Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

26. Hanedanın Prens Büstü Brükselden Kurtarıldı

0 19

Antik eserlerin genel bakanı  ,mısırdan çalınıp belçikaya  kaçırılan 26. Hanedanın prensi temsil eden yeşil fayanslı bir büst yarın belçikadan geri alınacağını açıkladı .

prens büstü

  1. hanedanın prensin büstü 2011 de ihtilalin sırasında tahrirde bulunan mısır müzesinden çalındı ve yarın belçikadan mısıra geri getirilecektir.
İlgili Yazılar
1 252

    Antik eserler genel bakanı muhamed ibrahim belirtiği bir raporda ; ülkenin tamamı güvenlik eksikliğinden dolayı bunalmış olan mısır halkı ve ihtilalin ortalarında 28 haziran 2011 de tahrirde mısır müzesinden vitrinin çatısını kırarak ve bazı yerlere hasara yol açan  hırsızlar ve vandallar muzeden bir kaç koleksiyonu da çaldığını açıkladı.

 Eserlerin bir kısmını bust dahil olmak üzere geri verildi fakat diğerleri hala kayıptır.

   İbrahim ; 1989 da mısır müzesinde çalışmalarını gerçekleştiren fransız bir arkelog tarafından brükselde yapılan bir açık artırmada tanıdığını hemen brükselde bulunan elçiliğe bildirğini ,  açıkladı.

  Antik eserlerde genel bakanlığında çalınan eserlerden sorumlu olan ahmet ali  ; büst mısır müzesinde arkelojik dosyaların belgelerine göre 1858 de gizada bulunmuş , 29 cm uzunluğunda ve resmi bir prensin kendi ismi ile kaydedilmiş olduğunu ahram online anlattı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.