Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

3.800 Yıllık Kayıp Mezar Anıtı Londra’da Ele Geçirildi

0 5

3.800 yıllık bir geçmişe sahip Antik Mısırlı Uşapti anıtı, 2013’de Asvan’daki bir müzenin deposundan kayıplara karıştıktan sonra Londra’da bulundu.

Kültür Varlıkları Bakanlığı pazar günü sosyal medyada, İngiliz Müzesinden bir mütevellinin, anıtı bir İngiliz vatandaşın mülkiyetinde keşfetmesinden sonra Londra’daki Mısır Elçiliği’ne devredildiğini bildiren bir açıklama yazısı paylaştı.

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz: TIKLAYINIZ

Antik yapıtın yıllar öncesinde Mısır’dan çalınıp kaçırıldığı öğrenildikten sonra gönüllü olarak teslim edildiği bildirildi. Söylenene göre yapıt, Mısır’a geri gönderilmek üzere.

Açıklamada, 16,5 santimetre uzunluğundaki bu Antik Mısır mezar heykelciğinin ahşaptan oyulduğu ve altın yazıtlardaki yaldızlarla kaplanmış olduğu belirtildi. Bu yapıt, Asvan’daki Qubbet al-Hawa nekropolünde İspanyol arkeologlar tarafından ortaya çıkarıldı ve Antik Mısır’ın Orta Krallık dönemine yani 12. Hükümdarlık dönemine dayanmakta. (Yaklaşık olarak M.Ö. 1990-1775 yılları arasında)

Şaptis olarak da bilinen Uşapti anıtları, ölen kişilere ölümden sonraki hayatta hizmetçi veya yardımcı işlevi görmesi için mezarlıklara yerleştirilen küçük heykelciklerdi.

İlgili Yazılar
1 252

Son yıllarda, bu gibi birçok anıt yurtdışında ortaya çıkıyor. 2014 Ekim ayında, Güney Amerika’da ikamet eden bir Alman kendi mülkiyetindeki Uşapti anıtını gönüllü olarak Mısırlı diplomatlara teslim etti. 2014 Kasım ayında ise, Fransız yetkililer içlerinde çok sayıda Uşapti anıtının da bulunduğu Mısır’dan çalınmış yüzlerce yapıtın ülkesine geri gönderilmesi kararını aldı.

Mısırlı Kültür Varlıkları yetkilileri, Ekim 2016’da birçok Shabti anıtını New York’taki Christie Müzayede Evi’nde satarak bir dehşete imza attı.

Bakanlık, açıklamasında son 1 ayda Mısırlı diplomatların ve yetkililerin bu gibi birçok yapıtın Amerika, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ülkelerine geri kazandırdıklarını belirterek Mısır’ın bu konudaki son zamanlarda kaydedilen başarıyı gördüğünü not etti.

Mısır Mumyalarının Sargıları Sanal Ortamda Açıldı

Çeviri: Özge Sertbaş

Kaynak: madamasr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.