Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

89 Yaşındaki ‘Büyükanne Lena’ Tek Başına Dünyayı Dolaşıyor

0 66

‘Büyükanne Lena’ lakabıyla bilinen çılgın nine Elena Mikhailovna ilerlemiş yaşı ve sağlık problemlerine rağmen dünyayı dolaşıyor. Pek çok Avrupa ve Asya ülkesini gezen Lena’nın başka planları da var.

lena-3

Sibiryalı 89 yaşındaki Elena Mikhailovna emekliliğini herkes gibi geçirmeme kararı aldı ve yollara düştü… İşte karşınızda sinirlerinizi bozacak Lena’nın seyahat macerası.

Dünyayı gezmeyi hiç bırakmayan Lena ilk tek başına yolculuğa çıktığında 40 yaşındaymış.

Seyahat etmenin tadına varan büyükanne 83 yaşına geldiğinde neden evde oturuyorum diye kendine sordu ve ardından yola çıktı.

lena-2

Görme bozuklu ileri seviyede olan Lena’nın yaşı gereği daha birçok hastalığı var fakat kendine engel olmadığını söylüyor.

Şuana kadar gezdiği ülkeler arasında Rusya’nın farklı şehirleri haricinde Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, ve Türkiye de var.

İlgili Yazılar
1 254

lena-4

Büyükanne Lena’nın ünlü olmasını sağlayan ise dünyayı gezen başka bir gezgin Moskovalı Ekaterina tarafından oldu.

Büyükanne Lena, seyahatlerine sadece sırt çantasıyla çıkıyor.

lena-5

‘Bu yaşta seyahat etmek zor olmuyor mu?’ diye soranlara ise cevabı şu:

“Çocukluğumdan beri ağır işlerde çalıştım. Savaşın kıtlık ve soğuk yıllarını da yaşadık. Muhtemelen çelikleştik. Bazen kendim de şaşırıyorum, bunu nasıl yapabildim, diye. Galiba Yaratıcı bana güç veriyor. Baksanıza kaç yıldır yaşıyorum.”

Büyükanne Lena tüm seyahat etmek isteyip de göze alamayanlara sesleniyor:

“Akranlarıma şunu söylemek istiyorum, seyahat etmekten korkmayın. Ben korkmuyorum. Dünyayı görmek gerek ve bu çok yararlı.”

lena

Büyükanne Lena’yı yakından takip etmek istiyorsanız ınstagram hesabı: @babushka1927

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.