Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

En Ünlü 10 Terkedilmiş Hayalet Yerleşme

0 21

Hayalet yerleşmeler terk edilmiş köy, kasaba ya da şehirlerdir ve genellikle önemli göze çarpan kalıntıları barındırırlar.  Ekonomik aktiviteler ile desteklenmiş fakat başarısız olunmuş yerlerde veya doğal sebeplerden ya da insanların neden olduğu felaketlerin olduğu (seller, hükümet müdahaleleri, kontrol edilemeyen yolsuzluklar, savaşlar ya da nükleer felaketler gibi) yerlerde, çoğunlukla bu sebeplerden dolayı bir yerleşme, hayalet yerleşme haline gelmiştir. Nereye Dergisi sizler için en ünlü 10 tanesini derledi.

Pripyat, Ukrayna

pribyat ukrayna
Pripyat – 26 Nisan 1986 Çernobil felaketinden beri terk edilmiş haldedir.

Kuzey Ukrayna’da bulunan terk edilmiş bir şehirdir; Beyaz Rusya ile olan sınırın yakınındadır. Pripyat, 1970’de Çernobil Nükleer Santrali için kurulmuştu. Burası, 26 Nisan 1986 Çernobil felaketinden çok az bir süre sonra terk edilmeden önce, 49,360 nüfusa ulaşmıştı. Radyasyondan dolayı da bu şehir yeniden iskan görür hale gelemedi ve kalıntıları bugün terk edilmiş halde bulunmaktadır.

Varosha, Kuzey Kıbrıs

varosha kıbrıs

Kıbrıs’a ait Famagusta’da (Gazimağusa ya da Mağusa olarak bilinen bir liman kenti) bulunan bir yerleşme (Kıbrıs’ın T.C. bölümde bulunan bir yerleşme, Türkçe adı ile Maraş). 1974’te Kıbrıs Barış Harekatından önce burası Famagusta’nın modern bir turist bölgesiydi. Varosha’nın yerlileri, harekat başladıktan hemen sonra buradan kaçmışlar ve Varosha bu olaydan sonra tamamıyla terk edilmiş.

Oradour-sur- Galane, Fransa

Oradour-sur- Galane, Fransa

Fransa’nın iç batısında bulunan bir köy yerleşmesidir. Orijinal köy 10 Haziran 1944’te kadınları ve çocukları da dahil olmak üzere 640 kişinin Alman Waffen-SS şirketi tarafından katledildiği zaman yıkılmış. Yeni köy ise savaştan sonra yakın bir yerleşme üzerine, orijinali kalıcı bir anıt ve müze olarak muhafaza edilmek üzere Fransız cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’nin emriyle inşa edilmiştir.

Hashima Adası, Japonya

Hashima Adası, Japonya

Genellikle Gunkanjima olarak bilinen bu ada Nagasaki Prefecture’da bulunan 505 ıssız ada arasında tektir. Hashima Adası 1887’den 1974’e kadar kömür madenciliğine ait bir tesis olarak iskan görmüştür. 1960larda Japonya’da kömürün yerini petrol aldığı için, kömür madenleri tüm ülkelerde kapatılmaya başlamış ve Hashima’nın madenleri de bunların arasındaydı. Maden 1974’te kapanmış ve ada yerleşme görmeyen bir yer haline gelmiştir. Hashima’ya ziyaret amaçlı gelmek isteyen turistler için 2009’da tekrardan açılmıştır.

Kolmanskop, Namibia

Kolmanskop, Namibia

Kolmanskop, Namibia 2

İlgili Yazılar
1 250

Bu hayalet yerleşme ise, güney Namibia’da (Afrika kıtasının güney bölümünde yer alan bir ülke) Namiba çölünde bulunmaktadır. Alman madenciler tarafından 1908’de elmas madeni için bu bölgeye bir yerleşme inşa edilmiştir. Bu yerleşimciler burada Alman yerleşmelerinin mimarisine benzer tarzda bir köy yapmışlardır ki içerisinde bir hastane, balo salonu, elektrik santrali, okul, tiyatro, eğlence mekanı ve daha da fazla mekanları bulunmaktaydı. Söz konusu yerleşme 1. Dünya Savaşı’ından sonra, elmas bölgesinin gittikçe tükenmesiyle ve sonunda 1954’te de terkedilmesi üzerine oldukça zayıf bir hale gelmiştir. Çölün zor koşularının jeolojik zorlamaları ile turistler bugünlerde buradaki evleri dizlerine kadar gelen kum içinde geziyorlar.

