Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Cadılar, Vampirler ve Kurt Adamlara Ait Keşfedilmiş 10 Tuhaf Mezar

0 738

cadilar-vampirler

Arkeologlar insan kalıntılarının gün yüzüne çıkarılmasına oldukça alışkındırlar. Ancak bazen arkeologlar daha tuhaf ve rahatsız edici gömülerle karşılaşıyorlar: Melez Frankestein iskeleti, toprağa kazıklar ile tutturulmuş vampirler, mezarlarının üstüne ağır taşlar konarak, ağızlarına sıkıştırılan taş ve boğazlarına sokulan demir orak veya şeytanı çıkarmak için kafatasları delinmiş cadılar. Böyle tuhaf ve dehşet verici keşiflerden daha çok var.

 

Arkeologlar İtalya’da ‘cadı’ mezarı ortaya çıkardı

italya-cadi-mezari

Arkeologlar 2014 yılında İtalya’nın Albenga beldesinde yüzüstü gömülmüş genç bir kız cesedi buldular. Araştırmacılar bir kişinin bu şekilde gömülü olma sebebinin muhtemelen büyücülük suçlamaları ile toplum tarafından dışlanmış veya topluma tehlike teşkil etmesinden dolayı olabileceğini söylediler.

Defini eğik gömme ruhun ağız yoluyla çıktığı inancı ile alakalıydı. Elena Dellu ‘nun Discovery News’a yaptığı açıklamada ölüleri böyle yüzüstü gömmek, onları yaşayan saf ruhlardan korumak için yapılırdı dedi.

 

Eski Yunanlılar zombilerden o kadar korkuyorlardı ki ölülerin üstüne ağır taşlar koyarlardı

mezar

Yaşayan ölülerden sadece Modern insanlar etkilenmemişler. Araştırmacılar : ” Sicilya Adasındaki Antik Yunanlılar hortlaklardan o kadar çok korkarlardı ki ölülerin onları rahatsız etmemeleri için mezarlarının üstüne ağır taşlar ile iki kulplu küpler koyarlardı. ” dediler. Diğer yandan L. Sulosky, Weaver Popüler Arkeoloji’ deki bir yazısında, Yunanların ölülerle iletişime geçmek için ruh çağırdıklarını ve bize bunun nasıl bir paradoks olduğunu gösteriyor.

 

Bulgar arkeologlar ‘vampir’ mezarları buldu

sofya-vampirleri

2013 yılında, Bulgaristan’ın Perperikon bölgesinde çalışan arkeologlar göğüs kafesine demir bir kazık saplanmış erkek iskeleti buldular. Ortaçağ’da yapılan bu ayin, ölülerin dirilmemesi için yapılırdı. Bu mezarın içinde bulunan bozuk paraların 13. ve 14. yüzyıla ait olduğu sanılıyor. Bu Bulgaristan’da ortaya çıkan ilk ‘vampir mezarı’ değil. Bu keşif Sozopol’dakineçok benziyor. Bulgaristan’ın genelinde 100’den fazla ”vampir” mezarları bulundu. Bunların hepsi erkek ve oranın önde gelen vatandaşlarıydı. Pagan inancına göre, hayatı boyunca kötü olan insanlar, öldüklerinde gömülmeden önce göğüslerine demir veya tahtadan bir kazık saplanmazsa bu insanlar vampire dönüşebilirlerdi.

 

Bulgar çiftçi mühürlü bir kutu içinde kurtadama benzeyen bir kafatası keşfetti

bulgaristan-kurukafa

2014 ‘ün Ekim ayında, Bulgar çiftçi Trayche Draganov, Makendoya Cumhuriyeti’ nin Novo Selo köyünde tarlanın yeni alanını sürerken, zincirlerle kapatılmış, içinde kurtadamın kafatası bulunan bir kutu bulduğunu iddia etti. Bu beyan, Balkan Savaşları adlı kitap çalışması için Novo Selo’ da araştırma yapan Filip Ganev tarafından Ancient Origins’ e bildirildi.  Ganev ona kutuda bulunan sıra dışı kafatasını gösteren çiftçiyle bir araya geldi. Ganev kafatasın fotoğrafını çekti ve onu Vahşi Yaşam Kurumu yetkilileriyle paylaşarak, kurdun Paget Hastalağına yakalandığını ve bu yüzden kafatasın kemiğinin büyüdüğünü ve insan kafatası şekline benzediğini de söyledi.

