Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

Abydos’da Eski Bir Yerleşim ve Ona Ait Mezarlık Keşfedildi

0 11

Mısır Eski Eserler Sektörü başkanı Mahmoud Afify, Çarşamba günü önemli bir hanedan döneminin başlangıcı M.Ö. 5316 yılına dayanan bir yerleşim kentinin ve mezarlığın keşfini duyurdu.

Keşif, Eski Eserler Bakanlığı’na ait bir Mısırlı arkeolojik misyon tarafından yürütülen kazılar sırasında Sohag valiliği Abydos kentindeki Kral Seti I Tapınağının 400 metre güneyinde yapıldı.

Mezarlık ve yerleşim kenti büyük olasılıkla Abydos kentindeki kraliyet ailesinin mezarlıklarının inşasından sorumlu üst düzey yetkililere aitti.

Afify’e göre, yerleşim kentinin kraliyet mezarları inşaatında çalışan iş gücüne yiyecek ve içecek sağladığını gösteren çömlek ve taş aletlerinin kalıntıları da dahil olmak üzere kulübe ve günlük yaşam araçları kalıntıları bulundu.

Afify, bu keşfin genel olarak eski Mısır tarihi ve Abydos kenti üzerinde yeni bilgilerin kapısını açabileceğini söyleyerek önemini vurguladı.

Yukarı Mısır Eski Eserler Yönetim Merkezi başkanı olarak Hany Aboul Azm, çalışmanın bugüne dek kerpiçten yapılma 15 dev mezarlık ortaya çıkarttığını açıkladı.

Aboul Azm, eski Mısır tarihinin bu erken döneminde mezarların büyüklüklerinin sahiplerinin önemini, nüfuzlarını ve sosyal statülerini vurgular nitelikte olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar
1 250

abydos-kenti

Keşfi yapan çalışmanın başkanı Yasser Mahmoud Hussein “Mezarlıklar birçok mastaba ile ayırt edilir, mastaba bir tür kerpiçten yapılma, dikdörtgen şeklinde, yanları eğimli ve düz çatılı eski Mısır mezarıdır ve bazı mezarlıklarda dört taneye kadar olabilir” dedi.

Ayrıca Hussein, bu keşif yapılmadan önce bilinen en eski mastabalar Saqqara’daydı diye belirtti.

Hussein misyonun kazılar, çömlekler, resimler ve insan kemikleri üzerine uzmanlaşmış bir grup genç Mısırlı arkeologdan oluştuğunu açıkladı.

Antik Mısır’da da İşçilerin Dizlerinde Kireçlenme Olduğu Tespit Edildi

Çeviri: Yağmur Kirişçi

Kaynak: egyptindependent

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.