çeşitlilik gösterdiğini ve böylelikle Etrüsklerin neredeyse tüm tarihinin ellerinden geçeceğini sözlerine ekledi.

Vulci Vakfı Bilimsel Direktörü Carlo Casi, kazı çalışmalarının devam edeceğini ve çok sayıda bulgunun daha açığa çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

 

Çeviri: Emel Çopur

Kaynak: ansa

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.