Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Cadı Mahkemeleri Sırasında Yapılan İdamlar Doğrulandı

0 6

 Araştırmacılar Salem cadı mahkemelerinin idam bölgelerini doğruladı

salem cadı avı

Tarihsel belgeleri ve 21. yüzyıl arkeoloji metotlarını kullanan bir araştırma ekibi, 3 yüzyılı aşkın bir süre önce Salem cadı mahkemeleri sırasında 19 masum insanın idam edildiği yerleri doğruladı.

Bu hafta bulgularını açıklayan 7 kişilik takımın bir üyesi olan Salem Devlet Üniversitesi tarih profesörü Emerson Tad Baker, Proctor’s Ledge olarak bilinen yerin iki yerleşim yeri arasında ve Walgreens Pharmacy’nin arkasında yer alan devletin ormanlık küçük bir arsası olduğunu söyledi.

Baker, Tarihçi Sidney Perley’in Proctor’s Ledge’i yaklaşık bir yüzyıl önce tarihi kayıtları kullanarak idam yeri olarak saptadığını ancak çalışmaları zamanla kaybolup yerlerini mitlerin, yanlış kanıların ve komploların aldığını söyledi.

Gallows Hill (Darağacı Tepesi) olarak bilinen şuan ki araştırma, Amerikan tarihinin en trajik olaylarından biri hakkında bilinen yanlış bilgileri düzeltmeyi amaçlamaktadır.

‘Herhangi bir şey keşfetmiyoruz veya bunlardan bir beklentimiz yok ‘ diyor Baker. ‘Bu bir keşif değil sadece düzeltme.’

Büyücülükle uğraştıklarından şüphelenilen 20 kişi, insanların batıl inançlardan, hastalık korkusundan, yabancılardan ve yersiz kıskançlıklardan büyük ölçüde etkilendikleri bir dönemde, 1962 Salem’de öldürülmüştür. 19’u idam edilmiş, bir adam taşlarla ezilerek öldürülmüştür.

‘Cadı mahkemeleri Salem tarihinde büyük bir kara leke olmuştur.’ diyor Baker.

‘Darağacı Tepesinin yanındaki yükseklik uzun bir süre idam yeri olarak düşünülmüş fakat bunu destekleyecek herhangi bir kanıt bulunamamış’ diyor Baker.  ‘Proctor’s Ledge Darağacı Tepesi’nin temelini oluşturuyor.’

İlgili Yazılar
1 252

Yeri belirlemek için, ekip idam tanıklarının ifadelerini inceleyip daha sonra da günümüz hava fotoğrafçılığını ve bir yüzyıl öncesinde bulunmayan yeraltı radarını kullanmışlardır.

salem mahkemesi

Ekibin ayrıca başka ilginç keşifleri de var. Alana muhtemelen hiçbir zaman bir idam tahtası kurulmamış. Muhtemelen cellâtlar ağaçtan ip sallandırmışlar.

Baker hiçbir kurbanın Proctor’s Ledge’e gömüldüğüne dair bir kanıt olmadığının da ayrıca altını çiziyor. Proctor’s Ledge bunun için oldukça taşlık ve toprağı sığ.

‘İdamların tam olarak nerede yapıldıklarının bilinmesinin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü tarihi doğru biçimde öğrenmek istiyoruz.’ diyor Başkan Kim Driscoll. ‘Bu ayrıyeten bir araya gelip adaletsizliği ve trajediyi görebilmemiz için bir olanak.’

‘Belediye alana bir levha yerleştirmek istiyor fakat diğer bir yandan da bu bölgede yaşayan insanların haklarına saygısızlık etmek istemiyor.’ diyor Başkan.  ‘Kimse ziyaretçilerin gelip de evleri bu bölgeye bakan kişilerin bahçelerinde dolanmalarını istemiyor.’

Bunun yerine ziyaretçileri şehir merkezine gidip anıtları veya müzeleri gezmeleri konusunda destekliyor.

Baker, bölge için bir anıtın önemli olduğunu söyledi.

‘Tekrardan kaybolmaması adına bölgenin önemli yerlerini işaretlemeliyiz.’

 

Çevirmen: İpek Metehan

Kaynak: sfgate

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.