Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Cam yapımı Mezopotamya’da Değil Mısır’da Başlamış Olabilir

0 11

Eski Mezopotamyalılar geleneksel cam üretimine yaklaşık 3.600 yıl önce başladılar. Ancak Mezopotamyalıların bu karmaşık el sanatının aslında Mısır’ın ikinci derecede cam objelerini üretmiş olabilirler. American Schools of Oriental Research 19 Kasım’da yaptığı bildiride bunu açıkladı.

Cam üretiminin Mezopotamya’da kökenine dair tartışmalar, neredeyse bir yüzyıl önce şimdiki Irak’ta Nuzi’de bulunan eserler üzerinde yoğunlaşıyor. Bu alandaki cam bulgular renkli boncuklar, kaplar ve kolyeler içeriyordu.

Harvard Sanat Müzeleri’nden koruma alanındaki bilim adamı Katherine Eremin’e göre bu keşiflerin camcılığın doğuşunu yansıtması pek olası değil. İngiltere’deki Cranfield Üniversitesi’nden arkeolog Andrew Shortland liderliğindeki uluslararası bir ekip, Nuzi’de açığa çıkarılan cam eşyaların, eski Mezopotamya’ya ait ham maddesinin ve daha sonraki cam eşyaların bir karışımını temsil ettiğini belirledi; hatta bazıları M.Ö. 1800’lü yılların son dönemlerine ait. Ayrıca Katherine Eremin orijinal Mezopotamya cam ürününün daha yakın bir tarihte yaklaşık 3400 yıl öncesine tarihlenen bir tortudan geldiğini ve başlangıçta düşünülenden daha ileri olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar
1 252

Nispeten eski Mısır’a ait cam öğeleri, kırmızı, yeşil, sarı, opak mavi ve saydam mavi dahil olmak üzere bir dizi renkten oluşur. Bazı Mısır camlarında ise dalgalı, renkli çizgiler vardır. Katherine Eremin, Mezopotamya dönemlerinde Nuzi malzemelerinin cam yapımında daha zayıf bir anlayışının olduğunu söyledi. Bu kalıntılar çoğunlukla boncuklardan ibaret olup yarı saydam mavi renklidir. Bazı boncuklar ise üzerinde dalgalı, renkli çizgiler kabaca oluşturulmuş ve düzenlenmiştir.

Eremin’e göre; “Nuzi cam yapımcıları, cam endüstrisinde öncü olmak yerine Mısır stillerini bilinçli bir şekilde kopyalamış olabilir” Ayrıca Eremin şunları da ekleyerek açıklamasını bitirdi. “Mısır’da ya da Yakın Doğu’da cam yapımının kökeninde hangisinin olup olmadığı konusunu çözmek için diğer bölgelerdeki eski cam nesnelerin incelenmesi gerekiyor.”

 

Çeviri: Tolga Candur

Kaynak: sciencenews

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.