Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Eski İhtişamlı Günlerinin Peşinde Bir Ülke ‘İspanya’

İspanya'nın tarihi sürecine baktığımızda ülkenin temellerinin milattan önce atıldığını görebiliriz

Segovia Roma Kemerleri
0 48

İspanya, Avrupa’nın en popüler turist çeken ülkelerinden birisidir. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan istatistikler sonucu yıllık ortalama 60 milyon turist ile dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi olmayı başarmıştır. (İlk iki sırayı ise Fransa ve ABD paylaşıyor.)

İspanya’nın başkenti Madrid dışında ülkede 49 il daha bulunmaktadır. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e kıyısı olan İspanya, aynı zamanda Fransa, Portekiz, Andora ve Cebelitarık’ın komşusudur.

İspanyol Merdivenlerinin Adını Çok Duydunuz Fakat Hakkında Pek Bir Bilginiz Yok mu? O zaman Bu Yazımız Tam Size Göre

İspanya’nın resmi dili İspanyolca olsa da ülke çok uluslu bir yapıya sahip olduğu için Baskça, Galiçyaca ve Katalanca dilleri de fazlasıyla konuşulmaktadır. İspanya’da nüfusun büyük çoğunluğu Katolik’tir. Ülkedeki insanların birçoğu inançlarına sıkı bir biçimde bağlıdır. Nüfusun yüzde 26’nın ise Ateist olduğu bilinmektedir.

İspanya’nın tarihi sürecine baktığımızda ülkenin temellerinin milattan önce atıldığını görebiliriz. İlk olarak Fenikeliler ile M.Ö 1100 yıllarında yerleşme yeri olarak kullanılan İspanya, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dağlık bölgeleri dışında İspanya’yı yazın gezmek istiyorsanız Mayıs ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

İspanyol Kaşiflerin ve Ticaret Gemilerinin Muhteşem Hikayesini Buradan Okuyabilirsiniz

İlgili Yazılar
1 252

Ülkemizden İspanya’ya direkt ve aktarmalı bir şekilde gidebilirsiniz. Dünya bankası verilerine göre İspanya, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir. CIA tarafından yapılan istatistiklerle İspanya’nın milli hasılasının 1.362 trilyon dolar olduğu belirlenmiştir. Kişi başına yıllık olarak 33.700 milli gelir düşmektedir. İspanya ekonomisi, tüm G7 ülkelerini geçerek hızlı bir büyüme içerisine girmiştir. İspanya’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

İspanya, turistlerin en çok ilgisini çeken ülkelerden birisidir. Birçok sosyal etkinliğin yanı sıra ülkenin sahip olduğu kültürel miraslar da turistleri çekmektedir. İspanya’nın en büyük kültürel miraslarından birisi de mutfağıdır.

Sagrada Familia

Mükemmel Bir Yaz Tatili İçin Sizlere Gidilebilecek İspanya Plajlarını Yazdık

İspanyol mutfağı dendiğinde herkesin aklına öncelikle paella gelir. Valencia şehrinin meşhur yemeği, İspanya’nın dünyaya tanıtılmasında oldukça faydalı olmuştur. Paella adı verilen leziz yemek, tavuk eti, balıklar ve deniz ürünlerinin karıştırılması ile meydana gelmektedir. Öte yandan yine İspanyol mutfağında soğuk olarak tüketilen gazpacho adı verilen bir çorba bulunmaktadır. Gazpacho, ıslatılmış ekmek anlamına gelen Arapça bir sözcükten türemiştir. Bunun sebebi soğuk olarak tüketilen bu çorbanın içinde ekmek kırıntılarının da yer alması olarak gösterilebilir.

Yazı: Mert Hızmalı

İletişim: merthizmali@gmail.com

Tüm Avrupadan Güncel Arkeoloji Haberlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.