Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Devekuşu Yumurtasından Yapılmış 50 Bin Yıllık İğne ve Denisova Mağarası

0 17

Yaklaşık 2000 kuşak öncesinde Sibirya Mağarasına gömülmüş devekuşu yumurtalarından boncuklar, atalarımızın şaşırtıcı sanatsal (ve delme) becerilerini ortaya çıkarıyor.

Devekuşu yumurta kabuklarından yapılmış büyüleyici takı koleksiyonu, Altay bölgesindeki Denisova Mağarasında çalışan arkeologlar tarafından toplanıyor. Peki, 50.000 yıl önce Sibirya’da devekuşları mı vardı?

Evet, öyle görünüyor. Ya da en azından, kabukları bir şekilde buraya kadar ulaşmış.

En az beş milyon önce, Miyosen döneminden bir papağan fosilinin ortaya çıkarıldığı bir ayda, bu zarif Paleolitik kuş bizlere derin tarihimizin (aşağı yukarı 2000 kuşak öncesi) sürprizlerle dolu olduğunu gösteriyor.

Burada gösterilenler, Denisova mağarasındaki kusursuz bir şekilde içleri delinmiş boncuk koleksiyonundan buluntulardır ve arkeologlar buldukları bir boncuğun daha, yakında bir dergide tüm detayları ile yayımlanacağını söylüyorlar. Yukarı Paleolitik dönemde, 45.000 – 50.0000 yıllık boncukların ise ilginç bir şekilde Güney Afrika’ya 11.50 kilometre uzaklıkta bulunmuş benzer buluntulardan daha eski olduklarından da şüphe duymuyorlar.

Yukarı Paleolitik Çağ’daki 45000 – 50000 yıllık boncuklar
Yukarı Paleolitik Çağ’daki 45000 – 50000 yıllık boncuklar
Altay dağlarındaki Denisova mağarasında bulunan boncuklar
Altay dağlarındaki Denisova mağarasında bulunan boncuklar

Yetenekli bir sanatçının enfes bir koleksiyonu

Maksim Kozlikin, Novosibirsk, Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nde araştırmacı, Sibirya’da bulunan devekuşu boncukları için: ‘’Bu sıradan bir buluntu değil. Takımımız boncuğu bulduğu sırada oldukça heyecanlanlıydı. Bu etkileyici bir işçilik. Yumurta kabukları oldukça sağlam bir malzemeden yapılmış ancak içerisindeki delik ince bir taş ile açılmış olmuş olmalı. O zaman için, bunun çok yetenekli bir sanatçının enfes bir koleksiyonu olduğunu düşünüyoruz. ‘’ demiştir.

45.000 ila 50.000 yıl önce kullanılan beceri ve teknikler, dikkat çekici ve binlerce yıl sonrasındaki Neolitik Çağ’a daha yakındır.

Kozlikin, boncukların kıyafetlere dikilmiş veya bir bilezik ya da kolyenin bir parçası olabileceğine inanıyor.

Denisova Mağarası
Denisova Mağarası
Denisova Mağarası
Denisova Mağarası
Denisova Mağarası
Denisova Mağarası

 

Yumurta kabukları ihraç edilmiş olabilir

Kozlikin, son keşfettikleri boncuğun çapının bir santim ve bir milimden biraz daha geniş olan bir deliği olduğunu söylüyor.

‘’Boncuklar hakkında şu an bilmediklerimizden daha fazlası olduğunu biliyoruz. Örneğin, nerede yapıldıkları.’’

‘’Bir teoriye göre, yumurta kabukları Trans-Baykal veya Moğolistan’dan, burada üretilen boncuklar ile ihraç edilmiş olabilir.’’

‘’Ve başka bir ihtimale göre de, boncuklar başka bir yerden alınıp takas yoluyla Altay Dağlarına gönderilmiş olabilir.’’

‘’Hangi yoldan bakarsak bakalım, o zamanda Denisova Mağarasını dolduran insanlar, teknolojide gelişmişlerdi ve dış dünya ile çok köklü ilişkileri vardı.’’

