Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

BALİNALARI İZLEMEK İÇİN EN İYİ 10 YER

0 31

Bu dev balinaları açık denizde izlemek kadar harika ve unutulmaz bir tecrübe daha yoktur. Bu yüzden balinaları yakından izlemeniz için en iyi 10 yeri araştırdık!

 

1. Glacier Körfezi Ulusal Parkı, Alaska

glacier-korfezi-ulusal-parki-alaska

Daha önce dünyanın en iyi buzulları olan Margeri Glacier’ den bahsederken bu parktan söz etmiştik. Ama bu yer aynı zamanda Kambur Balinaları izlemek için önemli bir konuma sahip. Balina izleme turlarını düzenleyen sadece bir kaç firma mevcuttur.

 

2. Husavík, İzlanda

husavik-izlanda

İzlanda Avrupa’nın balina izleme başkentidir. Balinaları İzlanda’da izlemenin en iyi yeri Husavik’ in kuzey kasabasıdır. Bu küçük kasabadaki iki büyük şirket balina turları düzenliyor.  Burada Kambur, Minke, Mavi balinaları ve daha fazlasını görebilirsiniz!

 

3. Kaikoura, Yeni Zelanda

humpback_kaikoura

Kaikoura Yeni Zelanda’ da balinaları izlemek için harika bir yer olarak bilinir. Ve birçok turist bunun için bu şehre geliyor.  Burada Kambur, Cüce, Katil (Orka) balinalarının yanı sıra çok sayıda yunus ve fok balığı görebilirsiniz.

 

4. Hawaii

hawai-balina

Hawaii gidilecek romantik bir yer ve muhteşem plajları ile bilinir. Ama maceracı gezginler için aktif yanardağları ve balina izleme turları ile daha da ilgi çekici bir yer. Kambur Balinalar veya Hawaii yerlilerin değişiyle Kohola’lar,  genellikle Hawaii adalarında etrafındalardır. Buradaki adalardan kalkan birçok tur vardır.

 

5. PuertoMadryn, Arjantin

arjantin-balina

Puerto Madryn Patagonya bölgesinde bulunan Valdes yarımadasının yakınlarında bir şehirdir. Valdesyarımadası Güney Gerçek balinasının, Katil balinasının (Orka) yanı sıra yunus balığı, ayıbalığı ve deniz filini izlemek için mükemmel bir yerdir. Hatta bazen balinaları kıyıdan bile izleyebilirsiniz!

 

İlgili Yazılar
1 252

6. Hermanus, Güney Afrika

guney-afrika-balina

Hermanus ve Walker koyunda balinaları izlemenin en iyi sezonu Haziran ile Kasım ayları arasındadır. Bu dev hayvanları mümkün olduğu kadar yakından izlemekiçin tekne gezisi yapılabilir, ama aynı zamanda onları plajda veya kayalık yerlerde bulabilirsiniz. Hermanus ve Walker Koyu bu balinaların üreme alanıdır.

 

7. Azorlar

azorlar

Azorlar Portekiz’in iki özerk bölgesinden biridir. Dokuz volkanik adadan oluşur ve Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alır. Azor, özellikle birçok balina türüne ve yunuslara ev sahipliği yapmakta, ancak Mavi balina ve Orkaları izlemek için en iyi yer olarak bilinir.

 

8. Santa Barbara, Kaliforniya

santa-barbara-balina

Balinalar Kaliforniya eyaletinin tüm sahillerinden izlenebilir ve bunun için bilinen en iyi yer Santa Barbara’dır. Mavi balinalar, Kambur balinalar ve hatta Cüce Balinalar tekne yolculuklarında izlenebilir.

 

9. Vancouver adası, Britanya Kolumbiyası, Kanada

kanada-balina

Vancouver adası Gri, Orka, Kambur, Minke balinalarını ve hatta diğer deniz memelilerini izlemek için önemli bir yere sahip.

 

10. Cabo San Lucas, Meksika

meksika-balina

Dünyanın en güzel doğal kemerlerinden birine ev sahipliği yapan  El Arco De Cabo San Lucas ‘tan bahsetmiştik. Aynı zamanda Meksika’da bulunan Baja Kaliforniya yarımadasının deniz kanosu yapmak için mükemmel bir yer olduğundan söz etmiştik. Bu yarımada aynı zamanda balinaları izlemek için harika bir yer. Burada Kambur, Gri, Mavi ve Cüce balinaları kuzeyin soğuk sularından ( Alaska ve Sibirya) Meksika yakınındaki sıcak sulara göç ederlerken görebilirsiniz. Orada size eşlik etmekten keyif duyacak birçok balina izleme tekne turları var.

 

Haber Düzenleme: Kamala Ahmadova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.