Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Bulgaristan’da Geç Antik Çağ’a Tarihlenen Altın Mücevherler Bulundu

0 72

Milattan sonra 5.ve 6. yüzyıllardan kalma göz alıcı bir mücevher seti, Sofya’daki Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi’ne teslim edildi.

Görevliler, Geç Antik Çağ mücevherlerinin nerede ve nasıl keşfedildiğine dair yetersiz bulunan bir açıklama yaptılar. İlginç arkeolojik bulgu halkın gösterimine sunuldu. Müze yetkilileri, sadece, bulgunun Bulgaristan’dan geldiğini doğruladılar.

Yetkililer, sanat eserlerinin bağış olmadığını ve koleksiyonu için eserleri satın almaları gerektiği önerisi dikkate alınarak getirildiğini özellikle belirttiler. Oldukça değerli bir anıt ve Antik Çağ’dan bir kadının mücevher setinin satılması için, Ulusal Tarih Müzesi’ne getirildiğini de eklediler.

bulgaristan-altin

Kırmızı değerli taşlarla süslenmiş mücevher seti, altın bir kolye ve 2 altın küpeden oluşuyordu. Görevliler, camadan düğüm ve ya camadan bağı olarak bilinen Herkül düğümleriyle altın zincirden yapılmış kolyenin aralarında en iyisi olduğunu ifade ettiler. Böylece, mücevher setinin Bulgaristan’da bulunan Geç Antik Çağ süslemeleri arasında eşsiz olduğu sonucuna varıldı.

Sofya’daki Ulusal Tarih Müzesi’ndeki görevliler mücevherin kökeninin araştırılıp araştırılmayacağı ve fiyatı hakkında hiç bir şey söylemedi.

Müzenin tartışmaya yol açan müdürü Bozhidar Dimitrov, Offnews haber sitesine:  ”Ben soruşturmayı yürütecek polis değilim. Bu yüzden mücevherleri kamuya açıkladım. Eğer polis memurları isterse araştırma yapabilir.” diye açıklamada bulundu.

İlgili Yazılar
1 254

Ulusal Tarih Müzesi, ilk defa tesadüfen keşfedildikten ve hazine avcılarının elinden alındıktan sonra arkeolojik eserlerin iyeliğini alarak, bu eserleri yetersiz delillerle halka sergiledi.

bulgaristan-kupe

Ekim 2016’da müzenin, taç giyen Roma tanrısı Apollo, Trakya ve Antik Yunan’ın tasvir ettiğine inanılan antik taş heykelin kafasını bir bağış olarak aldıkları ilan edildi. İddiaya göre, mücevher seti Antik Roma kenti Augusta Traiana ve ortaçağ kenti Vereia’nın günümüzdeki modern halefi olan güney Bulgar şehri Stara Zagora yakınlarındaki patates tarlasında bulundu.

Ağustos 2016’da, Müze yetkilileri, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki Sozopol kıyılarında, hâlâ hurma yağı içeren Geç Antik Amfora’nın bir dalgıç tarafından keşfedildiğini duyurdu.

2015 yılında, üç ayrı örnekte, müze Jüpiter Dolichenus’a adanan Antik Roma sunak taşı, Eski Roma İmparatoru III. Gordian’ın mermer başheykeli ve bir Eski Roma mezar taşı ve Birinci Bulgar İmparatorluğu’nu Çarları’nın beş mührünü teslim aldı. (632 / 680- 1018). Hepsi hazine avcıları veya antik tacirlerden ele geçirildi.

ANTİK TRAKYA’YA AİT ALTIN HAZİNESİ KURTARMA KAZILARINDA KEŞFEDİLDİ

Çeviri: Gülizar Çakmak

Kaynak: archaeologyinbulgaria

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.