Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Çingeneler Diyarı ‘Romanya’

Tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir yer haline gelen Romanya, turistik açıdan en hızlı büyüyen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır

Dracula'nın Şatosu / Transilvanya
0 68

Latince Romanus sözcüğünden ismini alan Romanya, Avrupa Birliği’ne üye olan en büyük 9. ülke olarak kendini gösteriyor. Ülke geçiminde tarımın hala ilk sırada yer aldığı Bükreş ise Romanya’nın başkentidir. Birçok otorite tarafından Bükreş, Paris’in kardeşi olarak adlandırılır. Aynı zamanda meşhur Dracula karakterinin evi de burasıdır. Bran Şatosu adı verilen şato ise ülkenin en çok turist çeken yeri konumuna gelmektedir.

Bükreş Şehir Merkezi

Tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir yer haline gelen Romanya, turistik açıdan en hızlı büyüyen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkenin içinden geçen Tuna Nehri, Çingene kültürü için de önem taşıdığından ülke için çok önemli olarak görülmektedir.

Romanya’nın idari bölümü ise eyaletler, kentler ve komünler olarak ayrılmaktadır. Romanya’nın başkenti olan Bükreş, eyalet olarak adlandırılmaktadır. Toplam 9 bölgeye ayrılan Romanya’nın en meşhur bölgesi de orta çağ eserleri ile dolu olan Transylvania’dır. Büyüleyici kentleri ve eski dönemden kalan köyleri ile Banat da fazlasıyla turist çekmektedir. Romanya’da zamanında fazlasıyla Yunan ve Roman istilasına uğrayan Dobrogea da kültürel çeşitliğin fazla olduğu bölgeler arasında bulunmaktadır. Romanya’nın en özel bölgesi ise Moldovia’dır. Roman kültürüne ait eski eserleri, kiliseleri ve şaraplarıyla en fazla turist çeken bölgelerden birisidir.

Avrupa Gezi Notlarımız İçin Bu Başlığımızı İnceleyebilirsiniz

Romanya’nın resmi dili Rumence olsa da kimi zaman Macarca ve Almanca da günlük konuşmalar da kendini duyuruyor. Turizm endüstrisi sebebiyle İngilizce ve Fransızca da fazlasıyla konuşulmaktadır.

İlgili Yazılar
1 252

Romanya’nın tıpkı ülkemizde olduğu gibi resmi bir dini yoktur. Ancak ülkenin yüzde 86’sı Ortodoks mezhebini benimsemektedir. Ülkede çok yoğun olmasa da Protestanlık inancına sahip kişiler de bulunuyor.

Romanya, her mevsim turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Ancak Romanya’yı ziyaret etmek istiyorsanız, Nisan sonu ya da Haziran başını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu dönemlerde de Güney bölgesinde sıcaklık yüksek olacaktır. Kayak için Romanya’yı düşünüyorsanız Aralık ayı ile Mart ayı arasında kalan dönemi tercih etmelisiniz. Romanya’ya Eylül ya da Ekim aylarında giderseniz tüm halkın ücretsiz olarak şarap tattığı aylara rastlayabilir, böylelikle içkinizi bedavaya getirebilirsiniz.

Balkanlar Hakkında Tüm Tarih Notlarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Tüm bunların haricinde Romanya, vize alınması en zor ülkelerden birisidir. Bu sebeple Romanya’ya gitmeye kararlıysanız, biraz uğraşacağınızı söyleyebiliriz.

Yazı: Mert Hızmalı

İletişim: merthizmali@gmail.com

Balkanlarda Bulunan Antik Gizemler Hakkında Tüm Bilgilerimize Bu Linklerden Ulaşabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.