Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Aylık Yapılacak Enjeksiyonlar HIV’li İnsanlar İçin Umut Olabilir

0 15

Günlük alınan haplar, HIV taşıyan insanlar için artık geçmişte kalacak bir şey olabilir. Uzun etkili bir enjeksiyonun, virüsün geri dönmesi ve tekrar bulaşmasının önlenmesinde standart hap temelli antiretroviral tedavi ile (ART) aynı derecede iyi olduğu bulundu.

İki yıldır yapılan ve HIV hastası olan 286 kişinin dahil olduğu bir çalışmanın sonucunda sekiz haftada bir uzun etkili tedavide enjeksiyon alnların yüzde 94’ü virüsü kontrol altında tuttu ve kanın her mililitresinde virüsün 50’den az kopyası olduğu tespit edildi. Enjeksiyonun aylık formu, enjeksiyon alanların yüzde 87’sinde etkili oldu, standart ART hapları ise ilacı alanların yüzde 84’ünde işe yaradı.

Sonuçlar bugün Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Joseph Eron tarafından Paris’teki Uluslararası AIDS Derneği’nin bir konferansında açıklandı.

Birleşmiş Milletler HIV / AIDS Programı’ndan Mahesh Mahalingam “Bu, ileriye doğru atılmış büyük bir adım” dedi. “Bu, her gün hap almak zorluğunu ortadan kaldırmaya ve ve HIV ile yaşayan insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olacaktır.”

Yavaş salınım

Tedavi, cabotegravir ve rilpivirin adı verilen iki antiretroviral ilaç süspansiyonudur. Kalça içine enjekte edildiğinde, ilaçlar kas lifleri arasında toplanır ve yavaşça kan dolaşımına karışır. Projeye liderlik eden farmasötik firması Janssen’dan Peter Williams, “Tek bir doz 48 hafta veya daha fazla sürebilir” diyor.

İlgili Yazılar
1 254

Sadece iki kişi enjeksiyon yaptırmaktan vazgeçti. Bazıları enjeksiyon bölgesinde ağrı bildirse de, hemen hemen tüm katılımcılar, hap kullanmayla karşılaştırıldığında, enjeksiyondan memnun olduklarını söylüyor.

Enjekte edilen bir ART, daha kaotik bir yaşam tarzına sahip kişiler veya HIV stigmasının insanları hap alırken görüldüklerinde endişelendikleri durumlarda özellikle yararlı olabilir, diyor Williams. “Kaçının bu rotaya gitmek istediğini zamanla görülecek.”

Maryland’daki ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünden Anthony Fauci, “Bana göre, bu bir süredir yöneldiğimiiz doğrultuda bir adım” diyor. “En çok da, hap tedavisine alışmakta zorluk çeken insanlar için çok faydalı. Bu şekilde, hiçbir şey tükenmez.”

İngiltere’de Terrence Higgins Vakfı yardım direktörü Michael Brady de aynı fikirde. “Enjekte edilebilir tedavi ihtimalini karşılıyoruz, bu da seçimi daha da artıracak ve birçoğu için tablet almaktan daha uygun olacaktır,” diyor.

Çeviri: Beyza ÇİFTÇİ

Kaynak: Ankara Escort

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.