Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyanın En İlham Verici 10 Kitap Evi

0 53

Eğer hayalperestseniz düşünceleriniz asla kaybolmaz çünkü onların nerede olmaları gerektiğini bilirsiniz. Haydi, şimdi onları koruma altına alın.

-Henry David Thoreau

Bazı kitapevleri uğruna okyanusları aşmaya değer diye düşünüyoruz… Belki sizinde fikrinizi değiştirebiliriz. Bizce listemize bir göz atmalısınız.

 

Libreria Alta Acqua, Venedik, İtalya

Libreria Alta Acqua, Venedik, İtalya

Dışarıdaki tabelada “Dünyadaki en güzel kitapevine hoş geldiniz” yazıyordu. Gerçekten de öyle olmalıydı. Adımımı attığımda dükkânın ortasında kitaplarla dolu bir gondol gördüm. Arka tarafa geçin ve açık kapıların önüne oturun, kanal ayaklarınızın altında, siz kitaplara göz atarken sular hafifçe kapılara çarpıyor.

“Alta Acqua” kılavuzunuzda bulabileceğiniz bir yer değil ve bu yüzen şehre gelen birçok ziyaretçi bu hazineyi görmeden gelip gider. Emin olun siz onlardan biri olmayacaksınız.

Libreria Alta Acqua, Venedik, İtalya 2

Libreria Alta Acqua, Venedik, İtalya 3

Alta Acqua, Sestiere Castello, 5176/B  30122 Venice, Italy

 

Bart’s Books, Ojai, Kaliforniya

Bart’s Books, Ojai, Kaliforniya

1964’te kurulan “Bart’s Book”, limonatanızı yudumlayabileceğiniz, avluda labirent gibi olan kitap raflarının arasında satranç oynayabileceğiniz ya da elma ağacının altında kısa hikayeler okuyabileceğiniz bir açık hava kitapevidir. “Bart’s Books” sadece açık hava kitapevi değil, aynı zamanda kalbi olan bir yerdir. Sanat etkinlikleri ve haftalık toplantılar için burası geleneksel bir hal almıştır.

Bart’s Books, Ojai, Kaliforniya 3

Bart’s Books, Ojai, Kaliforniya 2

Bart’s Books, 302 W. Matilija St., Ojai, California 93023

 

Atlantis, Santorini, Yunanistan

Atlantis, Santorini, Yunanistan

Şüphesiz Akdeniz’deki en güzel adalardan biri fakat tam olarak gitmeyi düşündüğünüz şirin bir İngiliz kitap evi değil burası. Santorini’nin beyaz evlerinden birinin bodrumunda bulunuyor. “Atlantis Books” iki genç arkadaş Oliver ve Craig bir haftalık tatillerini yaparken tasarlanmış bir yer ve bir akşam şaraplarını içerlerken adada bir kitapevi açmaya karar vermişler. Burası onların özlem duydukları cennet, okuyucular ve yazarlar içinse bir liman. Bu iki genç adam bir gün acaba çocukları burayı nasıl işletecek diye gülüşüyorlar.

Atlantis, Santorini, Yunanistan 5

Atlantis, Santorini, Yunanistan 4

“Atlantis Books” kitapseverlerin buluşma noktası, festivallerin ev sahibi ve günbatımında terasta (tabii ki de deniz manzaralı) kitap okuyabileceğiniz bir mekan. Hatta dükkanın arka tarafında kendi yayınevlerini bile oluşturmuşlar.

Atlantis, Santorini, Yunanistan 3

Atlantis, Santorini, Yunanistan 2

Bu yerin bakımsız bir köy evinden nasıl günümüzde en güzel görüntüye sahip büyülü bir kitapevine çevrildiğini görmek için facebook sayfalarına bakmaya değer. Ben paramı buraya yatırırım.

Atlantis Books, Main Marble Road, T.K. 84702 Oía, Kikladhes, Santorini, Greece.

 

Book/Shop, Oakland, Kaliforniya

Book Shop, Oakland, Kaliforniya

“Book/Shop” sadece okunması için kitap satan bir yer değil, aynı zamanda kitap okumak için ilham veren su üzerine akıllıca inşa edilmiş yerlerden biridir. Oakland’da bulunan bu düzgün ve sevimli kitapevi eski dönem edebiyatlarına ait afişler, sanatla ilgili kitaplar vb. gibi güzel ve ilginç parçalar satıyor.

“Biz kendimizi okuma deneyimine adadık. Bir sayfadan diğer sayfaya geçerken yaşanan hayret duygusu. Kitap kokularını içine çekerek mükemmel sandalyelerde oturma lüksünü tatmak. Üç veya dört kez iyi bir okumadan sonra dil tembelliğinin çözülmesiyle sırt çantanızı alıp dünya turuna çıkıyormuşsunuz hissi. İkinci el kitapevlerinde, kütüphane sığınaklarında bekleyen yüzlerce keşif. “

Book Shop, Oakland, Kaliforniya 3

Book Shop, Oakland, Kaliforniya 2

Book/ Shop, 482D 49th Street, Oakland, CA, 94709

 

Word on Water, Londra

Word on Water, Londra

Londra’nın tek yüzen ikinci el kitapevi, “Word on the Water” Camden Lock, Angel, Hackney ve Paddington gibi çeşitli kanalları, bozkırları dolaşan Felemenkli kitap teknesidir.

