Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

En Uzun Yaşam Süresine Sahip 10 Hayvan

0 135

Arktik İslandica (Okyanus Midyesi) – Yenilebilir bir istiridye türüdür. 405 – 410 yıllık bir ömre sahiptir ve tesbit edilen en uzun yaşam süresi 507 yıldır!

okyanus-midyesi

Kutup Balinası Yaklaşık 200 yıllık bir yaşam süresi. Bu düşünce bir süre ıspatlanamasa da, son araştırmalar, yakın zamanda öldürülmüş kutup balinalarının vücutlarında yaklaşık 1890 yılına ait zıpkınlara rastlanıdığını göstermektedir ki bu, amino asit analizi ile, 177 ila 245 yıllık bir yaşam süresine işaret etmektedir.

kutup-balinasi

Eel 150 yıldan fazla bir yaşam süresine sahip olduğu düşünülmektedir.

eeller

Tuataras Yeni Zelanda’ya özgü bir sürüngendir ve çoğu kertenkeleye benzese de, Rhynchocephalia türüne ait farklı bir soydur. Bu şaşırtıcı sürüngenlerin 100 ila 200 ve daha fazla bir yaşam süresine sahip oldukları düşünülmektedir.

tuataras

Galapagos Dev Kaplumbağası – 190 yıllık yaşam süresi. İnsanlar dünyanın 4 bir yanından bu muhteşem hayvanları izlemek için Galapagos Adalarına geliyorlar.

galapagos-kaplumbagasi

İlgili Yazılar
1 254

Grönland Köpekbalığı Grönland Köpekbalığı Kuzey Atlantiğe özgü bir köpekbalığı türüdür. 200 yıldan fazla yaşadığına inanılmaktadır.

kopekbaligi

Koi Koi Balığı 200 yıllık bir yaşam süresine sahiptir. Bu Japon Balığı türü, dış mekanlardaki koi havuzlarında ya da su bahçelerinde süs amacıyla beslenen evcil bir sazan balığıdır.

koi-baligi

Makavlar Makavlar, esaret altında 80 ila 100 yıla kadar yaşayabilen, uzun kuyruklu, genelde renkli papağanlardır.

makavlar

Asya Filleri Asya Filinin 86 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.

asya-filleri

Atlar Soyuna, yönetimine ve çevresine göre modern evcil at 25 ila 30 yıl ortalama yaşam süresine sahiptir. Nadiren az sayıda hayvan 40 yaşlarına kadar yaşar, ara sıra da daha fazla yaşayan görülür. 19. yüzyılda yaşamış “Old Billy”, öldüğünde 62 yaşındaydı.

yasli-atlar

Büyük İskender’in Büyüleyici Hayvanları: Filler, Tavus Kuşları ve Atlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.