Bindi: Hinduların Alınlarındaki Noktanın Gerçek Anlamı

Bindi: Hinduların Alınlarındaki Noktanın Gerçek Anlamı

Geleneksel olarak; alnın ortasında, kaşlara yakın kısımda, kırmızı, parlak bir nokta olarak uygulanır. Ancak bindiler üzerine yerleştirilmiş bir mücevher parçasıyla farklı renklerde de olabilirler. Birçok kişi, kırmızı bindi ile Tanrılara kan kurban verme antik geleneğini ilişkilendirir.

Alında belirgin bir nokta kullanımı, daha çok Güney Asya’da özellikle Hindistan, Bangladeş, Nepal, Sri Lanka ve Mauritius’ta popüler bir nişandır. Bu

Kültür Mirası Uzmanları Taj Mahal’in Aydınlatılmasına Karşı Çıktı
Alt Sınıflardan Gelerek İmparatorluk Kuran 10 İnsan
Modern Yöntemler İle İpek Yolu Haritası Yeniden Şekilleniyor

Alında belirgin bir nokta kullanımı, daha çok Güney Asya’da özellikle Hindistan, Bangladeş, Nepal, Sri Lanka ve Mauritius’ta popüler bir nişandır. Bu eski bir Hindu geleneğidir ve damla, küçük bir parça ve nokta anlamlarına gelen ‘bindi’ olarak bilinir. ‘Bindi’ kelimesi Sanskritçe’deki ‘bindu’ kelimesinden türetilmiştir ve kişinin gizemli üçüncü gözüyle ilgilidir. Hindu geleneğinde yer etmiş olmalarına rağmen Bindiler zamanla dönüşüm geçirmiş ve bazı insanlar için popüler aksesuarlar ve moda deyimleri olmuştur. Örneğin, pek çok Western ünlüsü bindi kullandıkları için kültürel ihraz ile suçlanmışlardır. (ç.n. ihraz: kendine mal etme)

Geleneksel olarak; alnın ortasında, kaşlara yakın kısımda, kırmızı, parlak bir nokta olarak uygulanır. Ancak bindiler üzerine yerleştirilmiş bir mücevher parçasıyla farklı renklerde de olabilirler. Birçok kişi, kırmızı bindi ile Tanrılara kan kurban verme antik geleneğini ilişkilendirir.

Kırmızı bindili Hindu kadın

Şunu belirtmek ilginçtir ki; antik Aryan toplumunda damat gelininin alnına nikâh işareti olarak bir ‘tilaka’ (uzun dikey işaret) yapar. Günümüz uygulamaları bu geleneğin bir uzantısı olabilir. Anlamlı bir şekilde, Hint bir kadın dul kaldığında bindi ve evli kadınlara özgü diğer takıları kullanmayı bırakır.

hint düğünlerinin bir parçası olan Sindoor (geleneksel bir makyaj pudrası) uygulama ritüeli (CC BY SA 3.0) Bunun (ve kırmızı bindinin) kullanımının kesilmesi genelde dul kalmaya işaret eder.

“Altıncı Çakra” ve Hint Kültüründeki Önemi

Kaşların arasındaki bölgenin, ‘komut’ anlamındaki ajna diye bilinen altıncı çakra ve görünmez bilgeliğin merkezi olduğuna inanılır. Tantra inancı meditasyon sırasında omurganın tabanından başa doğru gizli enerjinin yükseldiğine inanır ve ajna bu etkili enerjinin dışa açılan yeridir. Kaşların arasındaki kırmızı noktanın insan vücudundaki enerjiyi tuttuğu ve konsantrasyonun çeşitli seviyelerini kontrol ettiği söylenir. Ayrıca yaratımın temelindeki merkez nokta da kendisidir ve talih ve iyi şansın sembolüdür.

Tanrıça Lakshmide bindi kullanır

Hindu geleneği bütün insanların üçüncü bir iç gözü olduğuna dayanır; üçüncü göz içsel maneviyata odaklanırken, iki fiziksel göz dış dünyayı görmede kullanılır. Kırmızı nokta, kişinin düşüncelerinin merkezine Tanrıyı koymayı sürekli hatırlatan bir dindarlığı belirtir.