Kitaplar halk ve hayırseverler tarafından bağışlanmıştır, fakat bu büyük klasikleri, kült yayınları, çağdaş kurguları ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız ilginç şeyleri burada bulamayacağınız anlamına gelmez.

İlgili Yazılar
1 250

Word on Water, Londra 4

Word on Water, Londra 3

Word on Water, Londra 2

 

 

Brazenhead Books, New York

Brazenhead Books, New York

“Brazenhead Books” hakkında bir makale yazdım, fakat onu bu listede yayınlamadım, merak edenler için o Manhattan kitapevinin gizli barında…

Michael Seidenberg Brooklyn’da önceleri gizli olmayan bir kitapevi işletiyordu. Daha fazla kira vermeye gücü yetmeyince Brazenhead kitapevini doğu Manhattan’daki üç odalı apartman dairesinin ikinci katına taşıdı. Michael ile tanışın o gizli kitapevi için tam bir ilham kaynağı…

[su_vimeo url=”https://vimeo.com/26293855″]

Bazı eski kitaplar satmakla birlikte, Michael oraya düzenli olarak gelenler ve yeni ziyaretçilerin vakit geçirmeleri, sabahın erken saatlerinde sohbet etmeleri, kitaplara göz atmaları, müzik dinlemeleri ve viskilerini içmeleri için onları salonunda her hafta misafir ediyor.

 

The AbbeyBookstore, Paris, Fransa

The AbbeyBookstore, Paris, Fransa

Paris’teki The Shakespeare &Co eski şöhretiyle, Hemingway koleksiyonuyla ve köşe bucak gezerken hissettiğiniz o büyülü basıklık duygusuyla dünya çapında oldukça ünlü bir yerdir. Orada sadece bir sorun vardır: orayı bir gün bile turistlerle tıklım tıklım olmadan göremezsiniz. İşte burada devreye AbbeyBookshop giriyor.

The AbbeyBookstore, Paris, Fransa 3

Şirin, sevimli ve nostaljik Kanadalı- İngiliz kitapevi yolunuzun üzerinde uğrayabileceğiniz bir yer. Güzel kitaplar ortalığa rastgele yığılmış, loş bir ışıklandırma, fonda jaz müzik – raftan düşen kitaba doğru giderken eski bir hazine bulmuş gibi rafa yanaşırken akşamları burada kolaylıkla vakit geçirebilirsiniz. Shakespeare &Co ile aralarında birkaç blok olması oldukça ilginç – fakat bundan kimseye söz etmeyin!

The AbbeyBookstore, Paris, Fransa 2

The Abbey Bookshop, 29 Rue de la Parcheminerie, 75005 Paris

 

Books Actually, Singapur

Books Actually, Singapur

Bu düzgün, aydınlık ve bağımsız kitapevi eski Singapur evlerinin olduğu Tiong Bahru’da bulunmaktadır. Kurucusu Kenny Leck bu kitapları nasıl ticari canlılıkla koruyabileceği bilen ve edebi tarzı tamamlayan süs eşyaları olan bir kitapsever. Fakat konu kitaplara gelince Kenny hünerini konuşturur ve kişisel seçimlerle ilgili her konuya ait kitap onun dükkanında satılır. Ayrıca Singapurlu yazarların geldikleri kendi yayınevini de kurdu.

Books Actually, Singapur 2

Books Actually, Singapur 3

Books Actually, Singapur 4

Books Actually, 9 Yong Siak St, Tiong Bahru, Singapore

 

Barter Books, İngiltere

Barter Books, İngiltere

Barter Books Eden’in nostaljik bir hazinesi ve anlatacak çok özel hikayesi var. Dünyaca tanınan en önemli posterlerden biri, savaş parolası “Keep Calmand Carry On” kuzey İngiltere’de 2000’lere kadar tarihte bu şirin ikinci el kitapevinde tozlu kutuların içinde hikayesi ve videosu bulunana kadar unutulmuştu.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=FrHkKXFRbCI”]

Barter Books, Alnwick Station, NE66 2NP Alnwick, Northumberland

 

LesBouquinistes, Paris, Fransa

LesBouquinistes, Paris, Fransa
1992

Seine boyunca romantik bir gezinti “lesbouquinistes” olmadan nasıl mümkün olabilir ki? Buranın edebi boyutuna bakacak olursak; Hemingway ve “Belle Epoque”(Güzel Dönem) döneminin diğer büyük yaratıcıları Seine’de banklara oturarak bu eşsiz kitap evinde kitaplara göz atarlarmış. Yüzyıllar öncesi yaptıkları gibi klasik kitap basım şeklinden ıpad ve ekitap satım işine kadar açık havada kitap satma isini sürdürmüşlerdir. Listemdeki yeri hak ettiklerini söyleyebilirim…

1951
1951

Belediye başkanı 250 sahaf içerisinde buraya ödemelerini zamanında yaptıkları için öncelik vermiş. Bununla beraber 18.yüzyıla dönecek olursak, dükkan sahibi kitapevleri bu yasa dışı sahaflar yüzünden işlerinde zarar ettikleri için bu sahaflar sürekli olarak Seine köprüsünde dükkan sahipleri tarafından kovalanıyorlarmış.

1934
1934
1960
1960

 

Hazırlayan: Hamiyet Helvacı

Kaynak: messynessychic

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.