Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Dülük’te 1000’den Fazla Mühür Açığa Çıkarıldı ve Gizem Çözüldü

Münster Üniversitesinin "Din ve Siyaset" bölümünden bilim insanları, Türkiye’nin güneydoğusunda çok sayıda mühürleme keşfettiler

Dülük’te ortaya çıkarılan Roma termal hamamının mozaik zemini
0 409

Münster Üniversitesinin “Din ve Siyaset” bölümünden bilim insanları, Türkiye’nin güneydoğusunda çok sayıda mühürleme keşfettiler. “1000’den fazla parçayı kapsayan bu eşsiz eser grubu, antik Dülük şehrinin kent arşivinden yerel Grekoromen panteonuna- Zeus’dan Hera’ya en önemli Roma tanrılarından birine dönüşen Jüpiter Dolichenus’a birçok bakış açısı kazandırıyor.” diyor kazı direktörü Prof. Dr. Engelbert Winter mevsim sonundaki açıklamasında.

“İdari makamların yüzlerce belgeyi tanrı imgeleri ile mühürlemiş olması, dini inanışların gündelik yaşamı ne kadar güçlü bir şekilde şekillendirdiğini gösterir. Iuppiter Dolichenus kültü, yakınlardaki merkezi tapınakta değil, aynı zamanda kentsel yaşama da damgasını vurdu.” diyor profesör Winter. Iuppiter Dolichenus’a ilk olarak bu lokasyonda tapınılmasının MS 2. ve 3. yüzyıllarda tüm Roma İmparatorluğu ile ne kadar güçlü bir şekilde bağlandığı da anlaşılmaktadır: birçok imgede tanrının çeşitli Roma imparatorlarıyla el sıkıştığı görülüyor.”

Anadolu’dan Arkeoloji Haberleri İçin Bu Linke Gidebilirsiniz

Bir boğa üzerinde duran Iupiter Dolichenus’un heykeli. Sanat eserleri müzesi

Kazı ekibi, asker tanrı Iuppiter Dolichenus’un tapınağını 17 yıldır inceliyor. Bu yıl, ekip kentsel alan üzerine yoğunlaştı. “Bir binalar kompleksi içinde MS 400 yılına ait bir mozaik ile, eşit derecede yüksek kalitede, daha eski bir mozaik zemini açığa çıkarabildik” diye açıklıyor Profesör Winter. “Eldeki bulgulara göre geç antik bir kiliseye dair çok sayıda kanıt bulunmaktadır. Bu, bu bölgedeki Erken Hıristiyanlığın tarihini anlamak için önemli bir katkı olarak ortaya çıkabilir.” Üç yerel koridor kompleksindeki kazılar 2015 yılında başladı. Şimdiye kadar, sütunlarla sınırlanmış 150 metre karelik büyük merkez nef açığa çıkarıldı. Engelbert Winter: “Mimarinin yanı sıra çevredeki küçük buluntular, bir mermer masanın parçaları veya bir yazıtta bahsedilen bir papaz yardımcısı da bir kilisenin varlığına işaret ediyor. “

Dülük’te Bulunan Mozaik Taban Haberine Buradan Ulaşabilirsiniz

Sütunların çevrelediği mozaik zemin 2015’deki kazıyla ortaya çıkarıldı

Şehir merkezi keşfedildi

Araştırmacılar aynı zamanda, daha önce şehrin doğu kanadında jeofiziksel araştırmalarla yerini saptadıkları Dülük şehrinin halk merkezini de keşfettiler. Bu varsayım kanıtlandı.” diyor kazı direktörü. “ Çok büyük bir yapının parçalarını açığa çıkarabildik: Bu Roma demir çağından iyi korunmuş mozaikleriyle umumi bir hamam. Bölgede şimdiye kadar hiçbir Roma termal hamamı bilinmediğinden bu keşif büyük akademik önem taşımaktadır.” Münster’teki araştırma ekibi, kentsel alanın genişletilmesi ve kentin kronolojisine yeni bakış açıları kazandırdı: Bu sene antik şehrin yerleşimlerin yer aldığı Keber Tepe adlı bölümünde yoğun bir araştırma yapıldı ve oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldı. ”Taş Devri’nden yapılan çok sayıda bulgu, Keber Tepe’nin açıkça çok erken bir tarihte önemli bir yer olduğuna işaret ediyor. Dülük, şaşalı zamanlarına daha sonra, Roma ve erken Bizans döneminde kavuştu.”

