Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Amphipolis’de İkinci Anıtın Yeri Tespit Edilmiş Olabilir

0 33

Makedonya’nın Aristoteles Uygulamalı Jeofizik Laboratuarı tarafından yürütülen jeofiziksel araştırmanın sonuçlarına göre arkeologlar Amphipolis’de yer alan Kasta Hill mezarlık alanın batı yakasında iki metre derinlikde ikinci bir anıtın yerini tespit etmiş olabileceklerine inanıyorlar.

Laboratuar’ın yöneticisi Prof. Grigoris Tsokas yerini belirledikleri alanı araştırmayı hedeflediklerini ve ileriki kazı döneminde daha yakından ilgileneceklerini söyledi. Sözlerine devam eden Tsokas “Elimizde üç boyutlu taramalar ve yer altı direnç göstergeleri o bölgede bir şeyler olduğunu göstermekte, yaklaşık iki metre derinlikte ikinci bir anıtın olduğunu tahmin ediyoruz,” dedi.

Tsokas “taramalar alanın kuzeydoğu tarafında gömülü bir vadinin varlığını göstermekte ve bunun insan yapımı bir dolgu ile örtülmüş olduğunu biliyoruz” dedi.

Amphipolis'teki Kasta Tepesi mezar alanının havadan görünümü
Amphipolis’teki Kasta Tepesi mezar alanının havadan görünümü
İlgili Yazılar
1 252

“Kasta Tepesi’nin jeofizik çalışmaları 2014’te laboratuarımıza devredildi ve üniversite araştırmanın tamamını finanse etti. Zaten bizde tepeyi keşfettik ve elimizdeki verileri işledik, alanın büyüklüğü nedeniyle zordu ve buna rağmen bazı ek veriler bulduk. Geriye artık bir kazı izni kaldı ve şimdi devam etmek için fon bulmaya çalışıyoruz “diye vurguladı profesör.

Profesör son olarak anıtın temelinin M.Ö. 300 yıllarında inşa edildiğini ve 30 yıl sürdüğünü gösteren bir kömür parçası bulunduğunu belirtti.

amphipolis-mezari

Çeviri: Tolga Candur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.