Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

ABD Başkanlık Seçimleri Canlı Sonuçlarını İzle

0 2

Taciz iddiaları, e-mail skandalı, FBI incelemeleri, ırkçılık suçlamaları ve sağlık sorunları derken ABD oldukça tartışmalı bir seçim kampanyası dönemini geride bıraktı.

Artık söz yeni başkanını seçecek olan ABD seçmeninde. Cumhuriyetçi emlak zengini Donald Trump mı, siyaset tecrübesini ön plana çıkaran Demokrat Hillary Clinton mı?

Eğer uykusuz bir gece planlıyorsanız, ABD’nin gelecek 4 yılına yön verecek seçimleri verdiğimiz linkden canlı takip edebilirsiniz.

ABD SEÇİMLERİ CANLI İZLE

İlgili Yazılar
1 252

ABD SEÇİMİYLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

ABD halkı, başkanlık seçimlerinin yanı sıra Kongre için de oy kullanacak. ABD Kongresi’nin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, 100 üyenin bulunduğu Senato’nun üçte biri ve bazı valilikler için de bugün halk tercih yapacak.

ABD’deki farklı saat dilimlerinden dolayı, oy verme işlemlerinin başlayışı ve bitişi eyaletlerin yer aldığı dilime göre değişiyor. Doğu yakasının saat dilimi göz önünde bulundurulduğunda, oy verme işlemleri doğudaki eyaletlerde yerel saatle 06.00’da (TSİ 14.00) başladı.

Ülkede 37 eyaletin yanı sıra başkent Washington’da seçmenler, 26 Ekim’den itibaren erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemlerinden yaralandı. Ancak halkın çoğunluğu oyunu bugün kullanıyor.

Erken oy verme sürecinde yaklaşık 40 milyon seçmenin, 8 Kasım’ı beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor. Öte yandan seçimlere katılımın yine de çok yüksek olması beklenmiyor. Bu seçimlerde kayıtlı yaklaşık 230 milyon seçmen bulunurken, bugün yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.