Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

1000 Yılını Denizin Derinliklerinde Geçiren Ayaklı Kilise Yeniden İnşa Edilecek

0 8

İsveçliler henüz daha yerleşip kurulmaya başlamadan yüzyıllar önce Kutsal Roma İmparatoru Jüstinyen, yeni fethedilen bölgelere ayaklı kiliseler göndererek kendi uyarlamasını yaptı.

bizans kilisesi

Şimdiyse bu Ikea-tarzı kiliselerden, taşındığı geminin batmasıyla bin yılını denizin altında geçirmiş olan bir tanesi Oxford’ta ilk kez olarak tekrardan inşa edilecek.

Bizans Kilisesi, Ashmolean Sanat ve Arkeoloji Müzesi’nde Haziranda açılan Fırtınalar, Savaşlar ve Gemiz Enkazları: Sicilya Denizlerinden Hazineler Sergisinin bir bölümü olarak gösterimde olacak.

Serginin eş küratörü Paul Roberts, ‘ Sergideki her şey denizin altından olacak. Daha önce yapılanlardan çok daha farklı bir şey bu. Tüm bu eşya ve insan akımları denizin altında, yeryüzünde bırakmadıkları bir şekilde kendi etkilerini bırakmışlar.’, dedi.

Geçmişi yaklaşık milattan sonra 550 yılına dayanan taşınabilir kilisenin kalıntıları en ilgi çekici sunumlar arasında. Oxford Üniversitesine bağlı olan Müze, kiliseyi tekrardan 6 kadar sütununu ve ‘ambon’ olarak bilinen antik bir minberi kullanarak inşa edecek.

Şimdiye kadar hiçbir müze parçaları birleştirip tekrardan kurmaya teşebbüs etmemişti ve Ashmolean müdürü Alexander Sturgis, mobilyaları monte etmekten daha kolay olmasını umduğunu söyledi.

İlgili Yazılar
1 252

Jüstinyen, esas yer olan Konstantinopolis’den, İtalya ve Kuzey Afrika’daki yerleşim yerlerine Hristiyanlığı düzenlemek ve güçlendirmek adına kilisenin iç kısmı için mermer ve kilisenin yapımı için imparatorluğun öte yanına taşlar taşıyan ‘Naves Lapidariae’ olarak bilinen gemiler gönderdi. Oralarda bir yapının içinde, yerel malzemelerle bir araya konuluyorlardı. Dr. Roberts, ‘Gücünü kiliseler inşa ederek göstereceksin. O da ayaklı –Ikea- kiliselerini yolladı.’, dedi.

Tamamlanmış yapıların kalıntıları halen İtalya Ravenna’da, Kıbrıs ve Libya’da günümüze kadar dayanmışlardır. Fakat gemiler o kadar ağırmış ki dengelerini kaybedip fırtınalı havalarda alabora olmuşlar. Sergideki kalıntıların tam olarak nereye yöneldikleriyse tam olarak net değil.

Bir kilise bazilikasının önceden hazırlanmış yüzlerce mermer parçası Sicilya kıyılarındaki bir gemi enkazında Alman arkeolog Gerhard Kapitan tarafından 1960 larda bulundu ve birçoğu saklanıyor. Hala bir çok kalıntı denizin altında. Sergi, geçen 60 yıl boyunca su altı arkeologları tarafından Sicilya kıyılarında yapılanbaşka keşifleri de kapsayacak.

Fenike, Yunan ve Norman gibi kültürleri de içeren 200 kültür objesinin arasında bir zamanlar Roma savaş gemilerinin başına ve savaşçıların kasklarına monte edilen bronz bir şahmerdan da yer almakta.

Şahmerdan, milattan önce 241 yılında Romalılar ve Kartacalılar arasında gerçekleşen, en sonunda Romalıların kazanıp Akdenizde ki hâkimiyetlerini güvenceye aldıkları Aegates Adaları Deniz Muharebesi’nin tam yeri belli etti.

Gelecek yıl Oxford’da gerçekleşecek bir başka büyük sergi ise özel bir koleksiyondan Andy Warhol’un nadir görülen yüzden fazla eseri olacak.

Norman Rosenthal tarafından organize edilen sergi, Warhol’un tüm kariyerini, ironik bir açıyla söz yazarı Paul Anka, Maria Shriver ve Batı Alman Şansölyesi  Willy Brandt’ın da dahil olduğu baskı portresiden deneysel eserlerinin olduğu son 10 yılına kadar içerecektir.

 

Haber Düzenleme: İpek Metehan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.