Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyanın En Eski Şarap Şişesi

0 75

Şarabın yıllandıkça daha değerli olduğu bilinen bir gerçektir. Şarap severler yıllanmış şarapları tatmak için çoğu zaman heyecanla bekleyebilirken resimdeki şarabı bir dikişte içmek onları pek fazla heyecanlandırmayabilir.

M.S. 350 yıllara ait olan bağ bozumu bir şarap şişesinden bahsediyoruz. Bu şarap dünyanın en eski şaraplarından biri. Yaklaşık 325li yıllara uzanan bir tarihi olan bu içki 1867 yılında ortaya çıkarılmıştır. Şaşırtıcı ama bu şişe 1680 yaşında! Kazıdan sonra, bu şarap bir yüzyılı aşkın süredir Almanya’da Pfalz Tarih Müzesinde muhafaza edilerek sergilenmektedir. Birçok içki şişesinin asil Romalı çiftin mezarında (lahitlerde) bir sandığın içine gömüldüğü söylenilirken sadece bu özel nadide şarap tek parça halinde ortaya çıkarılmıştır. Romen camından yapılma şişe iki minyatür yunus kulpunu sergiliyor ve zeytinyağı ile çoğu kişinin damak tadına hitap edecek lezzetli bir şarap karışımı içerdiği söyleniliyor. Hala sıvı halde olan şarabın şimdiye kadar böyle kalmasının nedeni olarak ağzının bal mumu ile kapatılmasının yardımcı olduğu belirlenmiştir.

en-sarap

İlgili Yazılar
1 252

1.5lt içki Romalı çift için öldükten sonraki hayatlarında keyiflendirici bir eşlik anlamına gelirken şimdi hem arkeologlar hem de bilim adamları için karlı bir çalışma konusu. Şimdilerde bu bağbozumu şarabın açılıp açılmaması konusu tartışılıyor. Müze yetkilileri şarabın bir kez havaya maruz kalsa aynı kalmayacağını bu yüzden herkes için bunun yararsız olacağını düşünüyorlar. Mikrobiyoloji uzmanı Monika Christmann ise şarabın muhtemelen bozulmadığını ama tadının zevk vermeyeceğini ve ağızda iyi damak tadı olmayacağı görüşünde. “Açılsa da açılmasa da bu şarap günümüze kadar gelen en eski şarap olarak milyonların beğenisini kazanır!”

Dünyadaki En Eski İçkiler ve Antik Uygarlıklarda Alkol

Çeviri: Hilal Kahraman

Kaynak: luxurylaunches

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.