Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Çin’de Bulunan Antik Mezar İçerisinde İnanılmaz Ritüel Kapları İle Karşılaşıldı

Çin'in Shaanxi eyaletindeki Baoji Şehrinde bronz "çorba kaseleri" ve diğer gıdalarla dolu 3.100 yıllık mezar inanılmaz tasarımlarla kaplı

0 162

Çin’in Shaanxi eyaletindeki Baoji Şehrinde bronz “çorba kaseleri” ve diğer gıdalarla dolu 3.100 yıllık mezar inanılmaz tasarımlarla kaplı.

Arkeologlar, mezarın içinde, kimliği belirsiz bir kişinin kötü biçimde parçalanmış bir vücudu olduğunu da belirtti.

Shaanxi Eyalet Enstitüsü Arkeolojisi ile birlikte Zhankui Wang önderliğindeki bir arkeolojik ekip, geçtiğimiz günlerde Çin Kültürel Mirasları dergisinde yayınlanan bir makalede şunları yazdı: “Mezar M4 (arkeologların mezara verdiği isim) büyük ihtimalle elit statüydü ve potansiyel olarak bir üst düzey şef veya bir şefin eşi olabilir.”

Arkeologlar, M4 mezarının yanında en az 56 yeni mezar bulunduğunu bildirdi. Tüm bu mezarlar, inşaat işçileri tarafından ev inşası için yapılan 2012’de başlayan kazılar sırasında bulundu.

Araştırmacılar, mezar M4’deki kapların mezar alanına gömülmüş kişiye verilecek savaş ganimetleri olabileceğini belirtti.

Her biri geyik şeklindeki iki şarap kupası de gıda kapları arasında bulundu. Şarap kupalarında çeşitli karmaşık desenler gösteren gravürler bulundu.

Mezarın bulunan iskelet kötü bir şekilde parçalanmıştı ve arkeologlar tam olarak orada kimin gömüldüğünden emin değiller.

Arkeologlar kapları “ritüel kapları” olarak adlandırdılar; şimdiye kadar dini veya mezar törenleri sırasında yemek servisine kullanıldıkları öne sürülmüştü.

>> Antikçağ’dan Günümüze Kadar Ritüel Çeşitlerine Bu Linkten Ulaşabilirsiniz

İlgili Yazılar
1 250

Savaş zamanı

Gömülme zamanında, Çu halkı Çin’de rakip bir hanedan olan Şang ile savaşıyordu. Zhou, sonunda Shang’ı yenip topraklarında kontrolü ele geçirirdi.

Kapların bir kısmı, farklı Shang klanlarının isimlerini içeren yazıtları barındırıyor. Arkeologlar, dergideki yazılarında “Bronz kaplarda aslında Shang halkının birden fazla klanından oldukları öne sürülüyor,” diye yazdı.

Arkeologlar, Zhou’nun savaş sırasında bronz kapları ele geçirdiğini ve onları mezara gömülmüş kişiye verdiklerini söylediler. Arkeologlar bu konuda şunları yazıyor: “Shang hanedanını fethettikten sonra, Çu kralının yağma edilmiş savaş ganimetlerini büyük başarılarla askeri görevlilere dağıttı ve bu ganimetler genellikle bronz kaplardı.

Mezarın keşfi ile ilgili bir makale, 2016 yılında Çin’de Wenwu dergisinde yayınlandı. Makale yakın zamanda İngilizceye çevrildi ve Çin Kültürel Mirasları dergisinde yayınlandı.

>>> Antik Çin Yazılarını Okumak İçin Bağlantıya Gitmeniz Yeterli

>>> Diğer Uzakdoğu Arkeoloji Haberlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Haber: Owen Jarus

Çeviren: Bünyamin Tan

Kaynak Livescience

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.