Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Çalındıktan 30 Yıl Sonra Bulunan Lahit

0 14

Bölge Savcılığı, milattan sonra 200lü dönemlere dayanan ve Truva Savaşı’ndan bir sahneyi aktaran lahidin 1988 yılında Yunanistan’dan çalınıp Avrupa kıtası boyunca el değiştirdiğini ve sonunda New York’ta savcılık tarafından yakalandığını açıkladı.

Lahit Yunanistan’a Atina Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmek üzere geri verilecek.

Yayınlanan haberde Manhattan Savcısı Cyrus Vance Junior: “Çalınan antik eserlerin yasadışı yollardan el değiştirerek veya zamanaşımına uğrayarak unutulacağı sanılıyor. Ancak galeriler, koleksiyoncular ve müzayede salonları bilmelidir ki ofisimizle ve bizimle işbirliği içinde çalışan elemanların ellerinde çalınan değerli eşyaların listeleri vardır. Bu yüzden bu şekilde işler yapan kurumlar aldıkları antikaların yasal yollardan elde edilip edilmediklerine büyük bir dikkatle bakmalıdır.” dedi.

Yunanistan New York konsolosu Konstantinos Koutras da “Maalesef ülkemiz yıllardır bu çirkin durumla karşı karşıya geliyor. Hala bugün bile, eşi bulunmaz birçok kültürel mirasımız dünyanın dört bir yanında.” diye ekledi.

İlgili Yazılar
1 254

Manhattan Başsavcılığı birçok antika eseri cezai soruşturmalar ve adli takip davaları çerçevesinde geri almış ve halka yeniden sunmuştur. Örneğin 2014 yılının Ağustos ayında, milattan sonra 300lü yıllara dayanan antik paralar, bozuk para koleksiyonu yapan Arnold Peter Wiss’in çalma suçu davasından Yunanistan’a iade edildi. Aynı zamanda bu adamın dekadrachma ve tetradrachma adlı iki parayı da çaldığına inanılıyordu.

2016 yılının Nisan ayında, bir milyon dolar değerindeki 2. Yüzyıldan kalma Buda heykeli, Güney Asya’dan antika kaçakçılığı yapan Tatsuzo Kaku adlı adamın dava ve soruşturmasından sonra Pakistan’a iade edildi. Yine aynı yılın mayıs ve haziran aylarında birkaç milyon dolar değerindeki, kökeni milattan sonra 10 ve 11. yüzyıllara dayanan iki adet bronz heykel ve dört adet oyma antika eser Hindistan’a geri verildi.

İznik’te Zeytinlikler İçinde Yeni Bir Roma Lahdi Açığa Çıkarıldı

Kraliçe Hatshepsut’un Çalıntı Rölyefi Londra’dan Alındı

Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nden Çalınan Eser Almanya’da Ortaya Çıktı

Çeviren: Başak Kurşun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.