Bannack, Montana, Amerika Birleşik Devletleri

Bannack, Montana, Amerika Birleşik Devletleri

Buradaki hayalet yerleşme Montana, Beaverhead ülkesinde yer almaktadır. 1862’de bulunmuştur ve yerli Bannock kızılderililerinden sonra ismi verilmiştir; bu bölge 1862’deki büyük bir altın keşfin olduğu yerdi. Son yerlilerin 1970lerde terketmesine kadar, buranın nüfusu zamanla azalıyordu. Bannack’da bulunan 60 tarihi ahşap yapı hala olduğu gibi yerinde durmaktadır; bir çoğu oldukça iyi korunmuş halde, bir o kadar da keşfedilebilir halde yapı vardır. Bu bölge 1961’de National Historic Landmark (Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser) olarak ilan edildi.

Craco, İtalya

Craco, İtalya

Terk edilmiş Ortaçağ köyü olan bu yerleşme, Taranto Körfezi’nin olduğu yerden (“çizme”şeklindeki İtalya’nın tam ayak kıvrımının olduğu yerden) yaklaşık 40 km kadar iç kısmında tespit edilmiştir. Burası 1963’te sürekli tekrarlanan depremlerden dolayı terk edilmiştir.

Belchite, İspanya

Belchite, İspanya

1930larda birçok faaliyeti ile Belchite büyüyen bir şehirdi. Belchite Savaşı’nın bir sonucu olarak, İspanya İç Savaşı boyunca, şehir tamamıyla yıkılmıştı. Yeniden inşa etmenin yerine, diktatör Franco bir savaş anıtı olarak, eski Belchite yerleşmesinin bozulmamış olan kalıntılarını yerlerinde tutmaya karar verdi. 1964’ten itibaren burası tamamıyla ıssız bir hal aldı. Yerlileri ise eski yerleşmenin olduğu Belchite Nuevo tarafına taşınmışlardır.

Ani,Türkiye

Ani,Türkiye

Ermenistan sınırı yakınlarında bulunan Ani (Kars’ın Merkez ilçesinde, il merkezine 48 km. uzaklıkta, Arpaçay Nehri boyundaki ören yeri), harabe halinde ve ıssız bir Ortaçağ Ermeni şehridir. Zamanında burası bir Ortaçağ Ermeni krallığının başkenti idi; bugünkü Ermenistan ve Türkiye’den (doğusu) daha güvenli bir yönetimdi. Ani’de hala ayakta duran çeşitli ticaret rotaları ve o rotalar sayesinde yapılan bir çok dini yapı, saraylar ve surlar dünyadaki en tekniksel ve artistik gelişmiş yapıları arasındaydı. 100,000-200,000 kadar bir nüfusa sahip olan şehir, aynı zamanda Damascus, Bağdat ve Constantinople’e (bugünkü İstanbul) rakip bir şehirdi. Uzun bir zaman önce ihtişamı ve görkemi ile meşhur olan Ani terk edilmiş  ve yüzyıllardır büyük ölçüde unutulmuş haldedir.

Ağdam, Azerbaycan

Ağdam, Azerbaycan

Bu hayalet şehir ise Azerbaycan’ın güneybatı bölümünde yer almaktadır. 1993’ün Temmuz ayında, ağır savaştan sonra, Ağdam 1993 yaz saldırıları boyunca Nagorno Karabakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyeti’nin güçleri tarafından ele geçirilmiştir. Düşürülmüş bir şehir olarak, buranın bütün nüfusunun doğu tarafa doğru kaçmaları zorlanmıştır. Savaşın hemen ardından, Ermeni kuvvetleri Ağdam’dan çok, Azerbaycan tarafından buranın tekrardan alınmasını önlemek için bu bölgeyi yıkıma uğratmaya karar vermişlerdir. Daha fazla zarar ise takip eden yıllarda, bu ıssız şehirin yapı malzemeleri için yağmalanması ile meydana gelmiştir.

 

Hazırlayan: Elif Şahin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.