Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

3 TON GÜMÜŞ TAŞIYAN HOLLANDA GEMİSİ AVUSTRALYA’DA ARANIYOR

Batı Avusturalya Müzesi su altı arkeologları, Abrolhos Adaları’nda iş başındalar.
0 12

Odak Noktası Kayıp Hollanda Hazine Gemisi olan Araştırmacılar, Batı Avusturalya’ya Gidiyor

Arkeologlar,  Avrupa yerleşimi başlamadan önce Batı Avusturalya kıyısında beşinci batan Hollanda hazine gemisinin dinlenme yerine gittikçe yaklaşıyorlar.
Kasımda, bir Batı Avusturalya Müzesi takımı, 3 ton gümüş para ve fildişi taşıdığına inanılan Aagtekerke gemisinin kalıntılarını aramak üzere iki hafta geçirecekler.

Müze, batık avcısı ve Abrolhos Adaları’nda Orta Batı kıyısının başlangıcında 300 yıldır kayıp olduğuna inanılan Hollanda Doğu Hindistan Şirketi gemisinin arayışında yazar Hugh Edwards ile çalışıyor.

Dört Hollanda Doğu Hindistan gemisi, Batı Avusturalya’da bulunmuştur: Batavia (1629), Zeewijk (1727), VerguldeDraeck (1656) ve Zuytdorp (1712 yılında batmıştır).

Gemiler, bugün Endonezya olan yerden baharat alabilmek için büyük miktarlarda gümüş ve altın taşımışlardır.

1966’da Batavia hakkında Islands Of Angry Ghosts (Kızgın Hayaletlerin Adaları) adlı kitabı yazan Edwards, bu dört gemiden ikisinin, Batavia ve Zeewijk, tescilli bulucusudur.

Bir hava manyetometre incelemesi, bu yılın başlarında batık geminin varlığına işaret olabilecek anomalilerin aranması için yapılmıştır. Austal gemi inşa mühendisliği başkanı ve kurucusu, John Rothwell tarafından Pelsaert Grubunun incelemesine yatırım yapılmıştır.

Bu inceleme, daha fazla araştırma yapılacak yer belirlemiştir. Bir sonraki aşama, dalış ve su altı çalışmalarının yanı sıra taramalı sonra ve diğer görüntüleme teknikleri içeriyor.

batik

Edwards, geminin aranılan yerde battığına inanıyor ve BA Müzesi Ceo’su Alec Coles, daha yakından bakma emri için yeterli göstergenin olduğunu söylüyor.

İlgili Yazılar
1 255

‘’Müze’nin Abrolhos’a geri dönmesi ve bizim kasımda yapmayı planladığımız çalışmaya devam etmesi için yeterli bilgi vardır. Fakat başka tarihsel gemi batıkları bulmak, Aagtekerke olsun ya da olmasın, kesin değildir. Yeni veriler, yeni keşiflere liderlik edebilir,fakat büyük bir batık alanı kalıntılarının işaret edip etmediğine bakılacaktır.’’ diyor Coles.

Aagtekerke 1726 yılında ilk seferindeyken 212 çalışanı ile birlikte geride hiçbir iz bırakmadan kaybolduğunda, sonradan değeri 200,000 gulden olmuş (bugün yüzlerce milyon değerinde) gümüş para ve metaller taşıyordu.

Yeni araştırma BA Müzesi su altı arkeolojisi başı Jeremy Green tarafından yürütülecek.

batik-muzesi

‘’Müze, neredeyse 50 yıldır bu ve diğer önemli batık alanlarını araştırıyor ve yorumluyor ve muhtemelen dünyadaki en büyük su altı kazı çalışmaları materyallerinin koleksiyonunu barındırıyor.’’ diyor Coles.

Bu yıl, 1616 yılında Hollanda kâşifi Dirk Hartog’un Shark Bay yakınlarındaki Yazıt Noktası’na gelişiyle Avusturalya’nın Avrupalılar’la ilk kez temas kuruşunun 400. yıldönümüdür.

Bütün gemi batıkları, Tarihi Gemi Batıkları Hareketi (1976)’nin koruması altındadır. Bu da, onların kazı alanına zarar verilmesini ya da eserleri oradan kaldırmayı yasadışı yapar.

Batı Avusturalya Müzesi su altı arkeologları, Abrolhos Adaları’nda iş başındalar.
Batı Avusturalya Müzesi su altı arkeologları, Abrolhos Adaları’nda iş başındalar.

Yunan Adası Yakınında 22 tane Antik Gemi Enkazı Bulundu

Yazar: ChrisPash | Kaynak: Business InsiderAustralia
Çeviri: Gülnihal Kafadar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.