Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Deniz Memelilerinin Genetik Çeşitliliğini Gözlemlemek İçin Dna Barkodlama

0 11

Deniz memelileri, insanların çoğunlukla ilginç bulduğu büyüleyici ve merak uyandıran canlılardır. Günümüzde de okyanuslar dünyasının vazgeçilmez nöbetçileri olarak kabul edilen deniz memelilerinin bir bölgede ortadan kaybolmaları, sayılarının azalması ve sağlık sorunu yaşamaları ister insan kaynaklı olsun ister olmasın olumsuz çevre değişikliklerinin habercisi olabilirken, bir yerde refah içinde bulunmaları da o yerin esenliğinin ve huzurunun habercisi olmuştur.

deniz memlisi

Deniz memelerinin biyolojik çeşitliliğini gözlemlemek hiç de kolay bir iş değildir. Bazı türler kolayca gözlenebilse bile, bazıları da sayıca az olmaları veya belirli davranışları dolayısıyla çok daha zor gözlemlenebilmektedirler. Gözlemlerini kolaylaştırmak adına bilim adamları tarafından ortaya atılan çözümlerden biri karaya vuran canlıların takip işlerinin düzenlenmesi ve karaya vuran canlıların listelenerek kayıt altına alınması ile ilgilidir ki bunlar da deniz memelilerinin biyo-çeşitliliğini uygun bir maliyete gözlemleme imkanı sağlamaktadır.

Oceanopolis’ten ve Brest Üniversitesi’nin BioGeMME laboratuvarından araştırmacılar Iroise Denizi Tabiat Parkı ve PELAGIS iş birliğiyle, deniz memelilerinin biyo-çeşitliliğini gözlemlemede DNA barkodlamasının faydasını değerlendirdi. Muhabirler tespit ettikleri türleri doğrulayıp, bozulmuş hayvan cesetlerinin ve ceset parçalarının hangi türlere ait olduğunu saptadılar ve pek sık rastlanmayan bayağı musur ve boz fokun genetik çeşitliliğini incelediler.

İlgili Yazılar
1 254

Bu sayısında, temel ve uygulamalı biyo-çeşitlilik araştırmaları için elverişli bir yöntem olan DNA barkodlamayı konu alan Zookeys dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, karaya vuran canlıları takip ağı ile bağlantılı olarak DNA barkodlamasının kullanımı hem deniz memelilerinin gözlemlenmesini kolaylaştıracak hem de elde edilen bilgilerin doğruluğunu artıracaktır. Bazılarına insanların sebep olduğu yerel çevre değişiklikleri kadar küresel iklim değişikliğinin de deniz canlılarının yaşamı üzerinde birtakım etkileri vardır. Deniz memelilerini gözlemlemek için DNA barkodlamasının düzenli kullanımı bu tür etkileri algılama ve çözümler bulma kapasitemizi şüphesiz artıracaktır ki canlıların yaşamını koruma adına alınacak en gerekli önlemlerden ilki de düzenli DNA barkodlaması kullanımı olabilir.

memeli

Fransa’daki  karaya vuran deniz canlılarını kayıt altına alma programı 70’lerin başlarında CRMM (Centre de Recherche sur les Mammiferes Marins, La Rochelle Üniversitesi’ndeki şimdiki adıyla Ortak Hizmet Ünitesi PELAGIS, UMS 3462) tarafından oluşturulmuştur. Muhabirleri, organizasyon üyelerini ve gönüllüleri de içine alan iletişim ağı toplamda 260 kişiden oluşmaktadır.
Fransa’nın kuzeybatısındaki Brittany bölgesindeki iletişim ağı Brest’teki Ocenopolis tarafından koordine edilmektedir. Bu bölgede, bütün türler dahil, her yıl yaklaşık 150 hayvan karaya vuruyor. Bu demek oluyor ki son 10 yılda 14 deniz memelisi türü ve 5 yüzgeçayaklı türü karaya vurmuş. Bu türler, bayağı ve atlantik yunuslarını, bayağı musurları ve aynı zamanda minke ve çatal kuyruklu balinalar gibi daha büyük canlıları da içinde barındırmaktadır.  Ayrıca, foklar gibi derine dalan ya da başka iklimlere ait türlerin de dahil olduğu karaya vurma olayları da mevcuttur.

 

Haber Düzenleme: Rafet Koca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.