 

Arkeologlar İskoçya’da bilinen son cadı mezarını mı buldu?

iskocya-cadi-mezari

İskoçya’daki arkeologlar Lilias Adie’nin mezarını bulduklarına inanıyorlar. Lilias cadılıkla suçlanmış ve çamura gömülerek üzerine düz bir ağır taş konarak hapishaneye mahkum edilmiş. Bir inanca göre öldükten sonra cadıların mezarı üstüne taş konulmazsa tekrar mezardan çıkabilirlerdi.

 

İskoçya’nın ‘Frankenstein’ Mumyaları

İlgili Yazılar
1 254

iskocya-mumyalari

2001 yılında, bir grup arkeolog, İskoçya’nın Dış Hebridler takımadasının South Uist adasının arkeolojik sit alanında 4 tane iskelet buldu.  Bir erkek ve bir kadın iskeleti cenin pozisyonunda gömülmüştü. İlk yapılan testler erkek iskeletinin yaklaşık olarak M.Ö. 1600 yılına ait olduğunu, kadın iskeletinin ise M.Ö. 1300 yılına ait olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, 10 yıl sonra, DNA incelemesinde şaşırtıcı bir keşif yapıldı. Bu iki iskelette, arkeologların ”Frankestein mumyaları” dediği 6 ayrı kişiye aitti.

 

Ortaçağda yaşamış adamın kafatası şeytan çıkarmak için delinmiş olabilir

beyin-hasari-kafatasi

İngiltere’nin Roma köyü olan Hamishire’da Sakson kökenli veya Ortaçağda yaşamış bir erkeğe ait iskelet bulundu. Çene yapısındaki bozukluğun, ruhu kötü ruhlar tarafından ele geçirmiş olarak düşünüldüğü için kırsal alanda gömülmüştü. Ayrıca kafatasının kötü ruhlardan arındırmak için daha gömülmeden evvel delinmiş olabilir.

Arkeologlar, 1.70 boyundaki bu adamın, yalnız gömüldüğünü ve ağırlık yapsın diye üstüne taşların konulduğunu söylediler. İskelet 1965 yılında çok da derin olmayan bir mezarda yüzüstü olarak bulunmuştu.

 

Araştırmacılar Polonya’da 17. yüzyıl ait vampir mezarlarını inceledi

demir-boyunluk-iskeleti

2014 yılında, araştırmacılar Polonya’nın kuzeybatısında 17 yy. ait iskelet kalıntılarını inceledi ve bu vampir gömülerinin aslında kolera hastalığı kurbanları olabileceğini ve köylülerin bu yüzden bununla baş etmek için ek önlemler aldıklarını açıkladılar.

Ölüler, üstüne veya yanına konulan garip parçalarla birlikte gömülü bulunuyorlardı. Bazıları kafası kesilmiş ve yerine demir kazık geçirilmiş bir şekildeyken, diğerleri ağızlarında taş veya tuğla ile gömülürlerdi.  Bu kötülüğe karşı koruyucu semboller ve insan eliyle oluşturulmuş şeyler tarih boyunca insanlık arasında var olmuş, büyücülüğe ve şeytanın etkilerinden korunmak için kullanılırdı.

 

”Erkekleri taşa çeviren cadı” iskeleti İngiltere’de ortaya çıkarıldı

tasa-ceviren-iskelet

Efsaneye göre, yüzyıllar önce bir cadı, halen Warwickshire’ da Rollright Taşları çemberi arasında bulunan İngiltere’nin prensini ve şövalyelerini taşa çevirdi. Günümüzde ortaya çıkan efsaneye göre: yakın zamanda bulunan ve M.S. 7. yy. ait iskeletin bulunduğu sit alanı “cadının hırslı adamları taşa dönüştürdüğü yer” olarak anılıyor.

 

Yapılan kazıda insan ve hayvan kemiklerinden oluşan tuhaf bir melez Kelt defini ortaya çıkarıldı

kelt-mezari

Dorset, İngiltere’de bulunan Demir Çağına ait yerleşkede yaşayan küçük bir Kelt kabilesinin, genç bir kadını gömmeden önce boğazını keserek kurban ettiklerine inanılıyor. Arkeologlar tarafından ortaya çıkarılan, farklı hayvan kemiklerinden kasıtlı olarak bir araya getirilen, antik kültürlerdeki mitolojik yaratıkları anımsatan kombinasyondu.

Antik insanlar farklı hayvan ve insan parçalarından oluşan fantastik ve bazen garip canavarlar ortaya çıkarmayı hep hayal etmişti. Ancak bazıları canavar olarak düşünülürken, bazıları da kırsal kesimin veya liderlerin muhafızları veya akıl danışmanı olarak düşünülürdü.

 

Çeviri: Kamala Ahmadova

Yazan: April Holloway

Kaynak: ancient-origins

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.