Dülük arşivinden mühürler
İlgili Yazılar
1 252

Kazı direktörü Winter keşfedilen çok ayıda mühür hakkında şunları söylüyor:

Birçok mühürleme, boyutlarına, kullanılma sıklığı ve bazı vakalarda yazıtlara göre, kentin idari ve resmi mühürlerine yorulabilir.

Şehrin tanrıçası Tyke’ye ait imgelere ek olarak, Augustus ve Dea Roma’nın tasvirleri de Roma imparatorunun ve Roma devleti nezninde, imparatorluğun doğu sınırında yer alan Dülük şehrinin temsili olan tanrıçanın önemli rolüne dikkat çekmesi açısından özel bir ilgiyi hak eder. Bununla birlikte, merkezi motif, şehrin en önemli tanrısı olan Iuppiter Dolichenus’tur. MS 2. ve 3. yüzyıllarda, kültleri Akdeniz dünyasının büyük bölümlerine yayılmış ve Britanya’ya kadar uzanmıştır “diye açıklıyor Prof. Winter. Bu nedenle, yüzlerce belgenin, bu ilah ile imparatorun el sıkıştığını gösteren imgelerle mühürlenmiş olması şaşırtıcı değildir. “Bu,Tanrı’nın Roma devletine olan ilgisinin bir işaretiydi.

Görüntüler aynı zamanda kültün kendisine dair bilgiler sağlar. Iuppiter ve eşi Iuno’nun büstlerini gösteren mühürlenmelerin yanı sıra, Zeus’un oğulları Castor ve Pollux’un ilahi ikizlerinin tasvirleri de vardır. “Aynı zamanda Dioscuri  veya Cartores olarak bilinen Zeus’un oğulları sıklıkla Iuppiter’in refakâtçileri olarak tasvir edilir ve bu nedenle kültte önemli bir rol oynar” diye açıklıyor Prof. Winter.

Zeus Haberlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Jupiter Dolichenus ve Juno’ya adanan rölyef, Jupiter bir taç, kılıç, balta ve bir ışık demetiyle görülür, Juno bir ayna ve bir asa ile betimlenir. M.S 3.yy Roma, Neues Müzesi, Berlin

Turistler için arkeolojik park

Münster Üniversitesi Küçük Asya Araştırma Merkezi “Din ve Siyaset”  bölümünden Prof Winter önderliğinde Alman Araştırma Fonu(Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG)’nin desteğiyle  Iuppiter Dolichenus ana tapınağı kazıları 2001’den beri yürütülüyor. Uluslararası arkeologlar, tarihçiler, mimarlar, restoratörler, arkeozoologlar, CBS analistleri ve kazı asistanlarından oluşan uluslararası grup, her yıl, ibadet yerinin 2.000 yıllık tarihinin her döneminden bulgular ortaya çıkarmıştır. Bunların arasında ilk Demir Çağı tapınağının devasa temelleri, Roma ana tapınağının sayısız anıtsal mimari parçası, aynı zamanda eski kutsal alanın yıkılmasından sonra Hristiyan inancına mensup önemli bir Bizans manastırının kalıntıları vardı. Dülük antik kenti yakınlarındaki kazı alanını geniş kitlelerce erişilebilir kılmak için bir arkeolojik park geliştiriliyor. Prof. Winter’un  “Din ve Siyaset” konusundaki araştırma projesi kazı ile yakından ilişkilidir. “Batı Roma İmparatorluğunda Süryani Kültleri” olarak adlandırılmıştır.

En Son Arkeoloji Haberlerine Ulaşmak İçin Tıklayınız

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Kaynak Ancient-Origins

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.