Rajasthan’danajna çakrasını tasvir eden 18. Yy illüstrasyonu

Değişen Anlamı

Göz alıcı bindi, bütün vücut takılarının görsel olarak en büyüleyicilerinden biridir. Hindular kaşların arasındaki bu dekoratif işarete büyük önem verir. Eski çağlardan beri insan vücudunda büyük bir sinir noktası olarak kabul edilen bir nokta.

Kırmızı bindili Hindu kadın

Evliliğin kutsal bir işareti olan kırmızı bir noktadan başka, evlilik kurumunun toplumsal statüsünü ve kutsallığını güvence altına aldığı düşünülmektedir. Hintli bir gelin, kocasının evinin eşiğinden parlak kıyafetler ve takılarla ve refahın müjdecisi olduğuna inanılan kırmızı bir bindiyle geçiyor. Bu, ailenin refahı ve soyunun koruyucusu olarak bir yer bahşediyor.

Modern zamanlarda Bindi’nin sembolizmi artık sıkı sıkıya bağlı olmasa da, bir güzellik aksesuarı veya kadın modasının bir parçası olarak Büyük oranda kullanılır. Geleneksel olarak, kırmızı nokta inek kanı ve kirinden yapılır; gerçi bu değişti bile. Şimdi, çoğu Hindu kadın onun yerine bir mücevher kullanmayı tercih ediyor.

Bangalore, Hindistan’da sarı bindi kullanan bir erkek

Modern bindinin cinsiyet sınırları bulunmuyor: erkekler de kadınlar kadar kullanabiliyor. Bazı modern erkekler bunu, dini ibadetlerinde, düğünlerde, festival ortamlarında, yurtdışına çıkarken ya da bir tatilden dönerken kullanıyorlar. Tersine son zamanlarda erkeklerin tilaka kullanma geleneği azalıyor – şimdi pek çok kadın erkeklerden daha fazla bu takıyı kullanıyor.

Modern bir gelin

Diğer değişiklikler; evli kadınlar kırmızı bindi kullanırken, bazı bekar kadınların siyah kullanmasında görülüyor.  Günümüzde kadınlar sıklıkla sarileriyle uyumlu renkte bindiler kullanıyor. (Sari: Hintli elbisesi)

Nepal, Chitwan Bölgesi, Narayangarh’da siyah bindili kadın güvenlik görevlisi

Bir Kültürü Kendine Mal Etme

Elle mükemmel yuvarlak şekli elde etmek için önemli uygulama gerekir. Ama modern zamanlarda (ve değişen modayla)kadınlar farklı model ve desenler deniyorlar. Bazen ‘kırmızı nokta’ sadece bir kırmızı nokta olmuyor; düz, dik bir çizgi ya da oval, bir üçgen ya da ince uçlu bir iğneyle yapılmış, altın ve gümüş tozlarıyla, boncuklarla süslenmiş ve parlak taşlarla kaplanmış minyatür bir sanat işi.

Modern süslenmiş bir bindi

Bindi son yıllarda, Güney Asya dışında da popüler oldu ve ünlüler ile diğer insanlar tarafından sık sık moda deyimi olarak da kullanılıyor. Geleneksek bindiyi kullanan bazı erkek ve kadınlar bu kültürü kendilerine mal etmekle tenkit ediliyorlar; ama büyük ihtimalle Western gösteri endüstrisinin ve tüketim toplumunun tek derdinin para olduğunu fark edemiyorlar ve maalesef ahlaki ve geleneksel değerler kar adına hızla kaybolmaya meylediyor.

Bindi kullanarak pek çok tartışma yaratan 3 ünlü kadın

 

Çeviri ve Düzenleme: Begüm İltan

Kaynak: ancient-origins “Bindi: Investigating the True Meaning Behind the Hindu Forehead Dot

References:

Caron, M. (n.d.) Bindis: Their History & Meaning. Available at: http://blog.sivanaspirit.com/bindis-their-history-and-meaning/

Das, S. (2016) Bindi: The Great Indian Forehead Art. Available at: http://hinduism.about.com/od/bindis/a/bindi.htm

Desai, V. (1996) FAQ: What does the red dot on the forehead mean? Available at: http://www.hindunet.org/srh_home/1996_9/msg00176.html

COMMENTS

DISQUS: 0
15000onon