Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

British Müzesi’nin Deposunda 1000 Yıllık Para Bulundu

0 45

Bin yıl önce Vikingler tarafından yağmalanan Kelt hazinesi, British Müzesi’nin depolarında keşfedildi. Şans eseri bulunan 8. ya da 9. yüzyıldan kalma süslü, yaldızlı yuvarlak broş, “şaşırtıcı bir buluş” olarak tanımlanıyor. Broşun varlığından şimdiye dek hiç kimse haberdar değildi.

1880’lerde İngiliz bir arkeolog tarafından Norveç’te Lilleberge’deki mezarlıkta bir Viking tarafından kazılmış organik bir madde kütlesinde gizlenmiş broş, 1892’de British Müzesi tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Viking uzmanı olan müze sorumlusu Barry Ager, Vikingleri araştıran Norveçlinin ziyaretinden önce insan yapıtlarını inceliyordu. Gözüne organik kütlenin kenarından çıkan metal takıldığında kafası karıştı ve müze departmanına bu konu hakkında sorular sordu. Aldığı cevaplardan şaşkına dönen Ager, şu açıklamaları yaptı: “Kelt yuvarlağı, koleksiyonun içinde bulunduğu türün çok nadir örneği. Bu gerçekten heyecan verici. Çünkü bu yuvarlak, Viking döneminde İngiliz adaları ve Norveç arasındaki teması gösteriyor.”

Ager, bu yuvarlak şeyin aslında İrlanda ya da İskoçya’da yapıldığını, kutsal şeylerin saklandığı bir sandıkta veya bir tapınaktan alınarak getirildiğini ve bunu Vikinglerin bir perçin deliği ve iğneye tutturarak broşa dönüştürdüğüne inanıyor.

İlgili Yazılar
1 255

Yüksek statülü bir Viking kadının mezarına gömülen broşun tasarımı üç yunusa benzeyen yaratık ve iç içe desenlerden oluşmakta, broşun çapıysa yaklaşık altı santimetre. Ager’a göre oluşan bu desenler, “Tara broşu ve Mac Regol kitabı gibi 8. ve 9.yüzyıla ait Kelt metal yapımı ve el işçiliğinde karşımıza çıkabilecek bariz özelliklere sahip.”  Ona göre Vikingler bu göz alıcı objelerin kıymetini biliyorlardı.

Mezarlıktan müzeye gelen diğer eserler iki oval broş ve bir dizi boncuktu. Ayrıca bir halka makara ve şölenlerde yiyecek servis tepsisi olarak kullanılan balina kemiği plakası da gelen eserler arasındaydı.

Ager, “kişinin kişisel eşyaları ile gömülmesinin bir gelenek olduğunu ve o zamanlar bu insanların pagan oldukları için bunun standart Viking cenaze töreninin bir parçası olduğunu” yaptığı açıklamada belirtti.

Yakın zamanda yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda broşun İngiliz adalarından olup olmadığı belirlenebilir.

 

Haber: Ebru Ertural

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.