Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyanın En Havalı 10 Papağanı

0 241

Scarlet Macaw – Amerikan papağan türlerinin en büyüğü ve çok popüler bir evcil hayvanlarıdır. Bu kuşların ana vatanı Güney ve Orta Amerika olup ortalama 50 yıl kadar yaşayabiliyorlar. Scarlet Amerikan papağanı gür sesi, konuşabilme ve bazı numaraları öğrenebilmekle tanınıyor.

scarlet-macaw

Mavi ve Sarı Macaw – Ayrıca Altın ve Mavi Macaw olarak da bilinen bu güzel kuşlar 50 yıl kadar yaşayabiliyorlar. Bu kuşlar (başından kuyruğun ucuna kadar) 84 cm  uzunluğunda olup bir kilo ağırlığındadır. Diğer Macawslar gibi, Mavi ve Altın Amerikan papağanı konuşabiliyorlar.
mavi-sari-macaw

Sümbül Ara Papağanı – Orta ve Doğu Amerika’ya özgü bir papağandır. 100 cm uzunluğundaki bu kuş diğer papağan türlerinden daha uzun ve büyük papağan türler arasında en büyüğüdür.

sumbul-papagani

Afrika Gri Papağanı – Ayrıca Gri papağan olarak da bilinen bu güzel kuş Batı ve Orta Afrika’nın yağmur ormanlarında bulunur. Uzmanlar, bu kuşu dünyanın en zeki kuşu olarak tanımlıyorlar. Bu kuşlar  palmiye cevizi, tohum, meyve ve yapraklar ile beslenirler. Nazik doğaları ve konuşmayı taklit etme yetenekleri bu kuşları tüm dünyada popüler bir evcil hayvanı yaptı.
afrika-grisi

Sultan Papağanı – Ayrıca Quarrion olarak da bilinen, Sultan papağanı Avustralya’nın yerli kakadugiller ailesinin en küçük üyesidir. Sultan papağanı tüm evlerde beslenen dünyaca popüler bir hayvandır.
sultan-papagani

Beyaz Alınlı Amazon Papağanı – Beyaz alınlı Amazon veya Beyaz Alınlı Papağan olarak bilinen bu kuşlar Orta Amerika’ya özgüdürler. Bu Amazon papağanın uzunluğu 25 cm olup Amazon papağanları arasında en küçüğüdür. Bu papağanlar 30 ila 40 çeşit farklı sesleri taklit edebilir ve diğer büyük papağanlar gibi 40 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

İlgili Yazılar
1 252

beyaz-amazon-papagani

Gökkuşağı Lori – 25-30 cm arasında bir uzunluğa sahip orta büyüklükte bir papağandır. Gökkuşağı Lori son derece renkli ve tüyleri çok parlak olan bir kuştur. Bu kuşların 20 yıllık kısa bir ömürleri vardır

gokkusagi-papagani

 

Cennet Papağanı (ve diğer tüm Cennet Papağanları) – Alman kâşif Gustav Fischer adını taşıyan bu papağan türleri aslında 19. yüzyılın sonlarında keşfedildi. Afrika ve Madagaskar özgü olan bu küçük kuş türleri, birçok insanlar tarafından evcil hayvan olarak sahiplendiriliyor. Bu kuşların yaklaşık olarak 20 yıllık bir ömürleri var ve sakin yapıları nedeniyle bu onları iyi bir evcil hayvan yapıyor.
cennet-papagani

Sarı İbikli Kakadu – orta büyüklükteki bu kuş olup  34 cm civarındadır. Bu türe bu adı verilmesinin nedeni beyaz tüyleri ve sarı ibiğidir. Sarı-tepeli Kakadu Avustralya ve Yeni Gine’ye  özgü bir kuş türüdür.

sari-ibikli-papagan

Altın renkli Muhabbet Kuşu – Altın renkli Ara olarak da bilinen bu güzel papağan çoğunlukla sarı tüyleri (resimde görüldüğü gibi) ve yeşil kanatları vardır. Bu türler Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarının yüksek ve kuru arazilerinde yaşayan ve nesli tükenmekte olan kuşlardır.

altin-muhabbet-kusu

 

Hazırlayan: Kamala Ahmadova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.