Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Aigai’de II. Philip’in Sarayı Restore Ediliyor

0 8

Yunanistan’ın Merkez Arkeoloji Konseyi (KAS) ; Yunanistan’daki Makedonya bölgesi olan Aigai’nin eski sarayının restorasyonu konusunda, sarayın ana binasının restorasyon ve montajına ilişkin mimari bir çalışmanın gerçekleştirilmesine yeşil ışık yakarak mümkün olan en iyi yolda devam etmesi hususunda oybirliği ile karara vardı.

KAS üyelerinin bu tarihi kararı almasının iki sebebi vardı. Bu sebeplerden ilki, Pytheos olduğu sanılan dahi bir mimar tarafından kral II. Philip için yapılan anıt, arkeolojik açıdan oldukça önemliydi. İkinci neden ise Spor ve Kültür Bakanlığı genel sekreteri Lisa Mendoni’nin yapmış olduğu açıklamadan anlaşılabilir. Mendoni, “anıtın devasa ölçüsünün belirli noktalarda uzunluğa ulaşmada insanı teşvik ettiğini ve bir ziyaretçinin teknik yapısal sorunlar çözüldükten sonra zamanı ne olursa olsun üç boyutlu olmayan binanın tüm estetik görünüşünün gözden kaçırılabileceğini” söyledi.

İlgili Yazılar
1 252

Çalışma, 17. yüzyıl tarih öncesi ve klasik eserler arkeolojisi lideri aynı zamanda Aigai Sarayı ve Nekropolis’te yer alan tüm montaj, muhafaza ve restorasyon eserlerinin amiri Angeliki Kottaridi tarafından etkili bir biçimde sunuldu. Sunumda 12.500 metrekareyi kaplayan ve klasik Yunanistan’ın Panteon ile birlikte en büyük ve en önemli binasını oluşturan büyük mimari tesis ile ilgili resim ve bilgiler yer aldı.

Dr. Kottaridi’nin Aigai hakkında yayımlanan son kitabında ifade ettiği gibi, “kralın özel konutu olarak değil devlet için tasarlanan, Makedonya’nın görkemli dış mimarisini tanımlayan abartılığın, soyutluluğun ve tasarının emaneten herhangi bir işaretinin mevcut olmadığı M.Ö. 4. yüzyıla ait bina, yapısının ‘demokratikliğiyle’ olduğu kadar şeklinin tamamen geometrik, uyumlu ve yenilikçi yanıyla da etkilemeye devam ediyor.”

 

Haber: Ebru Ertural

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.