Baklavadan Yapılan ‘Çingene Kızı’ Dünya Rekoru Kırdı

Baklavadan Yapılan ‘Çingene Kızı’ Dünya Rekoru Kırdı

Gaziantep'te 'Çingene Kızı' figürlü mozaik baklava “Dünya Çocuk Rekorları Denemesi’’ kapsamında 39,5 metrekare ile dünya rekoru kırdı. Bir alışveri

Gaziantep mutfağı UNESCO’nun 9 kentlik listesine girdi
Gaziantep’te Bulunan Dülük Antik Kenti’nde Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı
Zeugma’dan Çıkarılan “Fıstık Salkımlı” Heykel 85 Yıl Sonra Kendi Evinde

Gaziantep’te ‘Çingene Kızı’ figürlü mozaik baklava “Dünya Çocuk Rekorları Denemesi’’ kapsamında 39,5 metrekare ile dünya rekoru kırdı.

Bir alışveriş merkezinde gerçekleşen rekor denemesinde 708 kilo baklava kullanıldı. 100 çocuğun ve birçok sanatçının çalıştığı baklavadan mozaik rekor denemesin de, 39,5 metrekare ile Dünya Çocuk Rekorları denemesi tescil edildi.

GAZİANTEP'TE ÇİNGENE KIZI FİGÜRLÜ MOZAİK BAKLAVA “DÜNYA ÇOCUK REKORLARI DENEMESİ’’ KAPSAMINDA 39,5 METREKARE İLE DÜNYA REKORU KIRDI. (LİDER OLGUN - ORHAN ERKILIÇ/GAZİANTEP-İHA)

GAZİANTEP’TE ÇİNGENE KIZI FİGÜRLÜ MOZAİK BAKLAVA “DÜNYA ÇOCUK REKORLARI DENEMESİ’’ KAPSAMINDA 39,5 METREKARE İLE DÜNYA REKORU KIRDI. (LİDER OLGUN – ORHAN ERKILIÇ/GAZİANTEP-İHA)

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Dünya rekorunu baklava ile yaptıklarını belirterek, “Baklava baklava olalı böyle bir renge girmemişti. Nasıl dünyanın 7. Rekabet eden şehri isek, şimdi de dünya rekoru denemesini baklava ile yapıyoruz. Zeugma ve Çingene kızı ile yapıyoruz. Buradan biz farklıyız diyoruz. Biz geçmişten aldığımız güçle geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

baklavadan-cingene-kizi

Mozaik baklavanın 6 aylık bir hazırlık aşamasından sonra meydana getirildiğini belirten Uluslararası Mozaik Sanatçıları Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, “ 5 günlük bir uygulama ile meydana getirdik. Bu çalışma Gaziantep’in kültürel değerlerinden antik dönem sanatı mozaik ile baklavamızın bir araya sanatsal bir görünüm ortaya çıktı. Bu çalışmayı birbirinden deneyimli ekip arkadaşlarımızla birlikte yaptık’’ şeklinde konuştu.

baklava-mozaik

Gaziantep Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Mustafa Sancar ise, “Antep’in simgesi olan Çingene Kızın ve Baklava, Amacımız bunları bir araya getirmekti. Bu çalışmada da başarılı olduğumuzu düşünüyorum’’ diye konuştu.

Rekor denemesinde 708 kilo baklava kullanıldı. 100 çocuk çalıştı, baklavadan mozaik 39,5 metrekare olarak tescillendi.

cingene-kizi-baklava

Kaynak: bursahakimiyet

1600 Yıllık Azize Mozaiğini Koruyamadık…

COMMENTS

DISQUS: 0

HABER BÜLTENİ

15000onon