Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dünya Çapında En İyi 10 Müze

0 84

Nereye Dergisi editörleri tarafından dünya çapında yer alan en iyi 10 müzenin listesi  seçilmiştir. Listemizde farklı sergiler gösterilmektedir; ancak hepsinin ortak bir yönü bulunmaktadır. Dünyanın en iyi 10 müzesine karar vermek belli bir noktada zor olsa da genel anlamda tüm dünya tarihinin miraslarının toplandığı çok önemli bir kaç müze hemen ön plana çıkıyor Hepsi kesinlikle zamanınıza değer.

Smithsonian Institution, Washington, D.C, Amerika

smithsonian_castle

Smithsonian, dünyanın en büyük ve kompleks araştırma müzesidir. 19 müze ve galerilere sahiptir. Ulusal Zooloji Parkı ve çeşitli araştırma istasyonları vardır. Toplamda Amerika’nın hikayesini ayrıntılarıyla anlatan 137 milyon nesne bulunmaktadır.

Le Louvre, Paris, Fransa

Le Louvre, Paris, FransaLouvre, aslında bir ortaçağ kalesidir, iki yüzyıl önce bir müze haline getirilmiştir. Müze dışında yer alan, 1989 yılında müzeye dahil edilmiş olan ana girişteki piramit nedeniyle dünyada ünlüdür. Müzenin koleksiyonları dünyanın en önemlileri arasındadır, ancak en dikkat çeken ve cezbeden şüphesiz Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa”sıdır.

Acropolis Müzesi, Atina, Yunanistan

Acropolis Müzesi, Atina, YunanistanAcropolis Müzesi, Atina’nın Acropolis arkeolojik alanı bulgularının yer aldığı bir arkeoloji müzesidir. Müze, Yunan Tunç Devri’nden’ Roma ve Bizans Yunanistanı’na kadar olan el yapımı her türlü nesneye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Makrygianni arkeolojik sit alanı ve Roma ve Erken Bizans Dönemi Atina’sının bir kısmının kalıntıları yer almaktadır. Zemin katta muhteşem bir tarihin üzerinde yürüyüş sağlayan şeffaf camdan yapılma Akropol kazısının manzarasının sergilendiği bir yapı bulunmaktadır

State Hermitage, St. Petersburg, Rusya

State Hermitage, St. Petersburg, Rusya

Sanat ve kültür müzesidir. Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biridir. Büyük Catherine tarafından 1764 yılında kurulmuş ve 1852 yılından bu yana halka açık olmuştur. Dünyadaki büyük resim koleksiyonları dahil üç milyon ögeyi ihtiva etmektedir. Koleksiyonlar, Palace Embankment boyunca altı tarihi kompleks binayı doldurmaktadır, Kış Sarayı ve Rus imparatorları ikame yeri dahil.

The British Museum, Londra, İngiltere

The British Museum, Londra, İngiltere

İngiltere’deki en büyük müzedir. Arkeolojik ve etnografik ulusal koleksiyonlar görülmektedir. Farklı dönemlere ait 8 milyon obje ihtiva etmektedir

The Prado, Madrid, İspanya

İlgili Yazılar
1 252

The Prado, Madrid, İspanya

Büyük İspanyol milli sanat müzesidir. Avrupa sanatının dünyadaki en iyi koleksiyonlarından birine sahiptir, 12.yüzyıldan 19.yüzyılın ilk dönemlerine kadar, İspanyol Kraliyet Koleksiyonu’na dayanmaktadır ve bu şüphesiz İspanyol sanatının tartışmasız en iyi koleksiyonudur.

The Metropolitan Museum of Art, New York, Amerika

The Metropolitan Museum of Art, New York Şehri, New York, Amerika

Daha çok Met olarak bilinen, Metropolitan Sanat Müzesi, Batı Hemisphere’ın en büyük müzesidir. Tüm dünyaya ve tüm dönemlere ait iki milyondan fazla öğeye sahip inanılmaz koleksiyonu bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse:  Botticelli, Rembrandt, Vermeer, Degas, Rodin, ve diğerleri tarafından yapılan Avrupa resim eserleri bulunmaktadır. Mısır Koleksiyonu’nda Perneb Tapınağı ve Dendur Tapınağı mezarı vitrinde yer almaktadır.

Vatikan Müzesi, Vatikan Şehri, İtalya

Vatikan Müzesi, Vatikan Şehri, İtalya

Vatikan Müzesi, Vatikan şehrinin müzelerinden oluşur ve şehrin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dünyanın en ünlü klasik heykelleri ve Rönesans sanatının en önemli başyapıtlarından bazıları da dahil olmak üzere yüzyıllar boyunca Roma Katolik Kilisesi tarafından muazzam şekilde inşa edilen koleksiyondan eserler görülecektir. 16.yüzyılın başlarında kuruldu. Sistine Şapeli ve bölümleri Michelangelo ve Stanze della Segnatura tarafından dekore edilmiş olup Vatikan Müzeleri’nin ziyaretçi güzergahı Raphael tarafından dekore edilmiştir.  Vatikan Müzeleri 2011 yılında sadece 5 milyon kişi ile katılım rekor kırdı.

The Uffizi Gallery, Floransa, İtalya

The Uffizi Gallery, Floransa, İtalya

Uffizi Batı dünyasının en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Rönesans resimlerinde dünyanın en iyi koleksiyonuna sahiptir. Bütün çağların tüm ünlü ve önemli İtalyan sanatçıları bulunmaktadır.

Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda

Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda

Sanat ve tarihe adanmış bir ulusal Hollanda müzesidir. Müze, 1200-2000 yılları arasındaki toplamda 1 milyon objelik koleksiyondan, aralarında Rembrandt, Frans Hals, Johannes Vermeer’in şaheserlerinin olduğu 8,000 bin sanat ve tarih objesine sahiptir

Hazırlayan: Bünyamin Tan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.