Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Bahçesinde Bulduğu Lahdi 30 Yıl Korudu

0 14

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bir vatandaşın 30 yıldır bahçesinde koruma altında tutuğu mermer lahit, Roma Hamamı önüne taşındı.

bahçesinde lahit

İlgili Yazılar
1 252

Kaplıca Mahallesi’nde yaşayan Mustafa Doğan (64), yaklaşık 30 yıl önce evinin temelini kazarken mermer bir lahit buldu. Tarihi bin 500 yıl öncesine kadar uzanan lahit, bugüne dek Doğan’ın gayretleriyle bahçesinde korundu. Doğan’ın başvurusuyla müze müdürlüğü yetkilileri tarafından teslim alınan lahit, ilçede kazı çalışmaları devam eden Roma Hamamı yerleşkesine nakledildi.

Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yıl önce yaptığı evin temelini kazarken lahidi bulduğunu ve bahçesinde muhafaza ettiğini belirtti.

Lahidin orijinalliğinin bozulmaması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ifade eden Doğan, ”Yozgat Müze Müdürlüğü ile irtibata geçtik. Görevliler gelip lahidi inceledi. Roma Hamamı kazı çalışmalarının da devam etmesiyle birlikte lahidin orada daha güzel sergileneceğini, gelen turistlerin görebileceğini söylediler ve oraya intikali sağlandı. Lahidi 30 yıl bahçemizde muhafaza ettik, yağmurdan, kardan korunması için üzerini zaman zaman örttük. Tarihi bir değeri olan lahide gözümüz gibi baktık” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.