Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünya’nın En Etkileyici 10 Gemi Enkazı

0 61

Bir gemi enkazı, kıyıya vurmuş veya bir su kütlesinin dibine batmış bir gemiden geriye kalanlardır. Gemi enkazları bazen kasıtlı bazen de kaza sonucu oluşabilir. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre okyanus tabanında 3 milyondan fazla gemi enkazı bulunuyor. Bizim listemizde ise karada veya sahilde bulunan 10 inanılmaz gemi enkazı yer almakta.

1. Fuerteventura, Kanarya Adaları’nda karaya oturan American Star

American Star

18 Ocak 1993’te United States Lines şirketine bağlı okyanus gemisi SS American Star (Önceki ismiyle America, USS West Point, Australis) şiddetli bir fırtına sırasında Playa de Garcey’de sahile vurdu. Gemi bir yıl geçmeden ikiye ayrıldı ve daha sonra da kıç tarafını kaybetti. 2007 yılına doğru kötü durumdaki geminin kalan kısmı ise zamanla iskele tarafına doğru çökmeye başladı ve sonunda alabora olarak neredeyse tamamen sular altında kaldı. 2008 ile 2012 yılları arasında yüzeyde kalan parçaların çoğu da suyun altına gömüldü.

2. Gytheio, Yunanistan’da karaya oturan Dimitrios

Dimitrios

Dimitrios (Önceki ismiyle “Klintholm”), 1950’de yapılmış 965 ton yük taşıma kapasitesine sahip 67 metre uzunluğunda bir nakliye gemisiydi. Dimitrios 23 Aralık 1981’den beri Gythio yakınlarındaki Valtaki plajında karaya oturmuş bir vaziyette durmaktadır

3. Albert Gölü, Uganda’da karaya oturan SS Robert Coryndon

SS Robert Coryndon

SS Robert Carnydon, Orta Afrika’da yer alan Albert Gölü’nde görev yapan bir İngiliz yolcu gemisi ve kargo gemisiydi. 1930’da inşa edildi ve İngilizlerin Mısır, Doğu ve Güney Afrika’da ticari çıkarlarını artıracak bir trenyolu, nehir ve göl yolu ağının kurulmasıyla ilgili planın bir parçasıydı. Gemi 1962 yılında battı ve 2009 yılına kadar kısmi olarak gölün altında kaldı fakat herhangi bir kurtarma planı gerçekleşmedi. 2012 yılının başlarına doğru parçaları tek tek alınıp götürülmeye başlandı ve sonuç olarak kıç tarafındaki çatı merteği hariç suyun üzerinde gözüken bir kısmı kalmadı.

4. Zakintos, Yunanistan’da karaya oturan, Panagiotis

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panagiotis, bir Yunan adası olan Zakintos’da bulunan bir koyun beyaz kumlarında yatan bir gemi enkazıdır. Geminin yattığı alana Navagio (“Gemi enkazı”) adı verilmiştir ve her yıl binlerce turistin görmeye geldiği meşhur bir yerdir. Gemi 1937’de İskoçya’da inşa edildi ve 1980’de ise enkaz haline geldi. Kaza büyük ihtimalle sigara kaçakçılığı yaptığı sırada Yunan donanması tarafından kovalanırken meydana geldi.

5. İnisheer, Aran Adaları, İrlanda’da karaya oturan MV Plassey

MV Plassey

MV Plassy, ya da Plassey, 1940 yılının sonlarında denize indirilen bir buharlı trol teknesiydi. 8 Mart 1960’da Galway Koyunda yol alırken şiddetli bir fırtınaya yakalandı ve Aran Adalarındaki İnisheer şehrinin Finnis Rock denilen kayalıklarına çarptı. Birkaç hafta sonra ikinci bir fırtına gemiyi kayalıklardan çıkardı ve adanın sahiline sürükledi.

İlgili Yazılar
1 250

6. Stockton Kumsalı, Avustralya’da karaya oturan MV Sygna

MV Sygna

MV Sygna 53.000 ton ağırlığındaki bir Norveç dökme yük gemisiydi. Gemi 26 Mayıs 1974’te büyük bir fırtınaya dolayısıyla karaya vurdu. Geminin enkazı Yeni Güney Galler’deki Stockton Kumsalı’nda yer alıyor ve buraya geldiğinden beri yerel bölgeyi temsil eden bir simge haline geldi.

7. Isola del Giglio, İtalya’da karaya oturan Costa Concordia

Costa Concordia

13 Ocak 2012’te bu devasa yolcu gemisi 32 hayatın kaybına yol açarak Isola del Giglio adası yakınlarında alabora oldu. Dünyadaki en büyük yolcu gemisi enkazıdır.

8. Bimni Adası, Bahamalar’da karaya oturan SS Sapona

SS Sapona

SS Sapona, 1926’da yol alırken bir kasırganın gazabına uğramış beton omurgalı bir yük gemisidir. Geminin enkazı suyun üstünden rahatlıkla görülebilir ve artık hem kayıkçılar için seyrüsefer bir işaret olarak hem de meşhur bir dalış alanı olarak işlev görmekte. Enkaz ayrıca 2. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından hedef talimi olarak kullanılmıştı.

9. Skeleton Kıyısı, Namibya’da karaya oturan Eduard Bohlen

Eduard Bohlen

Eduard Bohlen yoğun sis dolayısıyla 5 Eylül 1909’da Namibya ülkesinin Skeleton Kıyısında karaya vuran bir gemidir. Enkaz şu anda kıyı çizgisinin 400 metre uzağında kumların arasında yatmakta.

10. Galapagos Adalarında karaya oturan MV Jessica

MV Jessica

Jessica, Galapagos Adaları’nda gerçekleşen bir petrol sızıntısında yer almış bir petrol tankeridir: Gemi 16 Ocak 2001 günü akşamı Jessica Wreck Koyu’nda Puerto Baquerizo Moreno kentinin girişinde karaya oturdu. 600 ton (160.000 galon) mazot ve 300 ton (80.000 galon) ara yoğunluklu yakıt taşımaktayken sızmaya başladı. Bu, takımadalar bölgesinde o zamana kadar gerçekleşmiş en kötü çevre felaketlerinden biriydi.

 

Hazırlayan: Onur Alan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.