Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Artemis Tapınağı’nın Bir Benzeri Hatay’da Bulundu

0 31

1932 yılında Hatay’da ilk olarak Fransızların keşfettiği, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen tapınağı gün yüzüne çıkarma çalışmaları devam ediyor. Tapınağın, “Efes’teki Artemis Tapınağı, Didim’deki Apollon Tapınağı gibi büyük boyutlu tek bir yapı” olduğu bildirildi.

Kazı Başkanı ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğretim üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir, kazı çalışması yapılan bölgenin 1932 yılında Princeton Üniversitesi’nce “tapınak” olarak isimlendirildiğini ancak sonrasında tapınağa dair hiçbir çalışmanın başlatılmadığını ifade etti.

Yapıyla ilgili ilk kez 2011 yılında çalışmalara başlandığını ifade eden Pamir, dört yıl önce tapınakta temizlik çalışması ve mekân dokusunun tespiti için jeofizik araştırmaları yaptıklarını söyledi.  2013 yılında kazı yapılması kararı alındıktan sonra bu yıl ikinci sezon kazılarına başlanan tapınağın, yapısı ve büyüklüğüyle Türkiye’de ender boyutlara sahip yapılardan bir tanesi olduğunu tahmin ediliyor.

İlgili Yazılar
1 250

hatay kazı

Doç. Dr. Pamir ayrıca “Efes’teki Artemis Tapınağı, Didim’deki Apollon Tapınağı gibi büyük boyutlu tek bir yapı. Şu anki tespit edebildiğimiz ölçülerine göre kuzey- güney yönünde 105 metre, doğu-batı yönünde 75 metre. Kendine özgü bir mimarisi var” diyerek tapınağın önemine dikkat çekti.

 

Kaynak: kulturservisi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.