Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyanın En Meşhur 10 Heykeli

0 490

1. Özgürlük Heykeli, New York, Birleşik Devletler – Manhattan’daki Özgürlük Adası’nda bulunan heykel Birleşik Devletler Bağımsızlık Bildirgesinin imzalanmasının 100 üncü yıldönümünü kutlamak için 28 Ekim 1886’da Fransız halkından Birleşik Devletler’e bir armağan olarak verildi. Heykel özgürlüğün ve Birleşik Devletlerin bir simgesidir: yurtdışından gelen göçmenlere iyi bir karşılama işaretidir.

Özgürlük Anıtı
En Meşhur Heykeller:Özgürlük Heykeli

 

2. İsa Mesih, Rio de Janeiro, Brezilya – Heykel dünyanın en büyük Art Deco ve 5 inci büyük İsa heykeli olarak kabul edilir. 8 metrelik (26 ft) kaidesi hariç 30 metre (98 ft) yüksekliğindedir ve kollarının açıklığı 28 metre genişliğindedir. 700 metrelik (2.300 ft) Corcovado Dağı’nın zirvesine yerleştirilmiştir. Heykel Rio de Janeiro için bir simge ve Brezilya’nın en meşhur anıtı haline gelmiştir. 1926 ve 1931 arasında inşa edilmiştir.

En meşhur heykeller:Corcovado Dağı’ndaki İsa Mesih
En meşhur heykeller:Corcovado Dağı’ndaki İsa Mesih

 

3. Gizze’nin Büyük Sfenksi, Mısır – Herkes tarafından Sfenks olarak ifade edilen heykel bir aslanın vücuduna ve bir insanın başına sahip mistik bir yaratığın kireçtaşı heykelidir. Mısır, Gizze’de Nil’in batı yakasındaki Gizze Yaylası’nda dikilmiştir. 73.5 metre (241 ft) uzunluğu, 19.3 metre (63 ft) genişliği ve 20.22 m (66.34 ft) yüksekliği ile Dünyadaki en büyük yekpare heykeldir. Aynı zamanda bilinen en eski anıtsal heykeldir ve antik Mısırlılar tarafından MÖ 2558-2532 civarında inşa edildiğine inanılmaktadır.

Gizze’nin Büyük Sfenksi, Mısır
Gizze’nin Büyük Sfenksi, Mısır

 

4. Moailer, Paskalya Adası – 1250 ve 1500 yılları arasında Rapa Nui halkı tarafından kayadan oyulmuş yekpare insan şekilleri. Hemen hemen bütün moailer  bütün heykelin sekizde üçü boyutunda aşırı büyük kafalara sahiptir. Dikilen en uzun moai, paro olarak adlandırılır, hemen hemen 10 metreydi (33 ft) ve 75 ton ağırlığındaydı. Dikilen en ağırı daha kısa fakat çömelmiş bir moai 86 ton ağırlığındaydı ve tamamlanmamış bir heykeldi. Eğer tamamlansaydı yaklaşık  270 ton ağırlığı ile 21 metre (69 ft) civarında uzunlukta olacaktı.

Moai, Paskalya Adası

 


Davud Heykeli, İtalya – İtalyan sanatçı Mikelanj tarafından 1501 ve 1504 arasında yaratılan Davud Rönesans heykelciliğinin bir şaheseridir. Ayakta duran çıplak bir erkeğin 5.17 metre (17.0 ft)’lik mermer heykelidir. Heykel İncildeki kahraman Davud’u temsil eder. Heykel 1873’den beri Floransa’daki Akademi Galerisi’nde yer almaktadır.

Davud heykeli

İlgili Yazılar
1 254

6. Olmec dev başları, Meksika – Olmecler Meksika’da günümüzün Veracruz ve Tabasco eyaletleri olan orta-güney Meksika’nın tropical ovalarında yaşayan Ön-Kolombiyalı antik bir medeniyettiler. Olmec uygarlığı kabaca MÖ 1400’den MÖ 400’e kadar gelişti. Olmec uygarlığının en tanınmış yönü devasa boyutlardaki miğferli başlarıdır. Kafaların yöneticilerin portreleri olduğu düşünülüyor. Birbirinin aynı hiçbir iki kafa olmadığı gibi miğfer benzeri baş süsleri farklı unsurlar ile bezenmiştir.  17 dev baş bulunmuştur ve 3.4 m yüksekliğindeki en uzunundan, 1.47 mlik en kısasına değişen boyutlardadırlar.

