Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

DÜNYA’NIN EN AKILLI 10 HAYVANI

www.allwallpapersfree.org
0 43

1.ŞEMPANZELER

İki türü olan ve iki türünün de Dünya üzerinde yaşamsal açıdan insanlara en çok benzeyen, hatta “insanların en yakın akrabaları” olarak bilinen şempanzeler,  ‘Dünya’nın en akıllı on hayvanı’ kategorisinde birinci sırada yer alıyor. Şempanzeler, çeşitli aletler yapıp, bu aletleri hem yiyecek elde etmek amacıyla, hem de sosyal bir gösterge olarak kullanan canlılardır. Şempanzeler; iş birliği, belirli bir nüfuz ve tecrübe gerektiren, kendine özgü çok yönlü avlanma teknikleri geliştirmiş, buna ek olarak, yaşanılan olaylar ve durumların bilincinde olup, çıkarcılık yapabilen ve hatta kandırma yetisi olan hayvanlardır. Sembolleri kullanmayı ve insanlar arası dilde, bağıntısal sözdizimlerini içeren, belli boyutları anlayabilme, sayısal kavramları ve sayı dizilişlerini anlayıp öğrenebilme ve gelecekte yaşanacak bir olay veya durum ile ilgili o anda -düşünmeden- plan yapabilme yetilerine sahiplerdir.

sempanze

2.FİLLER

Filler, öz farkındalık ve bilme yetisinin bir göstergesi olarak aynada kendilerini tanıma yeteneğine sahiplerdir. Fillerin, şempanzeler kadar gelişmiş olmasa da alet kullanabildikleri biliniyor ve pek çok insan tarafından fillerin genel olarak mükemmel bir hafızaya sahip olduğu düşünülüyor. Fillerin ölüleri etrafında bir tören gerçekleştirdikleri ve kendi türlerine daha düşkün olup daha çok ilgi duydukları görülüyor.

filler

3.YUNUSLAR

Bazı araştırmacılar yunusları ‘akıllılık’ açısından fillerle hemen hemen aynı sıraya yerleştiriyor. Yunusların iletişim kurma becerilerinin çok iyi olduğu karmaşık oyuncu davranışlarına kendilerini çok kaptırdıkları biliniyor. Yakın zaman önce, yunusların belirli nesneleri çok basit amaçlar için kullandıkları keşfedildi: Deniz tabanında yiyecek ararken, pek çok yunus, deniz süngerlerinden parçalar kopararak, aşınmalara karşı koruması için ‘şişe burunlarına’ sünger sarıyor.

yunus

4.PAPAĞANLAR

Papağanlar, insan konuşmalarını kopyalayıp, taklit etme yetisine sahiptirler. Gri papağanların, kelimeleri anlamlarıyla ilişkilendirme ve basit cümleler kurabilme kapasitesi vardır. Papağanların, Kea gibi bazı türleri, bulmaca çözme ve belli aletleri kullanabilme konusunda oldukça yeteneklidir.

mavi-sari-macaw

5.KOYUNLAR

Koyunlar, insan yüzerini tek tek tanıyabilirler ve yıllarca hatırlayabilirler. Dahası, yüzdeki ifadelerden ve belli özelliklerden, kişinin içerisine bulunduğu duygusal durumu anlayabilirler. Eğer sabırla üzerine düşülürse, koyunlar isimlerini öğrenebilirler. Buna ek olarak, bazı koyunların açık bir şekilde, problem çözebilme yeteneğine sahip olduğu bildirildi.

koyun-kardes

6.SIÇANLAR

İlgili Yazılar
1 252

Sıçanların, mükemmel seviyede problem çözme becerisine sahip oldukları biliniyor. Aynı zamanda aktif bir şekilde toplum yanlısı oldukları tespit edildi. Deneylerde, diğer sıçanlara karşı,onları kafeslerinden salmak gibi, fedakâr davranışlar sergiledikleri gözlemlendi. Sıçanlara, önceden hazır edilmiş damla çikolatalar sunulduğunda, deneklerin önce kafesteki sıçanları salıp, daha sonra da yiyeceği onlarla paylaştıkları görülmüştür.

cute animal pictures
cute animal pictures

7.KÖPEKLER

Köpekler, doğası gereği yük hayvanlarıdır, sosyal yapıyı ve kısıtlamaları anlayabilirler ve diğer yük hayvanlarıyla etkileşim kurabilirler. Çok akıllılardır ve insanlar tarafından kolayca eğitilebilirler.

kopekler

8.AHTAPOTLAR

Ahtapotlar, omurgasız hayvanların en akıllısı olarak kabul edilir. Uzamsal öğrenme kapasiteleri,yön bulma yetileri ve uyguladıkları avlanma teknikleri etkileyici derecededir. Üzerinde çok tartışılsa da, ahtapotların gözlemleyerek öğrenme yöntemini uyguladıkları iddia ediliyor.

ahtapot

9.KARGALAR

İsrail’deki yabani leş kargaları, yem balığı avlamak için, ekmek kırıntılarını kullanmayı öğrendi. Bazı kargalar, sporla uğraşma, alet yapma, mevsimler boyu yiyecek saklama becerilerine ve eylemsel belleğe yakın bir yapıda belleğe sahiptirler. Yeni Kaledonyalı kargalar, kendi aletlerini yapabilirler ve bu aletleri günlük yiyecek arayışında kullanabilirler. Avustralya’daki kargalar ise zehirli dev karakurbağasını, sırtına vurdukları darbeyle, hayvanın zehirli olmayan iç bölgelerine ulaşarak dev karakurbağasını yiyebilmeyi öğrenmişlerdir. Kargalar aynı zamanda, insanları çehresel özelliklerinden tanıyarak birbirinden ayırabilme yetisini de göstermişlerdir.

karga-kardes

10.GÜVERCİNLER

Güvercinlere; normal hareketlere göre, nispeten daha karmaşık hareketler ve tepki sıraları öğretilebilir ve güvercinler değişik sıralarla tepki verebilmeyi öğrenebilirler. Güvercinler aynı zamanda çok sayıda insanın görünüşünü uzun bir süre akıllarında tutabilir, hatırlayabilir ve hatta örneklendirmek gerekirse, birkaç yılın bölümlerine dair yüzlerce görüntüyü hatırlayabilirler.

guvercin

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan

 

Hazırlayan Türkü Çebi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.