Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan

0 21

Sivrisinek – Sivrisinekler aslında tehlikeli hayvanlar değillerdir fakat vektör olarak virüs ve parazitlerin sebep olduğu sarı humma, dang humması, chikungunya, sıtma, tularemi gibi ve daha pek çok hastalığa sebep olmaktadırlar. Sivrisinekler yılda 700 milyondan fazla insana çeşitli hastalıkları bulaştırdıkları tahmin edilmektedir ve bunların en az 2 milyonu ölüm ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden insanlar açısından en ölümcül hayvan olmuştur.

sivrisinek
Sivrisinekler – yılda en az 2 milyon ölüme sebep oluyor

Yılan – Tüm yılanların tehlikeli olmamasına rağmen çoğu tehlikelidir. 450 türden fazlası zehirlidir ve 250’si insanları öldürebilir. Echis (bir zehirli engerek sınıfı) dünya çapında yılan ısırılmalarından kaynaklanan ölümlerin çoğuna sebep olur. Zehri kurbanın kanının pıhtılaşmasını engelleyebilir ve kişi kanamadan ölebilir.

Yılanlar – 250 farklı türü insanları öldürebilir
Yılanlar – 250 farklı türü insanları öldürebilir

Akrep – Tüm bilinen akrep türleri zehire sahiptir fakat bunlardan 25’i insanları öldürebilir. Fakat tüm akrepler insan tenini delebilir ve çoğu genellikle sokulan alanda kırmızılık bırakan keskin, nahoş sokmalara sebep olur.

Akrepler – tüm akrepler insan tenini delebilir
Akrepler – tüm akrepler insan tenini delebilir

Su Aygırı – Su aygırları genellikle botlarda veya karada belirli bir kışkırtma olmaksızın saldırırlar ve insanlara karşı çok agresiflerdir. Afrika’da en tehlikeli büyük hayvanlardan biri olarak görülmektedirler.

Su Aygırları – sebepsiz yere insanlara saldırırlar
Su Aygırları – sebepsiz yere insanlara saldırırlar

Timsah – Timsahların büyük türleri, kişi tepki veremeden saldırabilme yeteneklerinden dolayı insanlar açısından oldukça tehlikelidirler. Tuzlu su timsahları ve Nil timsahları en tehlikelileridir, Güneydoğu Asya ve Afrika’da her yıl yüzlerce insanı öldürürler. Hint timsahı, Amerikan timsahı, Güney Amerika timsahları da insanlar açısından tehlikelidir.

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan: Timsahlar
Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan: Timsahlar

Büyük Beyaz Köpekbalığı –Belgelenmiş saldırılardan daha çok Peter Benchley’in çok satan eseri Jaws ve ardından 1975 yılında yönetmen Steven Spielberg tarafından film adaptasyonu büyük beyaz köpekbalığına “insan yiyen” imgesi yüklenmesini sağladı. Büyük beyaz köpekbalığı insanlara sebepsiz yere kayda değer sayılarda saldırıda bulunan yalnız dört köpekbalığı türünden biridir ve 1990’dan bu yana 29’u ölümcül olan toplam 139 sebepsiz büyük beyaz köpekbalığı saldırısı olmuştur.

İlgili Yazılar
1 255
Büyük Beyaz Köpekbalıkları – Jaws filminde yer almışlardır
Büyük Beyaz Köpekbalıkları – Jaws filminde yer almışlardır

Boz Ayı – Daha küçük siyah ayıların aksine yetişkin boz ayılar tehlikelerden ağaca tırmanarak kaçmak için çok büyüktürler bu yüzden tehlikelere yerinde durup saldıranları defederek karşılık verirler. Boz ayılar normalde insanlarla temastan kaçınırlar. Çoğu boz ayı saldırısı, özellikle de koruması gereken yemek stoğu veya yavrularını koruyan dişi boz ayı varsa yakın mesafede karşılaşılan ve şaşıran ayılardan kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda ayının sahip oldukları zarar görmüş olabilir ve ayı kişiye fiziksel zarar verebilir.

Boz Ayı – yavrularını korumak için saldırır
Boz Ayı – yavrularını korumak için saldırır

Afrika Aslanı –Aslanlar genellikle insanların peşinde olmazlar fakat bazıları (genelde erkekler) insan kurban arıyor gibi görünmekteler. Çok duyulanları Kenya’da 1898 yılında resmi olarak 28 tren yolu işçisinin aslanlar tarafından avlandığı Tseo insanyiyenlerini ve Zambiya’da altı insanı öldüren Mfuwe insanyiyenini içerir. Tüm Afrika insan yeme kayıtları, 1930’ların başından 1940’ların sonuna kadar yaşanan olaylar olarak sayılmaktadır ve bu önceleri Tanganyika (günümüzde Tanzanya) olarak bilinen yerdedir. George Rushby, av bekçisi ve profesyonel avcı, üç kuşak boyunca 1,500 ila 2,000 insanın öldürüldüğü veya yenildiği tafrasını dağıtmıştır.

Afrika Aslanı – bazıları insanyiyen olarak bilinmektedir
Afrika Aslanı – bazıları insanyiyen olarak bilinmektedir

Fil – Filler saldırgan davranışlar sergileyebilir ve insanlara karşı yıkıcı eylemlerde bulunabilirler. Hindistan’da erkek filler insanları öldürerek ve evleri yıkarak geceleri düzenli olarak kasabalara girmektedirler. Filler Jharkhand, Hindistan’da 2000 ve 2004 yılları arasında 300 civarında insanı; Assam, Hindistan’da 2001 ve 2006 yılları arasında 239 insanı öldürmüştür

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan: Filler
Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan: Filler

Deniz Anası – Deniz anası sınıfından birkaç türün insan ölümünde yer aldığı doğrulanmıştır. Araştırma, belirli bir türün zehrinin insanı 2 ila 5 dakika kadar kısa sürede öldürebildiğini göstermiştir. C. Fleckeri türü 1883’deki ilk ihbardan itibaren en az 64 insanın ölümüne yol açmıştır. Malay Takımadaları’nın bazı kısımlarında ölümcül vakaların sayısı daha fazla. (Sadece Filipinler’de tahmini 20-40 insanın her yıl Chirodropid sokmalarından ölmektedir) Bu, muhtemel olarak tıbbi tesislere ulaşım zorluğu ve kısıtlı panzehirden ve Avustralya sahillerinin yuvalarla kapatılmasından ve öne çıkan yerlerde ilk yardım için sirke yerleştirilmesinden dolayıdır.

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan: Deniz Anası
Dünyadaki En Tehlikeli 10 Hayvan: Deniz Anası
Avustralya Queensland’deki uyarı işaretleri [Yaz ayları boyunca denizde sokan hayvanlar bulunmaktadır. ç.n.]
Avustralya Queensland’deki uyarı işaretleri [Yaz ayları boyunca denizde sokan hayvanlar bulunmaktadır. ç.n.]

Çeviri: Berkan Seyhan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.