Olmec dev başları, Meksika

 

7. Anavatan Çağırıyor, Volgograd, Rusya – Anavatan Çağırıyor heykeli, ya da sadece Anavatan Volgograd (eskiden Stalingrad olarak biliniyordu)’da Stalingrad Muharebesini anmak amacıyla dikilmiş bir heykeldir.  1967’de dünyadaki en büyüğü (85 metre ya da 279 feet boyunda) olarak ilan edilen heykel, en büyük olarak ilan edilecek son dini olmayan heykeldir; o zamandan beri her rekorun sahibi Budizm ile ilgili bir heykel olmuştur.   Daha sonraki daha yüksek heykeller ile karşılaştırıldığında, Anavatan Çağırıyor sağ elinde tuttuğu yükseğe kaldırılmış bir Kılıç ve bir çağırma hareketi ile uzanan sol eliyle gösterdiği karakteristik duruşu sebebiyle mühendislik bakış açısından önemli ölçüde daha karmaşıktır . Stalingrad Muharebesinin 200 gününü simgeleyen  200 basamak tepenin dibinden anıta çıkmaktadır.

Dünyadaki dini olmayan en uzun heykel
Dünyadaki dini olmayan en uzun heykel

 

8. Filozof – Auguste Rodin tarafından yapılmış yaklaşık olarak doğal boyutlarında sanki derin düşünceye dalmış gibi çenesini bir eline dayamış olarak bir kayanın üzerinde oturan bronz bir heykeldir (düşünen adam) ve genellikle felsefeyi temsil etmek için bir imaj olarak kullanılır. Hepsi Rodin’in yaşamı boyunca ve onun gözetimi altında yapılmamış olsa da şekli yaklaşık 186 cm (73 in) yüksekliğinde olan 28 kadar doğal boy dökümü vardır. Rodin ilk önce şekli 1880’de başka bir çalışmanın parçası olarak tasarlamıştı, ancak tanıdık anıtsal bronzun ilki 1904’de ortaya çıktı.

Filozof Auguste Rodin – dünyanın her yerinde bilinir
Filozof Auguste Rodin – dünyanın her yerinde bilinir

 

9. Küçük Denizkızı, Danimarka – Danimarka, Kopenhag’da bir deniz kızını tasvir eden bronz bir heykel. Hans Christian Andersen tarafından yazılan aynı isimli peri masalına dayanan küçük ve gösterişsiz heykel bir Kopenhag ikonasıdır ve 1913’den beri önemli bir turist çekim merkezidir. Aynı zamanda vandallar ve siyasi eylemciler tarafından tahrif edilecek popüler bir hedef haline de gelmiştir. Heykel bir limandaki bir kayanın üzerinde oturur ve sadece 1.25 metre (4.1 ft) yüksekliğe sahiptir.

Kopenhag’daki Küçük Denizkızı – sadece 1.25 metre boyunda
Kopenhag’daki Küçük Denizkızı – sadece 1.25 metre boyunda

 

10. Aslanlar Terası, Delos Adası, Yunanistan – Delos Adası Yunanistan’daki en önemli mitolojik, tarihi ve arkeolojik yerlerden biridir. Yunan Tanrıları mitolojisi Apollo ve Artemis’in doğum yeri yapmadan önceki bin yıl boyunca Delos kutsal bir ibadethane mevkiindeydi. Aslanlar terası MÖ 600’den kısa bir süre önce Naksos halkı tarafından Apollo’ya adanmıştı ve başlangıçta Kutsal Yol boyunca dizilmiş 9 ila 12 mermer koruyucu aslan vardı, ancak aslanlardan sadece beş tanesi kurtulabilmiştir. Diğer üçünün ise parçaları vardır. Orijinalleri 1999’da Delos Müzesine taşınmıştır.

Aslanlar Terası, Delos Adası, Yunanistan

 

Hazırlayan: Temel Er Ersoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.