Arkeoloji ve Gezi Kültürü Dergisi

17 yy. Ait Mumyalanmış Piskopos ve Defnedilmeyi Bekleyen Bir Cenin Bulundu

0 126

17 yy. ait Piskoposun mumyalanmış kalıntıları 15 aylık bir bilimsel çalışma sürecin sonunda tekrar Lund Katedrali (İsviçre) toprağa verilecektir.  Bu piskoposun bu yılın başlarında Lund Üniversitesi araştırmacıları tarafından çekilen Bilgisayarlı Tomografisinde ayaklarının altına koyulan fetüsün kalıntılarını bulununca bu hayli bir olay yarattı. Mumya 1679 yılında ölen İskandinavya’nın önde gelen tarihsel figürü Piskopos Peder Winstrup ait. Arkeologlar fetüsün Winstrup’ın tabutunda bulunma sebebini bilmiyorlar.

bilgisayar-taramasi

Mail Online haberine göre, bu haftanın başlarında Lund Üniversite’sinin Tarih Müzesinde Winstrup’ın mumyası kısa bir süre için kamuya açık sergilendi, ancak yapılan testlerin bitiminde bugün tekrar gömülecek.

DiscoveryNews’ a göre, bu yılın başlarında Ortaçağ İskandinavya insanların sağlığı ve hayatları hakkında daha fazla bilgi edinmek umuduyla Winstrup kalıntılarının üzerinde gerçekleştirilen test sırasında tuhaf bulgu yapıldığı bildirildi.

Lund Üniversitesinin yaptığı basın duyurusunda : ”İskandinavya’nın bir piskoposu ve tarihi figürü olan Peder Winstrup, Lund Üniversitesi kurucu babalarından biriydi. 1679 yılında vefat etti ve bir yıl sonra Lund katedralinde gömüldü. Tabut, içindekilerle birlikte, 1679 yılının iyi korunmuş bedenin, tekstilini ve bitki materyalinin eşsiz bir şekilde yansıtıyor.

lahit

Lund Üniversite’sinin verdiği bir raporda Winstrup’ ın mumyası tabutun içindeki sürekli bir hava akışı,içindeki bitkiler, uzun süren bir hastalık ve Aralık-Ocak ayındaki kış soğuğunda gerçekleşen ölüm ve defnin, ayrıca Katedralin içindeki genel hava ve ısısının bir sonucu olarak doğal bir mumyaya dönüşmüş olduğu belirtiliyor.

Tarama sonucu Winstraup ‘ın tüberküloz, pnömoni, ateroskleroz, safra taşı, osteoartrit, ve bir omuz yaralanması da gibi çeşitli fiziksel rahatsızlıklar geçirdiği ortaya çıktı.

İlgili Yazılar
1 254

Piskoposun mumya kalıntıları üzerinde gerçekleşen tarama sırasında araştırmacılar sıra dışı bir şeye rastladı. Winstrup’ın ayakları altına koyulmuş bir fetüsün kalıntıları göze çarptı.

“Bilgisayarlı Tomografiyle yaptığımız tarama elde ettiğimiz en önemli bulgu Sayın Winstrup’ın tabuta yalnız olmadığı oldu. Lund Üniversitesinin Tarih Müzesi Müze Müdürü :” Aslında Winstrup’ın 5-6 aylık küçük bir cenin arkadaşı vardı yanında ” dedi.

peder-jensen

Karsten Winstrup’ın çocukla bir bağı olabileceğini veya biri gayrimeşru çocuğuna uygun bir cenaze töreninin yapılması için oraya yerleştirildiğini düşünüyor.

Karsten ceninin kasıtlı olarak tabutun dibine Papazın ayakları altına saklanıldığını söylüyor. Karsten sözlerine şunları ekledi: Belki Winstrup ile bu çocuk arasında bir bağlantı var, ancak onun cenazesini organize eden personellerin bunu yaptığını düşünmenin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Şimdi Psikopos ile bu cenin arasında bir bağ olup olmadığını belirlemek için DNA analizleri yapılıyor. Eğer ceninin 74 yaşındaki Piskoposun doğmamış çocuğu olduğu tespit edilirse, bu oldukça büyük bir skandala dönüşebilir.

 

Haberin videosu için…

Çeviren: Kamala Ahmadova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.