Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Düşünen Adam Heykelciği 3800 Yıl Önce Yapılmış

0 38

İsrailli lise öğrencileri İsrail’in iç kesimlerinde türünün tek örneği antik bir eserin bulunmasında yardımcı oldu.

İsrail’in iç kesimlerindeki Yehud kentinde çalışan bir arkeoloji ekibi, bir grup İsrailli lise öğrencisinin de yardımıyla önemli bir keşif yaptı.

İsrail Tarihi Eserler Dairesi kazı müdürü GiladItach başkanlığındaki ekip, kazı alanında yaklaşık 6,000 yıl öncesine dayanan insan ikametine dair kanıt buldu. Alan boyunca çukurlar ve şaftlar tarafından gizlenmiş binlerce çömlek parçası, yüzlerce taş alet, hayvan kemikleri ve bir de yayık dağılmıştı.

Ancak bunların arasında en etkileyici olan şey, bir seramik çömleği süsleyen 3,800 yıllık bir heykeldi. Itach, bu bulgunun emsalsiz olduğunu ifade etti. Çömlek ve heykel parçasının yanında bir balta ve ok uçları da bulundu.

Yehud’daki kazı alanı
Yehud’daki kazı alanı

“Bu tam olarak kazının son gününde oldu, bizim ve öğrencilerin tam gözünün önünde ilginç bir seramik kap duruyordu.” dedi.

“Çömlek tamamıyla ‘dönemine aitken’”, dedi Itach, “insan şeklindeki heykel eşsizdi… Bunun bir benzeri daha önceki araştırmalarda hiç bulunmadı.”

“Bu neredeyse 4,000 yıllık heykelin yapımında gösterilen hassasiyet ve detaya verilen dikkat olağan üstü etkileyici. Çömleğin boynu figürün üst kısmını oluşturmak için bir temel görevi görmüş, ki bundan sonra da heykele kollar, bacaklar ve bir de yüz eklenmiş. Bakıldığında figürün yüzünün elinin üstüne dayandığını, sanki derin düşüncelere dalmış gibi göründüğü farkedilebiliyor.”. “Heykelin çömleği hazırlayan çömlekçinin mi yoksa başka bir zanaatkar tarafından mı yapıldığı belli değil.” diye ekledi Itach.

İlgili Yazılar
1 250
Kazıya dahil olan lise öğrencileri
Kazıya dahil olan lise öğrencileri

Kazıya, RamatGan’da dini bir kız lisesi olan Roeh’ten gelen öğrenciler de dahil edildi. İsrail Tarihi Eserler Dairesi’nin bir programının parçası olarak öğrenciler saha çalışmalarına katılıp, arkeoloji alanında pratik deneyim kazanabiliyor.

Yehud kazısında bulunan bir öğrenci heykelin bulunduğu anı anlattı.

“Birden topraktan çıkarılan bir şeyi inceleyip hayranlık duyan birçok arkeoloğun ve önemli kişinin geldiğini gördüm” dedi RonnieKrisher.

“Hemen o an o harika heykele bakmamız için bizi çağırdılar ve bunun son derece nadir bir buluntu olduğunu ve bunun da her gün karşılaşamayacağımız bir şey olduğunu söylediler. Eserlerinin müzede gösterileceği bir kazının bir parçası olmak çok heyecan verici.”

yehud-heykelinin-cikisi

Çeviren: Cemre Nayir

Kaynak: israelnationalnews

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.