Denisova Mağarasının harita görünümü
Denisova Mağarasının harita görünümü
boncuk-ornekler
44.856-41.010 yıl öncesine tarihlenen Güney Afrika’daki Border Mağarasında bulunan devekuşu yumurta kabuklarından yapılmış boncuklar

 

İlgili Yazılar
1 252

Dünyanın en eski iğnesi

Bugün ise, Sibirya’da birkaç bölge için egzotik bir ithal ürünüdür. Ancak 50.000 yıl önce Sibirya’ya mı aitlerdi yoksa uzaklardan mı getirilmişlerdi?

Kozlikin, cevaplardan çok soruların olduğunu kabul ediyor.

‘’Tarih öncesi insanların, boncukları erkek, kadın veya çocuk eşyaları ya da giyimi için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Eğer giyimde kullanıldıysa da, kıyafetlerin neresine dikildiklerini bilmiyoruz. Toplumun yalnızca zengin kısmı için mi dikmişlerdi? Boncuklar dini bir statüyü mü temsil ediyordu? Belki de, diğer insanlardan daha fazla yetkiye sahip olan birini temsil ediyordu.’’

‘’Boncuklar Sibirya’ya nasıl girebilmişti? Ne kadar tutmuşlardı?’’

‘’Kesin olarak bildiğimiz şey ise, boncukların, nadir bulunan koyu yeşil taştan yapılmış bileziği bulduğumuz yer Denisova Mağarasının on birinci katmanında bulundukları. O katmanda bulunan her şey, 45-50.000 yıl öncesine tarihleniyor.’’

‘’2005, 2006 ve 2008 yıllarında bulunan üç tane daha boncuğumuz vardı. Bütün keşfedilen boncuklar, mağaranın 6 metre altında doğu kısmında yapılan bir kazıda keşfedilmişti.’’

‘’Boncukların tek bir kişiye ait olup olmadığını bilmiyoruz fakat görsel olarak aynı görünüyorlar.’’
Oysaki, 44.000 yıl öncesine tarihlenen Güney Afrika’daki Border Mağarasında bulunan bu boncuklara benziyorlar. Mağara, KwaZulu-Natal’da Lebombo Dağlarının eteklerinde bulunuyor.

Dr. Lucinda Beckwell, Wits Üniversitesi, paleo-antropoloji bölümünde araştırmacı, bu Afrikan proto-medeniyetinin nasıl kendilerini bu devekuşu yumurtaları ve deniz kabuklarından yapılmış boncuklarla süslediklerinin altını çiziyor.

Sibirya boncukları, muhtemelen şimdiye kadar gezegende keşfedilmiş insanlık tarihinin en büyük doğal deposu olan Denisova Mağarasında yapılan en son ki keşiftir.

Mağara, Homo sapiens ve diğer soyu tükenmiş insanlar, Neandertal – Denisovalılar, tarafından 288.000 yıl boyunca işgal altındaydı ve heyecan verici birçok buluntunun geleceği ümidiyle burada 3 yüzyıldır kazılar yapılmaya devam ediliyor.

Denisova Mağarasının doğu kısmında çalışan arkeologlar.
Denisova Mağarasının doğu kısmında çalışan arkeologlar.
Denisova Mağarasının doğu kısmında çalışan arkeologlar.
Denisova Mağarasının doğu kısmında çalışan arkeologlar.

Ağustos ayında, mağarada 50.000 yıl sonrasında bile kullanılabilen, dünyanın en eski iğnesini keşfettik.

İğne, Denisovalılar tarafından bir kuşun kemiğinden yapılmıştı.

Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü başı, Mikail Sunkov: ‘’Bu, bu ayın en eşsiz buluşu. Heyecan verici olarak bile adlandırılabilir.  Bu, kemikten yapılmış bir iğne.’’

‘’Bugün itibariyle, dünyanın en eski iğnesi olarak tanımlanabilir. Yaklaşık 50.000 yıllık.’’

elek

incelemeler

tasima-sistemi

Diş Analizlerinden En Eski Akrabamız Olan Denisova İnsanının DNA’sı Bulundu

 

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: siberiantimes

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.