Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

AVRUPANIN EN ESKİ ŞEHRİ PLOVDİV’DE TOPLU MEZAR BULUNDU

0 22

Bulgaristan’ın güneyindeki Plovdiv şehrinde bulunan büyük kilisenin zemin mozaikleri katmanları arasında içinde 18 definin bulunduğu bir toplu mezar keşfedildi. Bulgar özel haber ajansı BGNES, mezarların bu büyüleyici tapınağın orta sahınında bulunduğunu açıkladı ve bu keşifle ilgili de bir video yayınladı.

plovdiv-2

Keşif, eski hristiyan bazilika arazisinin tümünün kazılara açılmasının ardından gerçekleşti. Bazı mezarların 10 ila 11. yüzyıla dayandığı belirtildi. Arkeoloji ekibi aynı zamanda etrafı ve kubbesi mermerle kaplı olan bazilikanın mihrabını da ortaya çıkardı. Temmuz 2016’da, arkeologlar tarafından toplamda bazilikanın 9 büyük mermer kolonu da keşfedildi.

plovdiv-3

Bu büyük bazilikanın kalıntıları Plovdiv şehir merkezinde bulunuyor. Kazıların sonlanması ve bazilikanın restorasyonundan sonra, bu tarihi kilisenin etrafının yayalar için bir meydana dönüştürülmesi planlanıyor. Bütün bu projeyi Plovdiv Belediyesi üstleniyor. 2015 yılında başlayan restorasyon projesi sonucunda iki harika zemin mozaiği katmanı ve arkeolojik buluntular elde edildi. 2015 sonbaharında ise, kilise kazısında çalışan arkeologlar ve restorasyon görevlileri yeni ve ilgi çekici birçok keşif daha yaptılar.

plovdiv-4

İlgili Yazılar
1 252

Plovdiv Bazilikası 1980’de bulunmuş olsa da, kalıntıları ve zemin mozaikleri koruma amaçlı toprak ve kum ile tekrar gömülmüştü. Mozaiklerin alt katmanının harç ile kaplanmış olması, arkeologlara, bunu üzerinde kuş tasviri bulunan yeni mozaikler yaratabilmek için yaptıklarını düşündürdü. Mozaiklerle kaplı alan ise tam 700 metre kare. Renkli mozaiklerde 5. yüzyılın ikinci yarısında popüler olan geometrik şekiller ve kuş imgeleri yer alıyor. Bu mozaiklerden yola çıkarak bazilikanın da M.Ö 5. yüzyıla dayandığı iddia ediliyor. Barbar istilalar sonucu 6. yüzyılın ortasında yok edildiği, sonrasında ise benzer şekilde, benzer ebatlarda ve fonksiyonda yeniden inşa edildiği düşünülüyor.

plovdiv

Avrupa’nın en eski şehri olarak anılan Plovdiv tarih öncesi zamanlarda kuruldu ve gelişti. M.Ö 342’de, Makedonya Kralı Philip tarafından ele geçirildi ve adı Philippopolis olarak değişti. Daha sonra, ilk Bulgar İmparatorluğu’na geçti, Malamir ile ise tamamen Bulgaristan toprağı haline geldi. Günümüzde ise bu antik yerleşim bölgesi, Nebet Tepe Arkeolojik Koruma Alanı olarak biliniyor. Buradaki diğer eşsiz buluntular arasında ise antik gizli tünel ve büyük su rezervleri bulunuyor.

toplu-mezar

Çeviri: Sinem Özeroğlu

Kaynak: archaeologyinbulgaria

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.