Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Bebeklerin Koruyucusu “Köpek Aziz Guinefort”

0 16

Hiçbir köpeğin aziz olduğunu duydunuz mu? Gerçekten de oldu!

Aziz Guinefort belki de en olağanüstü Hristiyan azizlerden biriydi. Bu eşsiz 13. yüzyıl azizi bir insan bile değil, bir tazıydı. Guinefort’un ölümüne sebep olan bir bebeği cesurca koruması ve mezarında mucizelerin meydana geldiği haberleriyle, Guinefort ‘ bebeklerin koruyucu azizi’ ilan edilmişti.

Aziz Roch

Bir kaynağa göre, Guinefort’un hikayesi, köpeklerin koruyucu azizi olan Roch’un hikayesinden başlamaktadır. Roch, hayatı boyunca hastaları iyileştirmeye çalışmış, bununla birlikte bu insanlarla olan etkileşimi, azizin de veba kurbanı olmasıyla sonuçlanmıştır. Daha sonrasında, ölüme terk edildiği bir ormana sürülmüştür.  Anlaşılan o ki, Roch iyileşene kadar da ona kendisine yiyecek getiren köpeği Guinefort idi.  Sahibi öldüğünde ise soylu bir ailenin yanında yaşamaya başlamıştı.

DÜNYA’NIN EN AKILLI 10 HAYVANI

Aziz ve köpeğinin arasında hoş bir bağlantı var gibi görünürken bu bağlantıda pürüz çıkaran durum Guinefort, 13. yüzyılda ortaya çıkmış bir aziz köpek hikayesi iken Aziz Roch’un bir sonraki yüzyılda yaşamış olmasıdır. Bu durum da, iki figürün birbiri ile bağlantılı olduğu ihtimalini düşürmektedir.

aziz-roch

Guinefort’un Hikayesi

Guinefort’un hikayesi 13. yüzyılda yaşamış ortaçağ tarihçisi ve kehanetçisi Stephen de Bourbon tarafından yazılan De Supersticione adlı eserde bulunabilir. De Bourbon,  Aziz Guinefort’un hikayesine rastladığı sırada büyüye karşı vaaz verdiği ve itirafları dinlediği yer olan Lyon, Fransa’da olduğunu bildirmektedir. Zamanında birçok kadının çocuklarını Aziz Guinefort’a götürdüklerini duyup konuyla ilgili daha fazla araştırma yapmaya karar vermişti.

Kadim Dostumuz Köpekler İle İlk Tanışmamız

De Bourbon, Aziz Guinefort’un bir şatonun kim olduğu belli bir efendisinin tazısı olduğunu tespit etmiştir. Bu şato, Villeneuve adında bir yere yakın Villars-en-Dombe efendisine ait bir arazideydi. Efendinin bir erkek bebeği bir de eşi vardı. Bir gün, efendi, eşi ve bebeğin dadısı, bebeği beşiğinde bırakarak şatodan ayrılırlar. Onlar uzaklarda iken o zamanların kötü bir geleneksel simgesi olan bir yılan, şatonun içerisine girip bebeğe doğru ilerler. Bebekle birlikte kalan Guinefort ise, yılanı görür ve ona saldırır. Mücadelenin sonrasında yılanı öldürmeyi başarır ve onu beşikten atar. Bununla birlikte, yılanın kanı beşiğe bulaştığı gibi Guinefort’un ağzı ve başına da bulaşır.

hikayenin-cizimi

Bebeğin dadısı şatoya geri döner ve kanlı karmaşayı görür. Guinefort’un bebeği öldürdüğünü ve parçaladığını düşünerek bebeğin annesini alarma geçirecek şekilde ağlamaya başlar. Anne de bebeğinin odasındaki sahneyle karşılaştığında eşini odaya getirecek bir çığlık atar. Efendi kılıcını çeker ve Guinefort’u öldürür. Üçü de beşiğe yaklaşır ve bebeğe bir şey olmadığını, uyuduğunu ve yılanın Guinefort tarafından öldürüldüğünü görürler. Sadık köpeğe yaptıklarından utanıp cesedini şatonun kapısı önüne koyarlar, üzerine büyük bir taş yığını yerleştirirler ve yakınlardaki ağaçları anısına dikerler.

painting-of-guinefort-canlandirmasi

İlgili Yazılar
1 250

Şehit Sayılması

Daha sonra yerli köylüler köpeğin hikâyesini duyunca yeri ziyaret etmeye başlarlar ve bunun onlar adına aracılık edeceği umuduyla köpeği şehit sayarlar.  De Bourbon, köylülerin, “Şeytan tarafından sıklıkla baştan çıkarıldıklarını ve aldatıldıklarını böylece köylüleri hataya sürükleyebileceğini’” söylüyor. Ancak, mezarının bulunduğu yerde birçok mucizenin gerçekleştiğine dair haberler verildi ve sonunda yerliler onu bebeklerin koruyucu azizi ilan ettiler.

Aziz Guinefort Katolik Kilisesi tarafından asla tanınmamış olsa da, (örneğin, Bourbon’un çalışması, kilise hiyerarşisi tarafından yapılan bir çeşit karşıtlığı göstermektedir), kutsal köpeğin sadık takipçileri, 20. yüzyılda ona saygı göstermişlerdir.

İlk fotoğraf: Aziz Guinefort’un hikayesini gösteren bir resim

Büyük İskender’in Büyüleyici Hayvanları: Filler, Tavus Kuşları ve Atlar

Çeviri: Gülnihal Kafadar

Kaynak: ancient-origins

By Wu Mingren

References

ChurchPOP Editor, 2017. Man’s Best Saint? The Bizarre Story of the Canine Folk Hero St. Guinefort. [Online]
Available at: https://churchpop.com/2016/09/30/mans-best-saint-the-bizarre-story-of-the-canine-folk-hero-st-guinefort/

de Bourbon, S., De Supersticione [Online]
[Hyams, P. (trans.), 1877. de Bourbon’s De Supersticione.]
Available at: http://sourcebooks.fordham.edu/halsall/source/guinefort.asp

de Courtecadeno, M. v. T., 2006. Guinefort: The Sainted Dog of France. [Online]
Available at: http://www.florilegium.org/?http%3A//www.florilegium.org/files/ANIMALS/Guinefort-art.html

Dickey, C., 2013. A Faithful Hound. [Online]
Available at: http://www.laphamsquarterly.org/roundtable/faithful-hound

Lynn, M. R., 2017. The Cult of Guinefort: An Unusual Saint. [Online]
Available at: http://www.ultimatehistoryproject.com/the-cult-of-guinefort-an-unusual-saint.html

Weir, A., 2017. A Holy Dog and a Dog-headed Saint. [Online]
Available at: http://www.beyond-the-pale.co.uk/dogsaints.htm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.