Devekuşuna Benzeyen Dinozor Bulundu


Kanada’nın Alberta bölgesinde 2009 yılında bulunan dinozor fosili üzerindeki araştırma sonuçlarını açıklayan paleontologlar, tüy ve deri kalıntıları bakımından nadir bir fosil olarak kabul edilen dinozorun, anatomik yapısının da devekuşuna benzediğini ifade etti. Devekuşuna benzeyen dinozorun 66 milyon yıl önce yaşadığı belirtildi.

devekuşu dinozor

Paleontologların, anatomik yapısını deve kuşuna benzettikleri dinozorun,  iki ayak üzerinde hızlı hareket eden ve genelde et tüketen teropoda sınıfından bir Ornithomimus olduğu tahmin ediliyor. Tüylü dinozorun, Kretase Dönemi’nin sonlarında, 66 milyon yıl önce yaşadığı ifade edildi.

MODERN KUŞLARLA AYNI MORFOLOJİK ÖZELLİKLER 

Aaron van der Reest’in ortaya çıkardığı dinozorun, tüylü Ornithomimus’lara ait sadece üç kalıntıdan birisi olduğu belirtildi. Van der Reest, fosilin boyun kısmında çok az, bacaklarında ve kuyruğunun alt kısmında ise tüye sahip olmadığını söyledi. Araştırmacılar, çıplak derisi sayesinde dinozorun modern deve kuşları gibi vücut ısısını düzenlediğini tahmin ediyor.
Alberta Üniversitesi’nde profesör olan Alex Wolfe, ‘tüylerin zamanla gelişimi hakkında yeni bilgiler elde edebileceklerini’ söyleyerek Ornithomimus fosillerinde ki bazı morfolojik özelliklerin modern kuşlarla aynı olduğuna dikkat çekti.
Cretaceous Research dergisinde Mart 2016’da yayımlanacak araştırmaya göre, Alberta’da bulunan fosil uçamayan dinozorlara ait günümüze ulaşan tek yumuşak doku örneğini içeriyor.
Van der Reest, tüylerin bugüne kadar nasıl korunduğunu anlayabilirlerse, toprak altında yumuşak dokuya sahip diğer fosilleri bulma ihtimallerinin güçleneceğini belirtti.

 

Kaynak: Evrensel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in