Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Domitian’ın Roma Forumu’na Uzanan Rampası Restore Edildi

Gazeteciler, çekim için birinci yüzyılda inşa edilen Emperial Palace yani İmparatorluk Sarayı'nı ve Forum'u birbirine bağlayan rampayı ziyaret ediyorlar. Ziyaretçiler, Roma Forumu'ndan Palatino Tepesi'ne uzanan yedi katlı muhteşem rampanın açılmasıyla Roma'yı antik Romalıların inşa ettikleri haliyle görme şansı yakalıyorlar.
0 20

Palatino Tepesi’nden Roma Forumu’na uzanan restore edilmiş rampa sayesinde Roma ziyaretçileri, antik Romalıların inşa ettikleri haliyle tüm şehri görebilir ve antik şehrin nefes kesici manzarasına şahit olabilirler.

Birinci yüzyılda inşa edilen Forum’u İmparatorluk Sarayı’na bağlayan rampa ilk olarak 1900 yılında keşfedildi.  Fakat restore edilmeye ancak 2009 yılının ilk aylarında başlandı ve rampa resmi olarak Perşembe günü halka açıldı.

Forum binasının sorumlusu Francesco Prosperetti rampanın iki farklı bölgeyi birbirine bağladığını ifade etti. Rampanın birbirine bağladığı bölgelerden ilki; günlük işlerin yoğun olduğu ve kamu idaresinin bulunduğu Forum kamu alanı, ikincisi ise; tepede konumlanmış daha özel bir yerleşim bölgesi.

italya

Arkeolog Patrizia Fartini “Artık İmparatorluk Sarayı’nın bilinmeyen bir kısmını halka geri verebiliriz.” diye belirtti.

Rampa bazıları yeraltında bazıları ise üstünde olmak üzere sekiz  keskin virajla bağlı yedi kattan oluşmakta. Rampa, ziyaretçileri Roma’nın ötesinde, Forum’un eşsiz manzaralarını sunan bir terasa çıkarıyor.

domitian rampası 2

İlgili Yazılar
1 254

Rampa, Italya halkının kültürel mirası oluşturan diğer eserlerin restorasyonuna yardım için davet edilmesi ile aynı gün halka açıldı. Yeni bir yardım girişimi olan LoveItaly! tüm dünyadaki sanatseverleri teşvik için kuruldu. Loveitaly! ile şehrin artistik hazinlerinin korunması amaçlandı.

italya rampa

Pompei’de bulunan Centaur Domus’un bir odası ve Ulusal Antik Sanat Müzesi’nde bulunan bir lahitin restorasyon masrafları ile rampanın ilk restorasyon masrafları LoveItaly! tarafından karşılandı.

duvar süsü

duvar süsü 2

 

Haber Düzenleme: Sena Erkan

Kaynak: The Associated Press

nereye logo 5

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.