Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Britanyalıların Yarısı Soylarının Vikinglere Dayanmasını Diliyor

0 31

Anket, Britanyalıların Yaklaşık Yarısının Vikinglerden Gelmiş Olmayı Dilediklerini Gösteriyor… Ve Muhtemelen de Öyleler!

Eğer ki Britanya Adaları doğup büyüdüğünüz yer ise, tecavüz, evlerinden çok uzakta yaptıkları yağmaları ve bazen de kurdukları yerleşim alanları, akraba evlilikleri ile bilinen yağmacı Vikinglerin soyundan gelip gelmediğinizi hiç merak ettiniz mi?

Danimarkalılar İngiltere’yi istila ederlerken. “Edmund’un hayatındaki Miscellanyden”, 12. yüzyıl.

Eğer soyadınız veya annenizin atalarının soyadı –son veya –sen ile bitiyorsa, atalarınızın, Viking döneminde, 8. yüzyılın sonlarından 11. yüzyılın ortasına doğru, İskandinavya’dan gelmiş olabilme ihtimalleri oldukça yüksek.

Dailymail.com’da Viking isim tarihiyle ilgili bir hikaye, olası Viking veya İskandinav soyunu belirten diğer isimler arasında Rogers veya Rogerson, Rendall, MacAulay, McLeod veya McIvor yer aldığını belirtmektedir.

Bununla birlikte, Viking soyundan gelme şansınız da, İngiliz Adalarının neresinden olduğunuza bağlı. Adalarda, özellikle Orkneys ve Shetlandsta, İskandinav kökenli birçok kişi varken, İrlanda, Galler ve güney İngiltere’de bu sayı nispeten azdır.

9. yüzyılda Vikingler, Evariste-Vital_Luminais tarafından

Orkneys ve Shetlands’ta, Linklater, Flett, Halcro, Heddleve Scarth da dahil olmak üzere Viking dönemi İskandinav ismi taşıyan birçok kişi vardır.

Ortaçağ arkeoloğu Alexandra Sanmark, İskandinavya araştırmalarının merkezi olan Yaylalar ve Adalar Üniversitesi (University of HighlandsandIslands) ile Viking yerleşimcileriyle bağlantılı soyadların insanların hayal gücü üretimi olduğunu gösteren TV kanalı HISTORY araştırmacılarıyla anket yapmıştır.

Gerçek kökleri her nereden olursa olsun, ankete katılanların yüzde 56’sı Viking kanından olup olmadıkları öğrenmek istediklerini söylüyorlar.

Norveç Stavangerdaki Arkeoloji Müzesindeki Vikingler ile Diorama
İlgili Yazılar
1 252

Araştırmacılar,milyonlarca insanın İskandinav soyundan geldiği bilinmesinden dolayı, İngiliz halkının Vikinglerden olma olasılığının çok yüksek olduğunu belirtmektedirler.

Ankette, her 3 İngilizden 1 tanesi soyunun, bazılarının olarak kahraman ve diğerlerinin sahtekâr olarak düşündüğü İskandinavya Vikinglerine dayandığını düşündükleri tespit edilmiştir.

Dr. Sanmark: ‘’Britanya’daki Vikingler, mezarlar, yer isimleri, DNA araştırmaları, İskandinavya’nın İngiliz dili üzerindeki etkisi gibi arkeolojik kanıtlarla izlenebilir. Viking Çağındaki insanların soyadı yoktu; bunun yerine, çocukların babalarının veya bazen de annelerinin adının bulunduğu kimlik bilgisi sistemi kullanılmıştı. Yani, örneğin babasının adı Ivar olan bir erkek çocuğu önce kendi adını, yanına da ek olarak ‘Ivar’ınoğlu’nu alacaktı. Bir kız çocuğu ise, ‘Ivar’ın kızı” şeklinde olacaktı.’’

Daily Mail, 13. yüzyıl İzlanda’nın Viking Çağından bahseden destanından önemli bir örnek oluşturmaktadır. Adı Egil Skallagrimsson, Skalla-Grim adlı bir adamın oğluydu. İzlanda halkının bugün hala bu modeli kullanmaktadırlar. İskandinavya’nın geri kalanında ise bu model terk edilmiş,  onun yerine, insanlar İngiltere’de olduğu gibi aile adlarını kullanmaktadırlar.

History Channel serisi olan “Vikingler”, Sezon 4, Viking tahtına yönelik bir iktidar mücadelesinin öyküsünü anlatmaktadır.

Dr. Sanmark: Viking Çağındaki insanlar sıklıkla açıklayıcı bir takma isme sahip olurlardı, örneğin, Orkneys’in iki Kontu, isimlerinin Sigurd the Stout ve Thorfill Skullsplitter olarak bilinmektedirler. Ayrıca, Viking adlarına Aşık(Lover), İyi(Good), Kısa(Short), Bilge(Wise), ve Uzun(Long) gibi kişisel özellikler de bazen dahil edilmiştir.
Dahası, 2000 kişinin katıldığı ankete göre, birçok İngiliz halkının Vikingler konusunda çok fazla bilgiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Aslında, yüzde 20’si Vikinglerin İskandinavya’dan geldiğini bile bilmiyordu. Ve yüzde 10’u, Viking Çağının, çok daha sonralarda, 15. ila 18. yüzyılları arasında olduğunu düşünüyor. Diğer yüzde 25’i ise Vikinglerin İngiliz Adalarına saldırdığını değil, onun yerine Güney Amerika’ya baskın yaptıklarını düşünmekte.

Anket, History Channel’da gösterilen “Vikingler” dizisinin 4. sezonu ile çakışmaktadır.

VİKİNG BASKINLARININ GERÇEK NEDENİ ÇOK BAŞKAYMIŞ?

BÜYÜK ALFRED’İN PROPAGANDASI VE VİKİNG İSTİLASINDA ROLÜ

ZAMAN DENİZİNDE YOLCULUK YAPAN OYUNCAK BİR VİKİNG GEMİSİ

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: Daily Mail

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.