Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Arkeolog Eksikliğinin Olumsuz Etkileri !!!

0 33

“Ülkemizin dünya turizmindeki yerinin ve öneminin pekiştirilmesi kültür turizminden geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti toprakları birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle kültür turizmi potansiyeli yüksek bir ülkedir.

arkeolog eksikliği

Kültür turizmindeki başarı öncelikle tarihi ve kültürel mirası gün yüzüne çıkarmaktan geçmektedir. Oysa müzelerdeki arkeolog eksikliğinden yavaş ilerleyen kazılar ülkemizin bu alanda hızla gelişmesine engeldir.

İlgili Yazılar
1 252

Arkeologları sadece kazı yapan bir meslek mensupları olarak görmemek gerekmektedir. Özellikle müzelerde de ciddi oranda arkeolog ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü müze uzmanları arkeolojik araştırmalara yetişememekte, depolardaki eserlere gerekli zamanı ayıramamakta sadece günlük bürokratik işlerle uğraşmaktadır. Hatta bir müze müdürünün mevcut personelinin yetersiz olduğu, bu nedenle kurtarma kazılarına dahi yetişemedikleri geçtiğimiz aylarda ulusal basında yer almıştır.

işsiz arkeolog

Bu konuda alınacak en önemli tedbir arkeolog istihdamıdır. Her yıl üniversitelerin arkeoloji bölümünden mezun olan arkeologların sayısı yaklaşık 2.850 iken yılda atama sayısı bu sayının yüzde 1′i bile değildir. Şu anda toplam mezun sayısı 12.000 den fazla iken Haziran 2014′te sadece 9 kişi alınmıştır. Üniversitelere umutla giren ancak mezun edildikten sonra adeta kaderine terk edilen gençlerimiz en verimli çağlarında işsizliğe mahkûm edilmektedir. Bu durum arkeoloji mesleğinin de değer kaybetmesine neden olmaktadır.”

 

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Erkan AKÇAY (Şubat 2015)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.