Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Antik Çin’de Baykuş İmgesi ve Liu He’nin Mezar Buluntuları

0 18

Nanchang Daily gazetesinin haberine göre, İmparator Liu He’nin Haihunhou mozolesindeki mezarında sürdürülen kazılar sona ererken, eşinin mezarındaki arkeolojik çalışmaların önümüzdeki yılın ilk yarısında başlaması planlanıyor.

2 numaralı mezar olarak anılan eşinin mezarı hasar gördüğü için uzmanlar, acil kurtarma kazısına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Liu He, Batı Han Hanedanı (M.Ö. 206-M.S.24) döneminde hükümranlığı en kısa süren imparatordur. Tarihi yazıtlar, 16 eşi ve cariyesi olduğunu gösteriyor ancak bir imparatoriçenin olup olmadığını ya da imparatoriçenin kim olduğuna dair bir kayıt bulunmuyor. Bir imparatoriçenin adlandırılması imparatorluk evinde önemli bir siyasi karar olduğundan, uzmanlar Liu’nun imparatoriçesinin olmadığını tahmin ediyorlar. İki numaralı mezarın kime ait olduğuna dair gizem, gelecek yıl yapılacak kazılarla ortaya çıkarılabilir.

Liu He’nin yeşim mührü, nadir bulunan baykuş sembolü tarzında yapılmış.

Kazılarda ortaya çıkarılan ve Liu’ya ait olduğu anlaşılan yeşim mühür, mezar sahibinin kimliğini netleştirdi.Üzerine Çince karakterlerle “Liu He” yazılmış yeşim mühür, Han Hanedanı’nda (M.Ö.206-220) yaygın olarak görülen 2,1 cm uzunluğunda ve 1,5 cm yüksekliğinde bir kare mühürdür.

Liu He’ye ait yeşim taşından mührün ön kısmı
Liu He’ye ait yeşim taşından mührün ön kısmı

Yakın zamanlı arkeolojik bulgulara göre, Liu He’nin yeşim mührünün bir pirinç fasulyesi ya da bir baykuş figürü olduğuna inanılıyor. Canlı detaylar, Han Hanedanı’nın zarif işçiliğini gözler önüne seriyor ve Han Hanedanı arkeolojik alanında ilk kez baykuş sembollü yeşim bir mühür bulunduğu belirtiliyor. 

Aslında, baykuş imgesi antik Çin edebiyatında çok erken dönemlerde ortaya çıkmıştır. Klasik Şarkılar Kitabı’nda bir metinde, bir anne kuşun yavrusunun bir baykuş tarafından yakalandığını görerek derin panik ve üzüntüye kapıldığı bir sahne canlandırılır. Shih Chi’ye göre, Jia Yi’nin biyografisinde, siyasi eleştirmen JiaYi ‘nin rütbesinin indirildiğinden bahsedilirken, evine giren bir baykuş gördüğünü ve bunu kötü şans alameti olarak gördüğünü, bu nedenle kendini rahatlatmak için Baykuşa Kaside şiirini yazdığını söyler.

İlgili Yazılar
1 252

Baykuş,Liu He ile ilgili birkaç belgesel kayıtta da ortaya çıktı. Hanshu kitabındaki bir kayıta göre, Liu He tahttan indirilip Changyi Sarayı’na hapsedildiğinde, yeni imparator Hanxuan onunla görüşmesi için bir yetkili gönderdi. Yetkili Liu He’nin duygusal durumunu kontrol etmek istediğini söyledi. Ve “Changyi’nin başında bir sürü baykuş var” dedi. Liu He şöyle cevap verdi: “Batıya Chang’an ‘a doğru gittiğimde, hiç baykuş yoktu. Doğuya Jiyang’a doğru ilerlediğimde bir baykuşun çığlığını duydum.“ İnsanlar Liu’nun sözleriyle ilgili farklı yorumlara vardı; bazıları Liu’nun kayıtsız olduğunu ve bazıları daihtiyatlı davrandığını söyledi. Kuşkusuz, uzmanlar, yaygın olarak şanssızlıkla addedilen bir kuşun, baykuşun, kişisel mühür olarak kullanılmasının alışılmadık olduğu görüşündeler. Gelecekte yapılacak daha ayrıntılı çalışmalar Liu He’nin bu seçiminin nedenini açığa kavuşturabilir. 

İmparatorun mühür ucu baykuş şeklindeydi. [Fotoğraf/jxnews.com.cn]
İmparatorun mühür ucu baykuş şeklindeydi. [Fotoğraf/jxnews.com.cn]

5000’den fazla bambu yazması yorumlanacak.

Ahşap vernik korunması konusunda bir uzman olan Wu Shunqing, Haihunhou arkeoloji panelinde yaptığı bir konuşmada, mezardan çıkarılan binlerce verniklenmiş ahşap ve bambu yazmasının onarılamayacak kadar zarar görmüş olduğunu söyledi. “Ahşap cilalar daha önceleri kuru olarak kullanılıyordu, ancak Doğu Jin Hanedanlığı (M.Ö. 317-420) sırasında şiddetli bir deprem yaşandı. Bu sırada mezar suyla doldu ve bambu yazmalar geniş ölçüde zarar gördü.”

Özenli çalışmalar sonucunda, arkeologlar 5.000’den fazla bambu yazmayı başarılı bir şekilde temizledi ve kızılötesi tarama, soluk el yazısının okunmasını sağladı. Yazıtlara dair ilk yorumlar, Konfüçyüs’ün Seçme Eserleri, Değişimler Kitabı, Ayinler Kitabı gibi antik eserlerden içerikler barındırdıklarını ortaya koyuyor. Bambu yazıtlarını korumak için yapılan çalışmaların ilk aşaması yıl sonundan önce tamamlanacak ve yazıtların kapsamlı yorumlanması çalışmaları 2017’de başlayacak.  

2200 Yıl Önce At Toynağı İle Protez Ayak Kullanılarak Kaynaştırılmış Dize Sahip Olan Çinli Adam

Çeviri: Zeynep Şenel Gencer

Kaynak: china

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.